Матеріал дає змогу провети нестандартний урок-гру, який дає змогу залучити кожного учня класу до роботи. Цей урок є підсумком вивчення англійського алфавіту.
Ізьо Ірина Володимирівна,
вчитель англійської мови Маріупольської ЗОШ № 58
Свято англійської абетки
( урок-гра)
Мета:
Обладнання: головні убори у вигляді літер, магнітофон з диском, роздавальний матеріал для конкурсів та ігор, виставка дитячих зошитів та творчих робіт.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення цілій та задач уроку
ІІІ. Фонетична зарядка
Teacher: Good morning children and our guests!
Children: (sing a song)
Good morning, good morning.
How are you this morning?
Good morning, good morning,
Good morning to you.
ІV. Основний етап уроку
Teacher: You are welcome to our ABC-party. Today you’ll show your knowledge which you
have got this year. You will recite rhymes about letters, guess the riddles, play the games and
do many other things.
(У кожної дитини на голові корона з англійською літерою)
Pupils:
Aa Bb
Apple pie, apple pie Buns for coffee, buns for tea
Mummy likes apple pie One for you
So do I, so do I. And one for me.
Cc Dd
I have a cat “D” is for doll.
It’s warm and fat “D” is for dog.
My cat is grey I see a doll.
It likes to play. I see a dog.
Ee Ff
E is for egg Flowers here, flowers there
It is yellow and white Flowers growing everywhere.
E is for eagle
It flies so high.
Gg Hh
“G’’ is for Goose. “H” is for honey
It likes to eat grass. It is so sweet,
“ Show me a goose! “ Give me some honey
Says brother Gus. Says brother Pete.
Ii Jj
I is for ice-cream, “J” is for jam.
We like to eat. The jam is on the plate.
Ice –cream is cold, “May I take a spoonful?”
Tasty and sweet. Asks little Kate.
Kk Ll
“K” is for kitten. “L’’ is for lamp.
It is on the bed. It is so bright.
“ Let’s play a little!’’ It helps me to read.
Says brother Ted. It helps me to write.
Mm Nn
“M” is for monkey. “N” is for nuts.
It can climb a tree. We like to eat.
It has two bananas “Give me some nuts!’’
For you and for me. Says brother Pete.
Oo Pp
“O” is for orange. “P” is for a pencil.
It is so juicy. “P” is for a pen.
“Give me an orange, please!” I draw with a pencil.
Says little Lucy. I draw with a pen.
Qq Rr
“Q” is for Queen. “R” is for rose.
She lives in tales. The rose is red.
She writes letters “Give me a rose!”
Every day. Says brother Ted.
Ss Tt
“S” is for snow. “T” is for tea.
“S” is for sun. We like to drink.
Let’s play in the snow. We drink tea with sugar
Let’s lie in the sun. And sometimes with milk.
Uu Vv
“U” is for umbrella. “V” is for violet.
It is good in the rain. “V” is for vase.
“Give me an umbrella!” Show me a violet!
Says little Jane. Give me a vase!
Ww Xx
“W” is for where A song “ An orange fox”
“W” is for what An orange fox is in the box.
“Where is your house?” In the box, in the box.
Asks brother Scort. An orange fox is in the box
In the yellow box.
Yy Zz
“Y” is for yellow. “Z” is for zero.
“Y” is for yes. “Z” is for zoo.
“Let’s play a little”, Look at the zebra
Says sister Bess. At the zoo.
Teacher: Let’s sing the Alphabet song. ( Виконують усі учні.)
Children: A B C D E F G
H I J K L M N O P
Q R S T U V W – 2 times
X Y Z – 2 times
Now, I know the alphabet.
Teacher: Well done, children. You have learnt the alphabet very well. Now, let’s play games.
( Діти поділені на три групи.)
( Кожній групі дається набір англійських літер і вони складають абетку. Виграє, хто
перший виконає завдання.)
( Вчитель читає вірш, а діти доповнюють назви кольорів англійською мовою.)
Знаємо насамперед: колір мака буде-red.
Колір квітки, що люблю, зветься по-англійськи- blue.
Взимку колір цей буває, це сніжинки колір-white.
Море, де стоїть “ Артек”, по-англійські зветься black.
Взимку та влітку колір один має ялинка. Зветься він green.
Любимо колір пшениці спілої. Дуже він гарний, колір yellow.
Хутро у вовка, хутро мишей брудного кольору. Зветься він grey.
Оплески ведмедю: “Браво!” Він актор. А колір-brown.
( Вчитель називає слова, а учні плескають у долоні, коли почують назву їстівного.)
A pen, a dog, a boy, an apple, a desk, a cat, milk, honey, a ruler, a cake, a monkey,
A pear, a door, a panda, an egg, a leg, an orange, a doll, a ball, jam, ice-cream, a bag.)
( Кожна група отримує конверт із словами по одній темі. Завдання- знайти зайве
слово.)
school fruit animals
a pen an orange a hippo
a bag a lemon a panda
a cat a mango a monkey
a book a dog a tiger
a desk a banana a cake
a pencil a pear an elephant
a ruler an apple a fox
I am standing,
I am sitting,
I am jumping,
I am sleeping,
I am dancing,
I am looking,
I am washing,
I am cooking.
M-m-m-m!
What is it?
It’s got big eyes. It’s got a long nose. It’s got short legs.
It’s got small ears. It’s got big ears. It’s got small eyes.
It can climb. It can run. It can fly.
It can’t swim. It can’t climb. It can’t run.
( panda ) ( elephant ) ( bird )
4) It’s small. 5) It’s big. 6) It’s long.
It’s got a long tail. It’s got a short tail. It’s got no legs.
It’s got small eyes. It’s got small ears. It’s got no arms.
It can climb. It can swim. It can climb.
It can’t fly. It can’t fly. It can jump.
( monkey ) ( hippo ) ( snake )
( Повторення прийменників under, in, on. Діти дивляться на малюнок та доповню
ють речення.)
( Одна дитина виходить до дошки, а діти по черзі прсять її вказати названі частини
тіла.)
Point to your ear.
Point to your eye.
Point to your nose.
Point to your mouth.
Point to your head, please.
Point to your hear, please.
Teacher: Well done, children! You have worked very hard today. I thank you for your work.
Our lesson is over. Good-bye!