Тема. Адміністративні проступки та відповідальність.
Мета: - вивчити адміністративні проступки та види адміністративної відповідальності,
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Кодекс України про адміністративні порушення, підручник «Правознавство» 9 клас, картки з індивідуальними завданнями, слайдова (медіа) презентація.
Епіграф уроку «Закони потрібні не для устрашення, а для допомоги громадянам».
Вольтер
Перебіг уроку
І. Перевірка знань, вмінь, навичок учнів з попередньої теми.
Завдання 1.
Завдання 2.
Наведіть приклади правовідносин, які регулюються адміністративним правом і проаналізуйте їх.
Завдання 3.
Читання твору – ессе «Я і норми адміністративного права».
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчання.
Завдання уроку.
Учитель. Людина живе, формується, стає особистістю лише в суспільстві. Жити щасливо – значить дарувати щастя і добро іншим. Всякий вчинок, що порушує правила поведінки в суспільстві, завдає шкоди всім: собі, близьким, іншим людям.
Завдання 1. Опрацювати статті газетного матеріалу, де поміщено тексти з різними проступками, злочинами.
Метод: «аналіз ситуації», «мозковий штурм».
Дати відповіді:
Завдання 2. Пригадати, що таке правопорушення та його ознаки. Заповнити схему «Види правопорушень».
ІІІ. Сприймання і засвоєння матеріалу.
Учитель. Адміністративне правопорушення – це протиправне винне діяння (дія чи бездіяльність), за яке передбачено адміністративну відповідальність. Основним джерелом, що регулює адміністративну відповідальність, є Кодекс про адміністративні правопорушення (КПАП). Підставою адміністративної відповідальності є проступок, під яким розуміється посягання на державний або суспільний лад, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління протиправною, винною дією (умисною чи необережною), або бездіяльністю, за яку законом передбачено відповідальність.
Таблиця 1. Ознаки та склад правопорушень.

![]()
Таблиця 2. Склад адміністративного проступку.
![]()
![]()
![]()
Суб’єкт Суб’єктивна Об’єкт Об’єктивна
сторона сторона
фізична психологічне які є під наслідки,
особа, ставлення охороною норм місце, час,
що досягла правопорушника адміністративного обставини,
16 років. до своїх дій права засоби
особи проступку
Адміністративна відповідальність та види стягнення.
Учитель. Адміністративне стягнення – це захід відповідальності з метою виховання особи і попередження скоєння нових правопорушень. Адміністративне стягнення накладається на винного (правопорушника) за вчинений ним проступок.
Завдання 1. Опрацювати ст.. 24 – 32 КПАП.
Робота в групах. Виступи спікерів.
Адміністративна відповідальність неповнолітніх. Презентація (медіа слайдові) роботи групи учнів.
ІV. Узагальнення знань учнів.
Завдання 1. Обговорення в загальному колі. Вольтер говорив: закони потрібні не для устрашення, а для допомоги громадянам». Як ви ставитесь до цього? Чому?
Завдання 2. Скласти інформаційне ґроно «Види адміністративних стягнень».

![]()
![]()
![]()
![]()

Завдання 3. Визначити правильні твердження.
• Особи у віці 16 р. підлягають адміністративній відповідальності.
• Адміністративний арешт не відрізняється від затримання особи за підозрою у вчиненні злочину.
• Ніхто не може бути притягнений за один і той же проступок двічі.
• Мета адміністративної відповідальності – компенсація збитків потерпілому.
• Батьки несуть адміністративну відповідальність за проступки малолітніх дітей.
Завдання 4. Правовий практикум. Метод «акваріум».
Проаналізувати ситуації згідно нормативно – правового акту.
• Мама з неповнолітньою донькою перейшли дорогу на червоне світло.
• Андрій 18 р. та Микола 16 – нецензурно лаються біля кафе «Морозиво».
• Катерина 14 р. вирішила безкоштовно проїхати в громадському транспорті.
• Громадянин Н. 23 р. звершив адміністративний проступок, за що його було затримано. Визначте, до якої години може тривати адміністративне затримання, якщо воно розпочалося о 22 год. 15 хв.
V. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання.
VІ. Домашнє завдання.
Прочитати відповідний параграф. Скласти кросворд.