Тема: Розв'язування задач із теми "Теплові явища".
Стандартний вигляд числа.
Мета: сформувати поняття "стандартний вигляд числа", вміння застосовувати теоретичний матеріал при розв'язуванні фізичних задач; розширити знання учнів про теплові явища; розвивати логічне мислення, раціональні прийоми обчислень, міжпредметні зв'язки; мовленеву компетентність; виховувати культуру спілкування, навички самооцінки, взаємооцінки.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу,
інтегрований урок з математики та фізики.
Обладнання та матеріали: Роздатковий матеріал, підручник з алгебри, мультимедійна дошка, ноутбук.
План-схема уроку
№ |
Етап уроку |
Час |
Форми й методи навчальної діяльності |
І. |
Організаційний момент. |
1 хв |
Створення позитивного емоційного настрою |
ІІ. |
Мотивація навчальної діяльності. |
2 хв |
Готуємося до ЗНО Оголошення теми , мети уроку |
ІІІ. |
Сприйняття нового матеріалу |
10 хв |
Пояснення вчителя Лекційно-проблемний метод |
ІV. |
Закріплення знань, умінь та навичок. Розв’язування задач
|
15 хв |
1.Усні вправи. 2. Робота з підручником 3. Робота в групах |
V. |
Рефлексія |
5 хв |
Розв'язування якісної задачі з фізики |
VІ. |
Перевірка рівня засвоєння знань |
7 хв |
Фізико-математичний диктант |
VІІ. |
Підсумок уроку |
3 хв |
Взаємооцінювання. Підбиття підсумків. |
VІІІ. |
Домашнє завдання. |
2 хв |
Репродуктивного характеру |
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Сьогодні ви бачите перед собою два вчителя - фізики та математики. Це свідчить про
взаємозв'язок цих предметів і відсутність можливості розв'язати фізичну задачу без математичних знань.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Увага на дошку. Перед вами завдання ЗНО 2014 року.
Слайд 1. Укажіть запис числа 0,351 у стандартному вигляді.
А |
Б |
В |
Г |
Д |
3,51 ∙ 10 -1 |
3,51 ∙ 10-1 |
3,51 ∙ 10 -2 |
3,51 ∙ 10 2 |
3,51 ∙ 10 -3 |
Слайд 2.
3 000 Дж = ….. кДж
20 м2 = …. см2
5 м3 = … мм3
ІІІ. Сприйняття нового матеріалу Пояснення вчителя. Лекційно-проблемний метод
Означення: Стандартним виглядом числа називають його запис у вигляді добутку
ɑ ∙10n , де 1 ≤ ɑ ˂10 і n є Z.
Опорна схема для засвоєння навчального матеріалу.
кома |
показник степеня |
|
|
|
|
Виконання завдань ЗНО та переведення одиниць вимірювання
4.1. Усні вправи.
Подати у стандартному вигляді число:
Виконати вправи № 22.15, 22.16, 22.18, 22.34..
( Учні виконують завдання з повним поясненням)
4.3. Розв’язування задач у групах
Розв'язати задачу, записати відповідь у стандартному вигляді.
1. Якою кількістю теплоти можна нагріти 200 г води від 20 °С до 50 °С?
(В.2,52* 10 4Дж)
2. Щоб нагріти 100г алюмінію на 90 °С, потрібно 8,1 кДж. Обчисліть питому
теплоємність алюмінію. (В. 9* 102 Дж/(кг °С).
3. Під час охолоджування мідного паяльника масою 200 г до температури 20 °С
виділилося 30,4 кДж енергії. Визначте початкову температуру паяльника.
(В. 4,2 *102 °С ).
5. Яка кількість теплоти потрібно передати шматку льоду масою 5 кг при 0°С, щоб він повністю розтанув? (1,6 МДж)
V. Рефлексія
Намажемо скибочки батона маслом, викладемо їх на тарілку. Сніданок готовий. І зроблено це не без участі фізики. Коли він буде з'їдений, кожен з тих, хто поїв , одержить визначену кількість енергії для своєї внутрішньої енергетичної установки. І цей запас енергії можна підрахувати.
У сумі запас енергії складає …… (3 013 кДж). Щоб витратити таку кількість
енергії, потрібно, наприклад , 353 рази рівномірно піднятися по сходах на п'ятий поверх. Адже людина масою 60 кг на один підйом (15 м) витрачає 9 кДж енергії.
VІ. Перевірка рівня засвоєння знань
Фізико-математичний диктант
І, ІІ варіанти
Приставка мілі (м) записується через стандартний вид числа …10-3
Приставка мікро (мк) записується через стандартний вид числа ….10-6
Записати в стандартному вигляді число 5 820 (5,8 ∙10 3)
Записати в стандартному вигляді 0, 0432 (4,3 ∙10-2)
Перевести одиниці вимірювання 3м2 = …см2 (30 000)
6 . Перевести одиниці вимірювання 35 МДж= …. Дж (35 000 000)
Перевести одиниці вимірювання 35мДж=…Дж (0,035)
Взаємоперевірка диктанту
фізика - Повторити матеріал § 8,9; виконати вправа 8(4) або вправа8(6),
експериментальне завдання с. 39.
математика – Пункт 22, №22. 32, 22.36.
Свеська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 2 "ліцей"
Розв'язування задач із теми "Теплові явища".
Стандартний вигляд числа.
Підготували:
вчитель математики Свеської
спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2
"ліцей"
Кацуба Алла Вікторівна,
вчитель фізики та астрономії
Свеської спеціалізованої школи
І-ІІІ ступенів №2 "ліцей"
Альохіна Лариса Олександрівна
Свеса 2018 р.
. Прийом «Вишиванка»
Визначимо результативність уроку та ефективність методів і прийомів роботи на уроці. Учні на дошці приклеюють різнокольорові листочки, які відповідно означають:
червоний – урок цікавий;
синій – хочемо таких уроків;
зелений – урок результативний;
чорний – урок нецікавий.
Складання девізу уроку з «розсипаних» слів Галілео Галілея : Велика, написана, природи, математичними, символами, книга . (Велика книга природи написана математичними символами. )
Як ви це розумієте?
Так, сьогодні на інтегрованому уроці ми ще раз переконаємося в цьому.
Проблемне питання 1.?
Ігровий прийом «Фізичні або математичні гонки» або вийди з кола
Учні об’єднуються у кілька груп. Групи отримують однакову кількість задач (задачі можуть бути однаковими), фіксується початок їх виконання. Хто швидше і якісніше виконає завдання?
Задача 1
Робота з підручником. Прийом «Ланцюжок»
1. Прийом «Незакінчене речення»
2. Розв’язування задач
Розв'язати задачу, записати відповідь у стандартному вигляді.
2.1. Якою кількістю теплоти можна нагріти 200 г води від 20 °С до 50 °С?
(В.2,52* 10 4Дж)
2.2. Щоб нагріти 100г алюмінію на 90 °С, потрібно 8,1 кДж. Обчисліть питому
теплоємність алюмінію. (В. 9* 102 Дж/(кг °С).
2.3. Під час охолоджування мідного паяльника масою 200 г до температури 20 °С
виділилося 30,4 кДж енергії. Визначте початкову температуру паяльника.
(В. 4,2 *102 °С ).
2.5. Яка кількість теплоти потрібно передати шматку льоду масою 5 кг при 0°С, щоб він повністю розтанув? (1,6 МДж)
1. Прийом «Вишиванка»
Визначимо результативність уроку та ефективність методів і прийомів роботи на уроці. Учні на дошці приклеюють різнокольорові листочки, які відповідно означають:
червоний – урок цікавий;
синій – хочемо таких уроків;
зелений – урок результативний;
чорний – урок нецікавий.
Підсумок уроку. Виставлення оцінок
Вправа «Мікрофон»
Опрацювати § 18. Запитання 1-5, 8.
Висновок. Вправа «Результат»
Учні по черзі роблять висновок
Думаємо колективно,
Працюємо оперативно.
Сперечаємось доказово –
Це для всіх обов'язково.
Розв'язати задачу, записати відповідь у стандартному вигляді.
2.1. Якою кількістю теплоти можна нагріти 200 г води від 20 °С до 50 °С?
2.2. Щоб нагріти 100г алюмінію на 90 °С, потрібно 8,1 кДж. Обчисліть питому
теплоємність алюмінію.
2.3. Під час охолоджування мідного паяльника масою 200 г до температури 20 °С
виділилося 30,4 кДж енергії. Визначте початкову температуру паяльника.
2.5. Яка кількість теплоти потрібно передати шматку льоду масою 5 кг при 0°С, щоб
він повністю розтанув? λ=332 кДж/кг
Розв'язати задачу, записати відповідь у стандартному вигляді.
2.1. Якою кількістю теплоти можна нагріти 200 г води від 20 °С до 50 °С?
2.2. Щоб нагріти 100г алюмінію на 90 °С, потрібно 8,1 кДж. Обчисліть питому
теплоємність алюмінію.
2.3. Під час охолоджування мідного паяльника масою 200 г до температури 20 °С
виділилося 30,4 кДж енергії. Визначте початкову температуру паяльника.
2.5. Яка кількість теплоти потрібно передати шматку льоду масою 5 кг при 0°С, щоб
він повністю розтанув? λ=332 кДж/кг
Приставка мілі (м) записується через стандартний вид числа …10-3
Приставка мікро (мк) записується через стандартний вид числа ….10-6
число 5 820
0, 0432
3м2 = …см2 30 000
6 . 35 МДж= …. 35 000 000 Дж
88 кДж= … 88 000 Дж
Приставка мілі (м) записується через стандартний вид числа …10-3
Приставка мікро (мк) записується через стандартний вид числа ….10-6
число 5 820
0, 0432
3м2 = …см2 30 000
6 . 35 МДж= …. 35 000 000 Дж
88 кДж= … 88 000 Дж
103
106
3,405*103
2,56*10-2
20 000 см2
35 000 000 Дж
10-3
10-6
5,82*103
4,32*10-2
30 000 см2
88 000 Дж