Розробка уроків
Біологія 9 клас
Тема 4 Збереження та реалізація спадкової інформації
Урок 9-10 (31-32)
Етапи індивідуального розвитку. Узагальнення.
Різнорівнева тестова контрольна робота з теми 4
Збереження та реалізація спадкової інформації
Вчитель біології і хімії
Борисенко
Любов Григорівна.
Вчитель вищої кваліфікаційної категорії ,
старший вчитель
2023-2024 навч. рік
Урок 9-10 (31-32)
Етапи індивідуального розвитку.
Узагальнення.
Різнорівнева тестова контрольна робота з теми 4
Збереження та реалізація спадкової інформації
Мета: дати поняття онтогенез, етапів які виділяють в онтогенезі рослин і тварин та значення різних періодів в онтогенезі багатоклітинних організмів; визначити рівень навчальних досягнень під час вивчення теми 4 Збереження та реалізація спадкової інформації;
розвивати уміння порівнювати процеси , узагальнювати, роботи висновки про визначну роль спадкового апарату клітини; розвивати уміння працювати з додатками Google.
виховувати толерантність, повагу до думки інших, спостережливість, дбайливе ставлення до навколишнього середовища
Обладнання: Class-room, гаджети, електронний підручник: Біологія К. М. Задорожний, робочий зошит: К. М. Задорожний Біологія 9 клас, Відео матеріали , додатки Google
І Змістовно- пошуковий міні модуль
Мета: дати поняття онтогенезу, періодів онтогенезу покритонасінних рослин та особливостей онтогенезу тварин.
Організаційний етап.
Привітання. Побажання хорошого настрою та успіху у навчанні
1.Скільки може жити рослина?
2. скільки може жити тварина?
3. Які особливості обмеженого росту та необмеженого? Наведіть приклади.
План
а) ембріональний;
б) постембріональний ( прямий або з метаморфозом)
3) Закріплення
1. Продивіться відео Ембріональний розвиток за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=fYLulT5vPKY та виконайте завдання в Jamboard за посиланням: https://jamboard.google.com/d/1O8cRQxg2y3RJCBACbtA1Wgs9algg1DQ_Y4zjeGqj3NE/edit?usp=sharing
2. Продивіться відео Онтогенез. Постембріональний розвиток за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=ekcfHpCBHkY
3. Виконайте біологічний диктант
Взаємоперевірка
Висновок
Онтогенез поділяють на етапи ембріональний і постембріональний. Розвиток може відбуватися прямий і з метаморфозом: повним та неповним.
( Перерва. Рекомендації стосовно гігієни зору і профілактики сколіозу)
ІІ Системно- узагальнюючий міні модуль
Мета : повторити основні терміни і поняття теми; узагальнити знання основних процесів теми
1. Питання для обговорення та порівняння:
- процес транскрипції;
- процес біосинтезу білка;
- процес реплікації ДНК;
- генетичний код та його значення в біосинтезі білків;
- взаємозв’язок між будовою та функціями хромосом;
- процеси мітозу та мейозу в еукаріотів;
- етапи клітинного циклу;
- етапи онтогенезу в рослин і тварин;
- процеси транскрипції та реплікації;
- процеси мітозу та мейозу.
2. Виконання узагальнюючих завдань до теми ( підручник стор. 108-109)
( Перерва. Рекомендації щодо відпочинку очей та профілактики порушення постави)
ІІІ контрольно- рефлексивний мині модуль.
Мета: визначити рівень навчальних досягнень учнів, провести аналіз і корекцію знань.
1) Завдання для перевірки рівня учбових досягнень складені відповідно до вимог стандарту та рекомендацій до нової програми з біології для учнів 9 класу. Проведення різнорівневої перевірочної роботи дозволяє систематизувати та контролювати знання згідно індивідуальних особливостей учнів, проводити моніторинг якості освіти. Робота розрахована на 20 хвилин і складається із 12 завдань.
Рівень |
Дія, вид роботи |
Бал |
Початковий |
Знайдіть одну вірну відповідь. Тести |
3 бала |
Середній |
Допишіть речення. Біологічний диктант |
3 бала |
Достатній |
Складіть співвідношення. Знайдіть зайвий термін та обґрунтуйте свій вибір, або установіть послідовність |
3 бала |
Високий |
Дайте розгорнуту відповідь. Творче завдання |
3 бала |
Тема 4. Збереження і реалізація спадкової інформації
Варіант І
І рівень. Знайдіть вірну відповідь
ІІ рівень. Допишіть речення
ІІІ рівень.
№ |
Стадії транскрипції |
№ |
Процеси трансляції |
1 |
Ініціація |
1 |
Завершення трансляції. Розпад рибосом . |
2 |
Елонгація |
2 |
Нарощування поліпептидного ланцюга |
3 |
Термінація |
3 |
Приєднання до ланцюга іРНК малої субодиниці рибосом |
ІV рівень. Дайте розгорнуту відповідь
Тема 4. Збереження і реалізація спадкової інформації
Варіант ІІ
І рівень. Знайдіть вірну відповідь
ІІ рівень. Допишіть речення
ІІІ рівень.
№ |
Типи РНК |
№ |
Функції |
1 |
іРНК |
1 |
Транспорт амінокислот |
2 |
тРНК |
2 |
Утворення пептидного зв’язку |
3 |
рРНК |
3 |
Перенесення інформації про структуру білка |
4 |
мяРНК |
4 |
Регуляція процесів транскрипції |
ІV рівень. Дайте розгорнуту відповідь
2) Аналіз різнорівневої тестової контрольної роботи з теми
3) Корекція знань
Д. З. Повторити п. 27, дайте відповідь на запитання.
* Життєвий цикл із метаморфозом у комах вимагає суттєвої перебудови організму в один з періодів життя. Це створює багато складнощів. Чому ж такий тип життєвого циклу є дуже поширеним?
Побажання спокійного, гарного дня
1