Великоновосілківська гімназія з загальноосвітньою школою І ступеня Великоновосілківської селищної ради Донецької області
Розробка уроків
Біологія 9 клас
Тема 4 Збереження та реалізація спадкової інформації
Урок 5-6 (27-28)
Генетичний код. Біосинтез білка Подвоєння ДНК; репарація пошкоджень ДНК. Практичні роботи №2. Розв’язування елементарних вправ з реплікації, транскрипції та трансляції
Вчитель біології і хімії
Борисенко
Любов Григорівна
Вчитель вищої кваліфікаційної категорії ,
старший вчитель
2023-2024 навч. рік
Урок 5-6 (27-28)
Генетичний код. Біосинтез білка Подвоєння ДНК; репарація пошкоджень ДНК. Практичні роботи №2. Розв’язування елементарних вправ з реплікації, транскрипції та трансляції
Мета: дати поняття генетичного коду та його значення в біосинтезі білків; подвоєння ДНК та репарації пошкоджень ДНК;
розвивати уміння порівнювати процеси , узагальнювати, роботи висновки про визначну роль спадкового апарату клітини; уміння працювати з додатками Google
виховувати активну життєву позицію, толерантність до чужої думки, спостережливість, дбайливе ставлення до навколишнього середовища
Обладнання:Class-room, гаджети. електронний підручник: Біологія К. М. Задорожний. робочий зошит: К. М. Задорожний Біологія 9 клас, відео матеріали, додатки Google
І Змістовно-пошуковий міні модуль
Мета: дати поняття трансляції, або біосинтезу білка, під час якого за інформацією, що міститься в іРНК, синтезується поліпептидний ланцюг молекули білка
Організаційний момент: привітання, побажання хорошого настрою, плідної роботи
1) Актуалізація опорних знань
1. Скільки амінокислот входить до складу білків?
2. Скільки нуклеотидів містить нуклеїнові кислоти?
3. Як утворюються різні рівні білкової молекули?
4. Що таке кодон?
5. Яку будову мають рибосоми?
2) Мотивація діяльності
Яким чином, інформація, що міститься в ДНК перетворюється в білок?
3) Вивчення нового матеріалу
План
Елонгація (нарощування поліпептидного ланцюга – поступове приєднання АК за допомогою тРНК по антикодону кода іРНК, утворення поліпептидного ланцюга. Стоп кодон: УАА, УАГ,УГА):
Термінація (завершення трансляції, рибосоми розпадаються, тРНК, іРНК звільняються)
https://www.youtube.com/watch?v=6H8OjI8tUgE
4) Закріплення. Дайте відповідь на запитання
1. Що таке трансляція?
2. З яких етапів складається трансляція?
3. Яку функцію виконують стоп-кодони?
4. Який кодон є старт-кодоном?
5. Визначте продукти, які утворюються внаслідок транскрипції та наступної трансляції ділянки ДНК: ТАЦАААГГАТТЦАЦТ.
6. Які фактори можуть пошкодити ДНК?
Висновок
Під час трансляції інформація з іРНК переводиться в послідовність амінокислот синтезованого білка згідно з генетичним кодом. Відбувається цей процес у рибосомах і складається з трьох етапів — ініціації, елонгації
і термінації. Після трансляції відбувається процес дозрівання білків.
(Перерва: рекомендація щодо гімнастики для очей та руханки)
ІІ Адаптивно- перетворюючий міні модуль
Мета: повторити основні поняття, застосовуючи знання під час роботи з дошкою Jamboard та самостійной роботи в зошиті
2. Практична робота №2 Розв’язування елементарних вправ з реплікації, транскрипції та трансляції
Мета: удосконалити навички розв’язування елементарних вправ з реплікації, транскрипції та трансляції.
Обладнання і матеріали: таблиця генетичного коду, підручник, зошит
Хід роботи
а) вихідний ланцюг ДНК АТГТТАЦТЦГГЦГАТААЦА
комплементарний ланцюг ДНК ________________________________.
б) вихідний ланцюг ДНК ГЦААЦЦГАТТГТЦТАТАЦТ
комплементарний ланцюг ДНК ________________________________.
а) вихідний ланцюг ДНК ТАЦТЦАЦТАЦЦАТЦГЦТГ
ланцюг РНК _______________________________
амінокислоти молекули білка ________________________________.
б) вихідний ланцюг ДНК ТАЦЦЦГТЦТЦТТЦЦТАЦТ
ланцюг РНК _______________________________
амінокислоти молекули білка ________________________________.
Зробіть висновок, в якому скажіть основні властивості генетичного коду
Висновок
Кожна амінокислота кодується триплетом ( кодоном). Код універсальний. Код вироджений. Код універсальний і не перекривається.
(Перерва: рекомендація щодо гімнастики для очей та фізичних вправ)
ІІІ Контрольно- змістовний міні модуль
Мета: провести первинний контроль рівня навчальних досягнень учнів, провести аналіз і корекцію знань.
Висновок
Основними етапами реалізації спадкової інформації є транскрипція, дозрівання РНК і трансляція. Під впливом таких факторів, як ультрафіолетове чи радіаційне випромінювання, дія певних хімічних сполук або помилки під час реплікації в молекулах ДНК можуть виникнути пошкодження. Для виправлення пошкоджень ДНК в клітинах існує система репарації ДНК.
Домашнє завдання. Повторити п. 23-24.
*Складіть перелік факторів можливого пошкодження ДНК клітин живих організмів у вашій місцевості. Запропонуйте дії, щодо їх профілактики
Закінчення роботи. Побажання вдалого дня
1