СИСТЕМА УРОКІВ ПО ВИВЧЕННЮ КАЗКИ О. УАЙЛЬДА “ХЛОПЧИК-ЗІРКА”. 5 КЛАС.
УРОК 4
Тема: Бути на Землі Людиною.
Письмовий твір-характеристика героя казки “Хлопчик-зірка”.
Мета: вчити письмово висловлювати свої думки, характеризувати художній
образ; розвивати навички складання простого плану розповіді, побудови
власного тексту, цитування та аргументації свого погляду;
виховувати любов до матері, уміння розрізняти добро і зло, бачити
прекрасне в художньому творі та в житті.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Методи й методичні прийои: творча робота на літературну тему та на основі
життєвих вражень.
“Душа людини – в її ділах” Г. Ібсен
ХІД УРОКУ
Вступне слово учителя. Повідомлення теми та мети уроку.
Бесіда за текстом.
Які епізоди казки неможливо обминути, характеризуючи Хлопчика-зірку?
Чи завжди він вам подобається?
Чи збігається зовнішня краса героя з його вчинками?
Який з вчинків Хлопчика-зірки, на ваш погляд, найганебніший?
Як був покараний герой?
Що йому допомогло повернути йому красу?
Як ви розумієте вислів Г. Ібсена: “Душа людини – в її ділах”?
Як писати твір? Пам’ятка учневі.
Як писати твір
Вибирай не легку тему, а ту що тобі близька й зрозуміла..
Продумай головну думку твору та висновок, до якого ти прийдеш.
Продумай і запиши на чернетці план твору.
Слідкуй, щоб твоя робота не перетворилась на хаотичний безсистемний набір думок.
Вступ і заключна частина повинні бути логічно зв’язаними з головною думкою та темою твору.
Цитати використовуй в міру й доречно.
Суворо дотримуйся плану.
Не бійся висловити власну думку!
Характеристика літературного героя (пам’ятка)
Хто такий літературний герой? Його місце в творі.
Портрет.
Головні риси характеру.
Як розкриваються ці риси характеру у вчинках героя, його поведінці, у ставленні до інших героїв?
Мова персонажу.
Авторське ставлення до героя.
Висновок.
Колективне складання плану характеристики героя.
Моє знайомство з казкою.
Місце Хлопчика-зірки в повісті.
Зовнішній вигляд.
Риси характеру, вчинки.
Стосунки з іншими персонажами твору.
Моє бачення героя.
Над чим змусила мене замислитись ця казка?
Усна розповідь за планом.
Робота над твором на чернетках.
Домашнє завдання: написати твір-характеристику образу
Хлопчика-зірки за казкою О. Уайльда.
Методичні зауваження
Ідейно-художній аналіз казки доцільніше проводити на спарених уроках.
Хтось може дорікнути: чи не забагато російських текстів на уроці. Чи потрібні вони взагалі? Глибоко переконана: потрібні! Російська мова – це мова великого Пушкіна, Гоголя, Толстого. Російську поезію ми можемо читати й в оригіналі, вона несе в собі велику енергетику. Та й хто ж познайомить дітей з російськими поетами, як не зарубіжник!