Урок формування екіпажу корабля "Квадратні рівняння". На уроці розглянуто різні види роботи: історична довідка, математичний диктаннт, подання нового матеріалу, самостійна робота, робота в групах.
Тема. Квадратні рівняння. Неповні квадратні рівняння.
Мета: Ввести означення квадратного рівняння, коефіцієнтів квадратного рівняння поняття неповного квадратного рівняння. Ознайомити учнів з методами розв’язування неповних квадратних рівнянь Формувати вміння їх розв’язувати. Розвивати пам’ять, логічне мислення, обчислювальні навички. Виховувати критичне мислення та уважність, старанність та вміння оцінити свої знання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування вмінь та навичок.
Обладнання: макет корабля, опорна схема, таблиця, презентація.
Девіз уроку: «Знати – це означає насамперед уміти користуватися знаннями.»
В.О.Сухомлинський
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Сьогодні ми з вами сформуємо команду корабля, щоб відправитись у кругосвітню подорож, якій дамо назву «Квадратні рівняння»
А саме: капітана, помічники капітана, суднові механіки, електромеханіки, радіоспеціалісти, судновий лікар, боцман.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Історична довідка(Розповідає учень): Ще IV тис. років тому у Стародавньому Вавилоні вміли розв’язувати квадратні рівняння. Пізніше розв’язували їх також у Китаї та Греції. Вивчали квадратні рівняння такі видатні математики як Евклід і Діофант, Рене Декарт і Нільс Абель, Омар Хайям і Франсуа Вієт.
Особливу увагу квадратним рівнянням приділяв Мухаммед аль-Хорезмі (ІХ ст.). Він показав, як знаходити додатні корені рівнянь.
Індійські вчені у вирішені цього питання пішли далі. Математик
Бхаскара (1114 – 1178), розв’язуючи рівняння знаходив і відֹ’ємні корені,
зауважуючи при цьому, що їх « не слід брати, бо люди не схвалюють від’ємних
абстрактних чисел».
Французького математика Франсуа Вієта називають «батьком» алгебри.
Він першим почав у рівняннях позначати буквами не тільки змінні, а й
коефіцієнти, що дало можливість узагальнити способи розв’язування рівнянь.
Сучасні способи розв’язування квадратних рівнянь поширились
завдяки працям Рене Декарта (1596-1650) та Іссаака Ньютона (1643-1727).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Математичний диктант
Відповіді 1) Рівнянням 2) Коренем рівняння 3) Рівносильні 4) Показати, що їх немає 5)Лінійне рівняння 6) 0х=b, b≠0.
2. Усні вправи.
1) Чи є рівносильними рівняння?
а) 4х – 2 = х + 4 і 3х – 6 = 0;
б) 7х – 1 = 5х – х 2 і х 2 + 2х – 1 = 0;
в) 3х 2 – 6х + 15 = 0 і х 2 – 2х + 5 = 0.
За результатами математичного диктанту та усних вправ визначаємо капітана корабля
3. Розв’яжіть рівняння.
а) y – 8 = 0 ; г) 2х - 6= 0;
б) х + 0,3 = 0 ; д) (y - 2) (y +2) = 0 ;
в) 7х = 0 ; е) х ( х – 3 ) = 0.
Після розв’язування рівнянь вибираємо двох помічників капітана
VI. Вивчення нового матеріалу.
З деякими квадратними рівняннями ви вже зустрічались. Наприклад, ви можете розв’язати кожне з рівнянь: х 2 = 0, х 2 – 4 = 0, х 2 + 3х = 0,
та х 2 – 4х + 4 = 0. Усі вони мають вигляд ах 2 + bх + с = 0.
Означення: Рівняння виду ах 2 + bх + с = 0, де х – змінна, а, b, с – числа,
причому а ≠ 0 називається квадратним.
Назва такого рівняння походить від відповідного степеня многочлена лівої частини рівняння. Число а називають першим (старшим) коефіцієнтом, b – другим коефіцієнтом, с – вільним членом.
Наприклад: Рівняння 2х 2 + 3х – 7 = 0 має такі коефіцієнти: а = 2, b = 3, с = - 7.
Квадратне рівняння, перший коефіцієнт якого дорівнює 1, називається
зведеним. Наприклад: х 2 – 2х + 0,5 = 0.
Квадратне рівняння, в якому, хоча б один із коефіцієнтів в або с дорівнює нулю, називають неповним квадратним рівнянням.
Існують три види неповних квадратних рівнянь.
1) при b = с = 0 маємо: ах 2 = 0;
2) при с = 0 і b ≠ 0 маємо: ах 2 + bх = 0;
3) при b = 0 і с ≠ 0 маємо: ах 2 + с = 0.
Розв’яжемо неповне рівняння кожного виду.
1) Рівняння ах 2 = 0
х = 0 - єдиний корінь;
2) Рівняння ах 2 + bх = 0;
х ( ах + b) = 0;
х = 0 або ах + b = 0;
ах = - b;
х = - b/а.
Має два корені.
3) Рівняння ах 2 + с = 0;
ах 2 = - с;
х 2 = -с/а;
при два корені: х = або х = – ;при - коренів немає.
Результати підсумовує така таблиця.
Значення коефіцієнтів b і с
|
Рівняння |
Корені
|
b = с = 0 |
ах 2 = 0 |
х = 0 |
с = 0, b ≠ 0 |
ах 2 + bх = 0 |
х = 0 або х = - b/а. |
b = 0 і с ≠ 0, |
ах 2 + с = 0 |
х = або х = – |
b = 0 і с ≠ 0, |
ах 2 + с = 0 |
Коренів немає |
Зауваження: Квадратне рівняння може мати не більше двох коренів.
Наприклад: ( 3 учні одночасно біля дошки розв’язують рівняння із слайда презентації і учні в зошиті)
1) 21х 2 = 0; х 2 = 0; х = 0.
2) 6х 2 – 24х = 0 |:6;
х 2 – 4х = 0;
х ( х – 4) = 0;
х = 0 або х – 4 = 0;
х = 4.
3) 9х 2 – 16 = 0;
(3х) 2 – 4 2 = 0;
( 3х – 4)( 3х + 4) = 0;
3х – 4 = 0 або 3х + 4 = 0;
3х = 4; 3х = - 4;
х = ; х =
х =х = .
______ _______
Розв’язавши рівняння, учні стають судновими механіками
V. Формування вмінь та навичок.
(На дошці написані вправи на закріплення, робота з підручником О.С.Істер, Алгебра, 8 клас, Київ «Генеза»2016)
№775(усно), 776(усно),777, 778, 784(непарні), 786(1, 5).
Усні вправи
Вправа 775. Які з рівнянь є квадратними
1) х2 – 2х+ 3 = 0; 2) х 2 – 3х3 = 0; 3) = 0;
4) 7х – х 2 = 0; 5) 4х– 5 = 2х+7 ; 6) 1 – 5х 2 = 0.
Відповіді: 1),4),6) – квадратні.
Вправа 776. Серед квадратних рівнянь знайдіть неповні; зведені:
1) 2х2 + 3х= 0; 2) х 2 +4= 0; 3) 2= 0;
4) 5х 2 = 0; 5) 7х 2 – 21 = 0 ; 6) х 2 – х + = 0.
Відповіді: 1),4),5) – неповні квадратні рівняння;
2),6) – зведені квадратні рівняння.
Присвоюєм професії: електромеханіки, радіоспеціалісти,
Письмові вправи
Вправа 777. Випишіть Коефіцієнти а, b, с квадратного рівняння
(Самостійно, 1 учень(судновий лікар) ззаду дошки)
1) 2х2 + 3х – 5 = 0;
а = 2, b = 3, с = – 5.
2) 3х 2 + 9= 0;
а = 3, b = 0, с = 9.
3) = 0;
а = , b = 3, с = 7.
4) 3х 2 = 0;
а = 3, b = 0, с = 0.
5) 7х – х 2 = 0;
а = – 1 , b = 7, с = 0.
6) 2+ 4х – х 2 = 0
а = –1, b = 4, с = 2.
Вправа 778. Складіть квадратне рівняння за його коефіцієнтами
3х2 +5х– 2 = 0.
х2 + 5х= 0.
–4х2 = 0.
13х2 – 39 = 0.
(Робота в групах)
Вправа 784 (непарні). Розв’яжіть рівняння.
3х2 = 27;
х2 = 27 : 3;
х2 =9;
х =
Відповідь:
3)2х2 + 8 = 0;
2х2 = 8;
х2 = 8 : 2;
х2 = .
Відповідь: коренів немає.
х2 = 0;
х= 0.
Відповідь: 0.
Вправа 786(1(в групах), 5(біля дошки)) Знайдіть корені рівняння:
х(х+6)=0;
х =
____ х= .
Відповідь:
5) х2 = 0 | ∙6;
2х 2
х(2х – 1)=0;
х=0 або 2х – 1 = 0;
2х = 1;
х = 0,5.
Відповідь:
Після виконання цих вправ старші групи вибирають боцманів, решта матроси.
Вправа на слайді.
При яких значеннях х значення виразу х2 – 5х + 7 на 4 більше від значення виразу 2х2 + 4х + 3?
х2 – 5х + 7 – 4 = 2х2 + 4х + 3;
х2 – 5х + 3 = 2х2 + 4х + 3;
х2 – 5х – 2х2 – 4х = 3 – 3;
– х2 – 9х = 0;
х2 + 9х = 0;
х(х+9) = 0;
х=0 або х + 9 = 0;
х = – 9.
Відповідь:
Ось ми сформували з вами екіпаж корабля , а дальше попливемо з вами у далеке плавання по темі: «Квадратні рівняння», яка має таку ж назву як наш корабель.
VI. Підбиття підсумків. Оцінювання результатів уроку.
VII. Домашнє завдання.
Підручник О.С.Істер, Алгебра, 8 клас, Київ «Генеза»2016
Опрацювати § 20 , №№ 783, 785, 787, 790.