Конспект уроку з літературного читання за підручником О.Я.Савченко: А Дімаров "Для чого людині серце". Мета: ознайомити дітей із жанром літературної чарівної казки, вчити орієнтуватися в тексті,самостійно визначати дійових осіб, формувати вміння визначати головну думку твору, розвивати увагу, мислення, зв'язне мовлення, збагачувати словниковий запас,виховувати прагнення творити добро, чуйність.
1
Тема. А. Дімаров «Для чого людині серце»
Мета: ознайомити дітей із жанром літературної чарівної казки, вчити
орієнтуватися в тексті,самостійно визначати дійових осіб,
формувати вміння визначати головну думку твору, розвивати
увагу, мислення, зв’язне мовлення, збагачувати словниковий
запас,виховувати прагнення творити добро, чуйність.
Хід уроку
І. Огранізація класу.
Стали, дітки, підтягнулись,
Один одному всміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти,
Сіли всі рівненько, починаємо працювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Пам’ятайте, милі діти,
І хлоп’ята, і дівчата,
Щоб успіхи чудові у навчанні мати,
Треба гарно нам читати.
-Тож першою у нас буде вправа на вдосконалення навички читання.
ІІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
Вправа «Вгадай слова».
-Прочитайте слова на картках.
з _ г _ дк _ л _ ч _ лк _ к _ зк _
пр _ сл _ в’ _ п _ сн _ ск _ р _ м _ вк _
ж _ рт _ м _ р _ лк _
( Усна народна творчість)
ІV.Актуалізація опорних знань.
-Відгадайте, про який жанр усної народної творчості йдеться мова?
Фольклорний розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події. Що це?
( Казка )
-Що ви знаєте про казки?
Вправа «Асоціативний кущ».
2
V. Повідомлення теми і мети уроку.
-Давайте прочитаємо назву наступного розділу, з творами якого ми будемо далі
працювати.
-Літературні – це які казки?
( Казки, які мають автора .)
-Подивіться, будь ласка, на виставку книг.
Це все літературні казки. Їх і багато інших
книжок ви можете прочитати в нашій
шкільній бібліотеці.
Сьогодні ж ми познайомимося з казкою
Анатолія Дімарова «Для чого людині серце».
VІ. Опрацювання казки А. Дімарова «Для чого людині серце».
1. Робота над заголовком.
- На що схожий заголовок?
( На питання )
- Чи є це речення питальним?
( Ні )
-Яке ж воно?
( Розповідне )
-Прочитайте його з розповідною інтонацією.
- Тепер прочитайте це речення з питальною інтонацією.
Гімнастика для очей.
а ) вправа «Гойдалка».
б ) вправа « Ланцюжок».
в ) вправа «Рух по колу».
2. Вправа «Мікрофон»
- Спробуйте пояснити, будь ласка,
для чого людині серце?
3. Словникова робота.
Найлютіший назбиралося крижане
ненавидіти вагаючись жевріючі
переборола одноплемінників дошкуляти
3
-Прочитайте спочатку слова з правильним наголосом.
-Поясніть значення слів
« вагаючись» ( виявляючи нерішучість у чомусь, не наважуючись щось зробити );
«крижане» ( зроблене з криги, льоду );
«жевріючі» ( ті, які горять без полум’я, тліють );
«дошкулити» ( завдати комусь неприємного відчуття, не давати спокою, зачіпати ).
4. Читання твору вголос «ланцюжком».
- Яка це казка?
( Чарівна )
- Чому ви так вирішили?
( Дерев’яні чоловічки ожили, з одним із чоловічків відбулися дивовижні перетворення.)
Фізкультхвилинка
У країні казочок
Жив веселий колобок.
Разом з ним усі малята
Вишикувались на зарядку.
Похитали головою.
Раз! Притупнули ногою.
Руки вгору піднесли,
Трішки ними потрясли.
Нахилились вліво, вправо,
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз,
Раз! Присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали.
5. Аналіз змісту. Вибіркове читання.
- Де відбулися описані події?
-Хто жив у цьому лісі?
- Прочитайте, чому дерев’яні чоловічки
не знали ніяких почуттів?
- Кого вони зустріли у своєму лісі?
- Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці?
- Які запитання ставили дівчині дерев’яні
чоловічки?
- Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке
серце?
- Прочитайте, до кого вона порадила
чоловічкові звернутися по серце.
- Яким було зле серце?
- А серце байдужої людини?
- Прочитайте, яким було серце людини, яка дбала тільки про себе.
- А доброї?
4
- Як змінилося життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї
людини? Прочитайте.
- Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?
- Що могло статися із хлопчиком?
- Прочитайте, що сталося із серцем чоловічка від розпачу?
- Чи вдалося врятувати хлопчика?
- Що залишилося від дерев’яного чоловічка з добрим серцем?
- Чому його очі були сумні?
- Як ви розумієте останні слова героя казки?
6. Визначення основної думки казки. Робота в парах.
- Прочитайте прислів’я, роз’єднавши слова.
Яке з них виражає головну думку казки?
Щоробитьсявсерці, знаєтількисерце.
Раздобромналитесерце – ввікнепрохолоне.
Головамаєслухатисерце, асерце – голову.
-Що це означає?
( У чоловічка з’явилося серце – він став
добрим і таким залишався ввесь час. )
7. Мовно – логічне завдання. Робота в групах.
- Перед вами план казки. Прочитайте його. Чи все там правильно?
Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.
План
Життя чоловічка з серцем. ( 5 )
Незвичайна гостя. ( 2 )
Полум’яне серце зігріває хлопчика. ( 6 )
Плем’я дерев’яних чоловічків. ( 1 )
Лікар, що міняє серця. ( 3 )
Нелегкий вибір. ( 4 )
VІІ. Домашнє завдання.
Прочитати казку і підготувати її стислий переказ.
Підготувати розповідь про добрий вчинок, зроблений вами особисто.
5
VІІІ. Підсумок уроку.
-То чи варто робити добро?
-А чи легко його робити?
-Так які ж почуття живуть у серці доброї
людини?
( Доброта, співчуття, любов,
скромність, турбота, чуйність, щирість).
-Я бажаю вам, щоб в ваших серцях
завжди жили тільки ці прекрасні почуття і
щоб вам у житті зустрічалися люди добрі,
щирі, люблячі.