Урок 4
Тема. Практичне заняття №1. Робота з рухомою картою зоряного неба.
Мета. Навчити учнів користуватися рухомою картою зоряного неба і з її допомогою знаходити на небі найяскравіші зорі та сузір'я; визначити моменти сходу і заходу світил, видимі ділянки неба на задану дату і час, положення Сонця на задану дату, візуально порівнювати блиск зір різних зоряних величин.
Обладнання: рухома карта зоряного неба.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Вікторина ,,Небесна сфера та її координати “ (інтерактивна презентація)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та завдань уроку
Як навчитися швидко знаходити на небі яскраві зорі, сузір'я? Як визначити які сузір'я можна побачити сьогодні або в інший день на небі о 22 годині чи в інший час? Як швидко знайти координати зірок? З цією метою використовується рухома карта зоряного неба.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Види зоряних карт.
2. Правила користування зоряною картою.
3. Виконання учнями практичної роботи № 1.
Хід роботи
1. Користуючись картою зоряного неба, визначте екваторіальні координати світил
В-1 Капелла (α Візничого), αМалого Пса В-2 Денеб (α Лебедя), α Орла.
В-3 Рігель (β Оріона), αВізничого В-4 Сиріус (α Великого Пса) α Південної Риби
2. За координатами визначте, які це зорі:
В-1 1) α=5год 52хв; δ=70 2)
В-2 1)α=13год 27хв; δ=-100 2)
В-3 1)α=7год 31хв; δ=320 2)
В-4 1)α=4год 35хв; δ=160 2)
3. Який вигляд матиме зоряне небо у ваш день народження о 22 годині?
V. Підсумки уроку
VІ. Завдання додому Повторити п.1,п.2