Урок англійської мови для 6 класу "Знову до школи. Літні спогади"

Про матеріал

Урок англійської мови для 6 класу за темою "Знову до школи. Літні спогади" скадений до підручника А. Несвіт і відповідає навчальній програмі. Містить лексичні та граматичні завдання. Матеріал допоможе вчителю провести цікавий урок з даної теми.

Перегляд файлу

Тема. Знову до школи. Літні спогади

Мета:

– навчальна: активізувати ЛО теми; навчати розповідати про свої уподобання за допомогою конструкції І like/I don’t like; повторити граматичний матеріал: артиклі, Past Simple

– розвивальна: практикувати учнів у монологічному мовленні; продовжувати формувати навички аудіювання;

– виховна: виховувати інтерес до шкільного життя й навчання

Обладнання: підручник, робочий зошит, картки для роботи в парах, для індивідуальної роботи, малюнок літа

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Привітання.

T: Hello! How are you today?

Ps: We are fine, thank you!

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: Today we'll continue our talk about summer holidays and practice discussing your summer adventures. Besides, you’ll remember how to use articles.

3. Перевірка домашнього завдання.

Ex. 7 p. 7.

Учні розігрують діалоги.

4. Введення в іншомовну атмосферу. Warming up.

Гра «A Story»

Учитель або один з учнів розпочинає розповідь про події минулого літа. Решта ставить йому запитання до кожного речення. Перемагає той учень, який поставить запитання, на яке відповідач не зможе відповісти. Наприклад:

P1: Last summer I went to the seaside.

P2: Was the weather warm?

P3: Yes, it was even hot. I swam to the sea every day.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Повторення й активізація лексичного матеріалу.

Name the acts you usually do at the school.

2. Повторення й відпрацювання граматичного матеріалу.

1) Бесіда з учнями

T: What articles can you name? Which of them is definite/indefinite? What is the difference between the article a and an? What rules about using articles do you know?

2) Гра «Повітряні кульки»


T: Work in groups. Draw lines and match. The fastest group wins.

 

3. Розвиток умінь мовлення.

1) Рольова гра.

Учні в парах, користуючись поданими мовними зразками, складають та інсценують міні-діалоги.

Use the prompts to complete the dialogue. What time do you need to use to tell about past events? (Past Simple)

Bluelake Summer Camp

Morning activities: swimming, Art classes, sport competitions

Afternoon activities: canoeing, horse riding

Evening activities: playing games around campfire, having a barbecue.

- Hello, Vickie! How did you like two weeks in a simmer camp?

- I liked it very much. We had many interesting to do there. In the morning some of us usually ____________ or ______________, some children also ____________. Then in the afternoon we _________________ or ___________________.

- You didn’t have time for boredom.

- No, I didn’t. But everybody was looking forward to the evening because in the evening we _______________ and ____________.

- I’d like to go there with you next time!

- OK! Why not?

2) Гра «Group Survey»

T: Now you are going to make a group survey: you’ll find out what your classmates did in summer.

Учитель поділяє клас на групи по 4-5 дітей і роздає картки з таблицею, де написані основні місця відпочинку.

How many people in your group…

Went to the seaside?

 

Had a rest in a summer camp?

 

Travelled abroad?

 

Took a sightseeing tour?

 

Went on a sea voyage?

 

Learned to do something new?

 

 

ІІІ.ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Homework

Ex. 8 p. 7.

2. Summary

Tell about your summer holidays. Where did you travel? Who you went with? What did you do there? What did you like/didn’t like about your trip? Your home task is to write about it.

 


Bluelake Summer Camp

Morning activities: swimming, Art classes, sport competitions

Afternoon activities: canoeing, horse riding

Evening activities: playing games around campfire, having a barbecue.

- Hello, Vickie! How did you like two weeks in a simmer camp?

- I liked it very much. We had many interesting to do there. In the morning some of us usually ____________ or ______________, some children also ____________. Then in the afternoon we _________________ or ___________________.

- You didn’t have time for boredom.

- No, I didn’t. But everybody was looking forward to the evening because in the evening we _______________ and ____________.

- I’d like to go there with you next time!

- OK! Why not?

 

Bluelake Summer Camp

Morning activities: swimming, Art classes, sport competitions

Afternoon activities: canoeing, horse riding

Evening activities: playing games around campfire, having a barbecue.

- Hello, Vickie! How did you like two weeks in a simmer camp?

- I liked it very much. We had many interesting to do there. In the morning some of us usually ____________ or ______________, some children also ____________. Then in the afternoon we _________________ or ___________________.

- You didn’t have time for boredom.

- No, I didn’t. But everybody was looking forward to the evening because in the evening we _______________ and ____________.

- I’d like to go there with you next time!

- OK! Why not?

 

 

 

 

How many people in your group…

Went to the seaside?

 

Had a rest in a summer camp?

 

Travelled abroad?

 

Took a sightseeing tour?

 

Went on a sea voyage?

 

Learned to do something new?

 

 

How many people in your group…

Went to the seaside?

 

Had a rest in a summer camp?

 

Travelled abroad?

 

Took a sightseeing tour?

 

Went on a sea voyage?

 

Learned to do something new?

 

 

How many people in your group…

Went to the seaside?

 

Had a rest in a summer camp?

 

Travelled abroad?

 

Took a sightseeing tour?

 

Went on a sea voyage?

 

Learned to do something new?

 

 

How many people in your group…

Went to the seaside?

 

Had a rest in a summer camp?

 

Travelled abroad?

 

Took a sightseeing tour?

 

Went on a sea voyage?

 

Learned to do something new?

 

 

How many people in your group…

Went to the seaside?

 

Had a rest in a summer camp?

 

Travelled abroad?

 

Took a sightseeing tour?

 

Went on a sea voyage?

 

Learned to do something new?

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Чистікова Ольга Петрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Несвіт А.М.)
Додано
30 серпня 2018
Переглядів
4204
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку