Тема: Кримінальне право. Кримінальна відповідальність.
Мета: - повторити, закріпити, узагальнити, систематизувати набуті знання з даної теми; мати уявлення про межі дії кримінального кодексу та найпоширеніші види злочинів; знати поняття і види злочинів та види кримінальних покарань; виробити вміння застосовувати правові знання, уміти побудувати поведінку таким чином, щоб не допустити скоєння злочину, попередити його; переконатися в необхідності дотримання Конституції України та Законів України;
Тип уроку: узагальнення та систематизація набутих знань.
Обладнання: Конституція України, Кримінальний кодекс України, газетні та журнальні публікації, народні прислів’я схеми-таблиці «Кримінальна справа»
Епіграф уроку «У біду падають, як у прірву, раптом, але в злочин сходять по щаблях».
А.А Бестужев-Марлинський
«Одні злочини прокладають шлях іншим».
Сенека
Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя:
І. Ми вивчили тему: «Кримінальна відповідальність»
Вправа: «Асоціативне гроно»
- Чи є актуальною ця тема?
- Так.
- Чому?
- Які слова є ключовими до цієї теми?
ЗЛОЧИНИ |
ВИНА |
ЗАКОН |
ПОКАРАННЯ |
(які асоціації викликають у вас ці названі поняття?) |
|||
|
|
|
|
- найбільша суспільна небезпека: - заподіяння шкоди; - порушення прав; - протиправність; - караність. |
- психологічне ставлення людини до його діянь та їх наслідки. |
- нормативний документ, який регулює відносини; - необхідно виконувати. |
- позбавлення прав; - перевиховання; - відповідальність за злочин; |
- Так, діти, все це разом можна назвати одним словосполученням:
- Кримінальне право, галузь права, що являє сукупність юридичних норм, які визначають злочинність і кримінальну караність, за дії, що несуть суспільну безпеку для особи, суспільства.
- Джерела: Кримінальний Кодекс (01.09.2001 р.)
Закон України «Про органи і служби у справах неповнолітніх» (24.01.1995 р.)
ІІ. Мотивація
«У біду падають, як у прірву, раптом але в злочин сходять по щаблях»
А.А Бестужев-Марлинський
«Одні злочини прокладають шлях іншим».
Сенека
Нехай кожен з нас ще раз, вивчаючи цю тему, зробить висновки про те, що потрібно узгоджувати з законом кожен свій крок.
ІІІ. Узагальнення матеріалу
1. Бесіда з учнями: виступ учнів
- Злочин: ознаки, склад, види, співучасть, обставини, що пом’якшують злочин обставини, що обтяжують злочин.
- Покарання: види покарань, мета, покарання неповнолітніх.
2. Ситуативні вправи
(стор. 164 № 3, № 4; підручник «Основи правознавства» 9 кл. О.І пометун)
3. Смертна кара: «За і проти»
1)«Погляд із сьогодення»(історична довідка, стор.108; «Словник-Довідник»)
2) Вправа «Здивуй» - зачитати з газет публікації про найтяжчі злочини
- Які почуття викликали у вас ці статті? (болю, співпереживання, горя, страждання, необхідності покарання, відрази до злочинів…)
Смертельна кара |
|
За |
Проти |
- існує, відколи існує світ; - це засіб для зменшення злочинності; - виховання тільки в разі справедливого покарання (добро має бути з кулаками) - злочинець забирає життя (1.3,7 і т.д. людей) - за надзвичайно тяжкі злочини; - злочинність зростає і як зупинити злочинця? |
- скасувати, бо ми будемо демократичне суспільство, а смертна кара – це вбивство – тяжкий гріх, вона не виховує, ніхто не може забирати життя людини, довічне ув’язнення; - помилки суду (страчені невинні); -породжує жорстокість; - 80 країн скасували. |
- До яких видів злочинів належать
Вбивство
Образа
Розбій
4.Робота з прислів’ями.
Без дозволу взяв, нікому не сказав.
І той крав, хто крав, і той, хто вкривав.
Знайшов та не віддав – однаково, що вкрав.
Вкрасти в злочинця – не злочин.
Будинок палає, а крадій краде.
Повинну голову меч не січе.
ІV.Рефлексія
Що усвідомили ви?
Над чим ще треба працювати?
Слово вчителя:
Чудово підмічено в народній педагогіці «посієш вчинок, пожнеш звичку, посієш вчинки – пожнеш долю»
Одні вчинки – звичайні, інші – рівні подвигу. Але в будь-якому вчинку, як в краплі води, відображається світ, проявляється характер і будь-який вчинок залишає нехай менш помітний, але обов’язків слід в особистості, яка його вчинила.
А на закінчення мені хочеться сказати, що одне правило повинно буди у кожній людині, в її меті життя, в її поведінці треба прожити життя з гідністю, звіряючи свій крок з Законом, щоб не соромно було згадати.