Урок англійської мови "My favorite recipe"

Про матеріал
Урок розроблено для учнів 7 класу. Урок узагалюнюючий за темою "Харчування" з використанням інтернет-сервісів та технології Web 2.0
Перегляд файлу

Козир Анна Сергіївна, вчитель англійської мови,  спеціаліст ІІ категорії.

Англійська мова. 7 клас

Тема: «My favourite recipe»

Тип уроку: комбінований. Урок систематизації і узагальнення знань з теми.

Вид уроку: Урок англійської мови з використанням елементів кінезіології та критичного мислення

Наскрізна лінія:  Підприємливість та фінансова грамотність

Ключові компетентності: спілкування іноземною мовою, соціальна та громадянська компетентності,  інформаційно-цифрова компетентність,  ініціативність і підприємливість, обізнаність та самовираження у сфері культури.

Цілі уроку.

  •   практична: опрацювати і закріпити лексику за темою “All about food” і навчити використовувати її в усному та писемному мовленні, вчити виконувати репродуктивні і продуктивні мовленнєві дії;
  • освітня: розвивати візуальні, аудіальні, кинестетичні навички сприйняття іншомовного матеріалу,  формувати комунікативні навички;
  • розвиваюча: розвити увагу через проведення кінезіологічних вправ, розвити навички аудіювання та читання з безпосереднім розумінням, розширювати світогляд учнів, їх позитивні емоції;
  • виховна: підвищити мотивацію до навчання, взаємодопомогу, покращувати комунікативну культуру, чемність, ввічливість, організованість, стимулювати і підтримувати інтерес до вивчення англійської мови.

Методичні прийоми: бесіда, імітація зразка, хорове повторення за вчителем, побудова речень за схемою, складання діалогів.

 Обладнання: підручник, зошит, дошка, смарт дошка, малюнки, друковані матеріали, комп’ютер, смартфон, відеоролик, аудіо записи

 

 

Початок уроку

  1. Організаційний етап.                                                                                                                                                    

Greetings

(Привітання. Введення в англомовну атмосферу. Мовленнєва та фонетична розминки)

Teacher

Good morning,children!

pupils

Good morning, teacher!

Teacher

 I am glad to see you! How are you?

pupils

We are fine, thank you!

Teacher

Are you ready for the lesson?

pupils

Yes! We are!

Teacher

Before our lesson starts, I want you to do some warming-up! Ok, are you ready? The task is easy: repeat the actions and the words after me! (Кінезіологічна вправа на розвиток уваги та позитивний настрій, 5)

 

Teacher pupils

Its time to think (тримаються за лоб та потилицю)

It’s time to speak (висовують язик)

It’s time to listen (труть вуха)

It’s time to show (водять очима)

Ready, steady, go! (хлопають у долоні)

(повторють 3 рази, з кожним разом швидше)

Teacher

Are you ready?

pupils

Yes, we are!

 

ІІ Основна частина уроку.

Повідомлення теми та мети уроку.

Warming Up. Announcing of the topic

 

Дзвонить мобільний

Teacher

I am sorry, one moment, please. It’s my colleague calling!

Що? Як це закрито? Точно? (йду щдо дверей, ) Точно! Не знаю!

Teacher

 I have unusual news for you. Our door is locked. 

 

(голос у запису говорить, що зібрав і закрив у класі учнів, щоб довести, що навчання може бути цікавим за допомогою гаджетів. Дав нам 45 хвилин на виконання завдань)

 

 I got you all together in the classroom and  locked the door…….

Teacher

Maybe, it is a quest.

pupils

Maybe

Teacher

Ok, pupils, Would you like to do the quest?

pupils

Of course!

Teacher

Ok, do you know the rules of the quest?

pupils

Yes, we do. We often visit the quest room in our city.

Teacher

Ok, repeat the task again, please.  (звертаюся до запису)

voice

If you sit on the chairs, you will not find the first task.

Teacher

 Look under your chairs! Have you found anything  there?

pupil

Yes, I’ve  found something!

Teacher

Ok, what is it?

pupil

It is  a USB- Card

Teacher

Yes, let`s  see, what is on the  USB- Card?

`

 (вставляю флешку)

pupil

There are Instagrammphotos. 

Teacher

What can you  see in these photos?

pupil

There are recipes of healthy food.

Teacher

It`s very interesting. What will we talk about today?

pupil

About  healthy  food

pupil

About healthy

pupil

About food

Teacher

Yes, you are right. About food

 

 

 

  1. Brainstorming activity. Активізація лексичних одиниць в усному мовленні.

Teacher

But before, we must do one exercise “Eye is a traveler”

(Кінезіологічна вправа, 5)

 Hang in various angles and walls of the class various drawings of fruits and vegetables.   Starting position - standing.  Without turning head to find with your eyes one or another subject called a teacher (відгадують загадки та шукають ці предмети очима навколо себе)

Teacher

Listen to me and finish:

Тут сказав нам дядько Круз:

Сiк відмінний, сiк - це… juice

Яєць десяток купила Пег

Яйця по-англійскі… eggs.

Що як риба ти мовчиш?

Риба по-англійскі… fish.

Любить мед мій братик Даня,

Мед звичайно буде… honey.

Чаєм з цукром пригощу я

друга, цукoр по-англійскі… sugar.

Дуже любить хліб Фред,

Хліб по-англійскі… bread.

Як бачить м'ясо, кіт мурчить,

М'ясо по-англійскі… meat.

Кіло сиру з'їв кiт Маркiз,

Сир, сирочок буде … cheese.

Very good, children! (6)

 

(Перевірка домашнього завдання, 2)

Teacher

Your home task was to read the text  on p.77 ,Ex. 3

 

My name’s Lucy. I’m from Kharkov, Ukraine. I usually cook at home once or twice a week. Cooking’s my hobby. I cook for my family of four people. I always prepare a lot. They all like my food! Especially pizza, spaghetti, and other Italian food. I spend about an hour on each meal. My mother doesn’t help me! She’s very busy. Today I can share the recipe of an omelet

Teacher

Complete the sentences,  please  (учні  доповнюють речення)

 

pupil

Lucy usually cooks ... a week.

a three times

b once or twice

c once

2 She spends ... on each meal.

а an hour

b half an hour

c an hour and a half

3 Her mother ... helps her.

a usually

b always

c never

4 Lucy shares the recipé of ...

a Italian spaghetti

b a pizza

c an omelet

Teacher

Yes, you are right. Can we  make up a similar recipe?

pupils

Yes. We can.

 

Активізація лексичного матеріалу. Short discussion.

Teacher

(Viber)

голос

We ‘ve got an SMS in Viber.  It is the second task of the quest. Children, read it, please.

 

(The pupils read  the SMS)

голос

Look at the picture and answer my question?

What is there in your classroom?

Teacher

What is there in our  classroom?

pupisl

We have a flower.

Teacher

Ok, …...  look , what  is there behind the flower?

 

(знаходить корзину з продуктами)

pupil

I‘ve found, it is the basket with products

Teacher

Nice, choose and take any product. We have 1 minute.

What is there in the basket?

pupils

(Називають )

pupil

There is a cabbage

pupil

There  is  a carrot

pupil

There  is a  beet

pupil

There  is an onion

pupil

There are some peas 

pupil

There  are some potatoes

pupil

There  is some milk

pupil

There are some eggs.

pupil

There  is some butter

pupil

There  is some cottage cheese

pupil

There  is some sour cream

Teacher

Who has chosen the vegetables? Sit down at this table. Your  cooking surface is red. (зі своїми продуктами)

Teacher

Who has chosen the dairy products? Sit down at this table.  Your cooking surface is yellow.

And   let‘s  play the game „Delicious English“

Teacher

pupil

What   can we cook  from  these products?

We can cook  borshch  from vegetables.

Teacher

But your team has some peas.

 pupil

We can cook  salad   from vegetables.

Teacher

Ok. Your team  cooks salad today

Teacher

What   can we cook  from  these products?

pupil

We can cook  a pie  from dairy products.

pupil

But soon we'll celebrate Shrovetide. And I think we can make pancakes from these products. Ok?

Teacher

But, we have few products! And we have no recipes.

голос

(аудіозапис) Go to the shop! And do the  next task

Teacher

What products do you need?

pupil

We need  some flour , sugar,  and salt

Teacher

and  what about you?

pupil

We need  some oil,  cucumbers, and spinach .

 Teacher

 Ok. Write down the list of products! Take the task sheet number1 and write down the list of products. You have  1 minute.

 

(пишуть список продуктів)

Teacher

Ok, pupils, our Supermarket has a promotion. If you buy some products, you get some stickers.  And then you can  get a recipe book.

Teacher

 You got some money for your good job at the last lesson. Do  you  have them today?

pupil

Yes, we do. 

 

Діалогічне мовлення

Teacher

Take the  second task sheet, role-play the situation in pairs  and then  exchange the roles!You  have 3 minutes

Pupil

 

 

 

 

 

 

 

Good morning

Hello! Can I help you?

Yes, please. I need 200 gr. of flour

Anything else?

How much is sugar?

5 Eurikens

Well, 250 gr of sugar, please 

Is that all?

No, I need some salt.

Here you are.

Thank you. How much is that?

 15 Euriken.

Here you are, thank you very much.

Good bye.

Good bye.

 

Teacher

Ok. Do you have all the products?

pupil

Yes, we do.

Teacher

Ok. Name all the products  you have.

pupil

 We  have some potatoes, a beet, a carrot, an onion, a cucumber, some oil, some peas and a cabbage.

Teacher

What products do  you have?

pupil

Our team has   some flour, some milk, eggs, some cottage cheese, some butter, some salt and some sugar

Teacher

There are the letters on the stickers.   Make up the words. You have  one  minute.

Teacher

What is the word?

pupil

 Cake

Teacher

What about yours?

pupil

Sugar

Teacher

The teams must exchange the stick books for the recipe books.

Teacher

I like cakes! And you? What do you like?

pupil

I like candies

pupil

And you?

pupil

I like ice-cream

Teacher

And you?

pupil

I like jelly

pupil

And I  like  jelly candies

Teacher

Jelly candies? Ok. Stand up please! Let’s have a rest and dance with gummy bears. Do as I do!

 

Physical exercises.

(Фізкульхвилинка з елементами кінезіології, 5, 7)

 

Активізація лексичного матеріалу

Teacher

Оk

Teacher

Ok, Good job! You are great. Now you have all products. But this is not enough. Look at the window. What it is?

pupil

It is a cloud!

Teacher

Yes, look at the screen, please.  It is a sweet Wordcloud. Find only adjectives and name them

pupil

sour

pupil

bitter

pupil

sweet

pupil

salty

pupil

spicy

Teacher

Yes, it is great! What is  sweet?

pupil

Choсolate   is sweet .

Teacher

Ok.

Teacher

Look at the screen, group up the words to match the pictures

Teacher

 and  tell, What is sweet, What is salty, What is sour, and what is  spicy.

 

(сортують картинки до слів  на Learning Apps, 3) https://learningapps.org/display?v=pi63iqvv519

Teacher

Ok! Good job.  What have you reviced?

pupil

We‘ve   reviced products 

pupil

We‘ve   reviced tastes

Teacher

Ok!

Teacher

 Look at the table. Have you a recipe book? 

pupil

Yes, we have

Teacher

Open  the recipe book at page ….

Teacher

What have you found there?

pupil

There are Codes.

Teacher

Ok.    What is the next task?  Let ‘s remembers the verbs

The verb  mix,  (дальше дети вспоминают)

pupils

peel, slice, mash, mix, boil, chop, pour, cut, fry. 

Teacher

OK, take the Codes, look at the screen and choose the correct answer. (робота з Плікерс, 4) https://www.plickers.com/library

pupils

When the water (boils) add the rice.

Vegetables should be stored in cool (dry) place.

You should always (wash) fruit before eating it.

Heat the oil in a large pan and (fry) the onion for 5 minutes.

(chop) the meat into small cubes.

Add the egg and (mix) with sugar.

(Pour)  the mixture into a dish.

Teacher

Ok.  We can see your progress on the screen!  Great!

 

Listening. Активізація навичок учнів в аудіюванні

 

(дзінок по  скайпу)

Teacher

 Оh, I understood. It is our former student.

Teacher

Listen attentively! What does she ask to do?

запис

 (запис)

Teacher

Pupils, listen again and answer the questions.   What does Katya want to cook? What products does  she  have ?

pupil

Katya wants  to cook a cake  and salad.

Teacher

What kind of products does  she   have for the cake?

pupil

She has some milk,  eggs, sugar and oil.

pupil

and cottage cheese.

Teacher

 All right! You have too  these products, too 

Teacher

What products does  she   have for the salad?

pupil

She has potatoes, ……..

Teacher

Ok. Can we help Katya?

pupil

Yes. She asks  to write down the  recipe

 

Writing (Письмо)

Teacher

Ok.  This team writes down the salad recipe and the other team writes down the cake recipe. You have sheets of paper on the tables. Write down the recipes. You have 5 minutes.

 

(Учні пишуть, грає спокійна музика)

 

Teacher

Ok, Can you  present your recipes  ?

 

 (презентують свої рецепти )

запис голосу

Good! You, guys, are great.  We’ve done all the tasks

( звук відкриття дверей)

pupil

(діти радіють) Hurray!

Teacher

 Our lesson is over.  

Tell me, please, what you did at the lesson today.

pupil

We baked the cake.

pupil

We cooked  the salad.

pupil

We went shopping to the supermarket. And we helped Katya

pupil

We wrote the recipes and presented them, as well.

 

Заключна частина уроку

Summary

(Рефлексія. Кінезіологічна вправа Mirror drawing, 5)

Teacher

Well, I   baked the pie, too. Have a look! It is on the board 

I like our lesson very much. And you?

On the desk in front of each student, a sheet with dotted lines, I ask you to choose, if you liked our lesson, you draw strawberries, and if not lemon, take a pencil in each hand. Then draw symmetrical drawings with both hands and stick them to the board

Teacher

Open your diaries and write down your homework: make up and write down the recipe of your favorite dish.

Teacher

Your answers were great at the lesson! You were very active.

Teacher

Our lesson is over!

Teacher

Good bye, pupils!

pupils

Good bye, teacher

 

Навчально-методичні та інформаційні ресурси:

1.

Навчальні програми з іноземних мов для загальноосвітніх навчальних закладів. 1-7 класи. – Київ: Видавничий дім «Освіта», 2012. – 96 с.

2.

Англійська мова: підручник для 7-го класу загальноосвітніх навчальних закладів з вивченням англійської мови. / М.Є. Ростоцька, О. Д. Карпюк. – Тернопіль: Астон, 2015. – 256 с.

3.

Додаток Web 2.0 LearningApps [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://learningapps.org/display?v=pi63iqvv519

4.

Додаток в Google Play – Plickers[Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.plickers.com/library

5.

Кінезіологічні вправи [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://naurok.com.ua/post/navchalna-kineziologiya-prosta-gimnastika-dlya-mozku

6.

Вірші-загадки [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://kopilkaurokov.ru/angliiskiyYazik/uroki/obobshchaiushchiiurokpotiemieieda

7.

Фізкультхвилинка [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=astISOttCQ0

 

docx
Додано
28 жовтня 2020
Переглядів
1291
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку