Урок англійської мови "Навколо світу" у 6 класі

Про матеріал
Урок з англійської мови у 6 класі на тему "Навколо світу" розрахований на відпрацювання вивченої лексики "Транспорт"
Перегляд файлу

Кобеляцький навчально-реабілітаційний центр

Полтавської обласної ради

 

 

 

 

 

http://www.clipartster.com/images/62/english-class-clipart-clipartion-com-TURKZs-clipart.gif                        Учитель:

Сулима Є.Г.

 

 

 

 

Кобеляки 2019

ТЕМА. Навколо світу.

Мета:

Практична: активізувати лексику теми та ознайомити учнів з новими ЛО; відпрацювати вживання минулого неозначеного часу; розвивати навички аудіювання, читання, усного та писемного мовлення;

Освітня: розширити знання учнів про подорожі, переваги та недоліки подорожей різними видами транспорту;

Розвиваюча: розвивати комунікативні здібності учнів; розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію;

Виховна: прищеплювати бажання подорожувати; виховувати культуру спілкування та інтерес до вивчення англійської мови.

Тип уроку: комбінований.

Форми роботи: індивідуальна, парна.

Обладнання: підручник О. Карп’юк, роздатковий матеріал, комп’ютер, проектор, мультимедійна дошка.

 

Хід уроку

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

  1. Привітання, організаційний момент

Teacher: Good morning, dear children! I am glad to see you at our lesson. I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson. 

  1. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та мети уроку

Teacher: At this lesson we’re going to speak about travelling around the world. You’ll learn new words, learn the grammar: articles, improve your listening, reading, speaking and writing skills.

 

  1. Фонетична зарядка

Teacher: You see a new rhyme. Listen to me and repeat after me.

 

Look at a bus

Look at a train

Look at a ship

Look at a plane

  1. Мовленнєва зарядка

 (загадки про транспорт)

Teacher: You have the cards with several riddles. This is a house on wheels is running a race,

1.Taking people from place to place. (A bus)

2.When it is driven it goes,

When it stops, it falls down. (A bike)

3.What is it? That has no wheels

And leaves no tracks on the water behind it? (A ship)

4.Through not a bird, not a butterfly,

I can fly high up in the sky. (A plane)

Teacher: Great. You’ve guessed everything.

ІІ. Основна частина уроку

  1. Розвиток умінь мовлення

Teacher: You know that nowadays people like to travel very much. Let’s check what kinds of transport you know.

  • Complete the spidergram. (слайд 6)

http://festival.1september.ru/articles/104213/img1.jpg

Teacher: Use the word map to explain why there are different thoughts about travelling. Complete the following sentences:

I like travelling …

 

  1. Розвиток навичок читання.
  •   Етап підготовки до сприйняття тексту

Teacher: When people are travelling around Europe they usually want to visit some popular countries. Can you name them? What are the most interesting sights in Europe?

 

Введення нових ЛО тексту

Tower Bridge [ˈtaʊə brɪdʒ] – Тауерський міст

the Eiffel Tower [ˌaɪ.fəl ˈtaʊ.ə] – Ейфелева вежа

a beach [biːtʃ] – пляж

the Leaning Tower of Pisa [ˈliː.nɪŋ ˈtaʊ.ə əv ˈpiːza] – Пізанська вежа

strange [streɪndʒ] – дивний

  •   Етап читання та перекладу тексту

KATY’S JOURNEY TO EUROPE

     First Katy went by plane to Britain. It rained in Britain. She saw Tower Bridge on the River Thames in London and she ate some British fruit cakes.

     Then Katy went by ship to France. It snowed in France. She saw the Eiffel Tower in Paris-it was very high. And she ate some French cheese.

      Then Katy went to Spain by car. It was very hot and sunny in Spain. Katy saw a beautiful Spanish beach. She ate some Spanish oranges.

      Next Katy went by bus to Italy. It was sunny and hot in Italy too. Katy saw the Leaning Tower of Pisa – it’s a very strange building. She ate some Italian pizza.

     

  •   Етап перевірки розуміння прослуханого тексту

1) Complete the chart

country

 

 

 

 

 

transport

 

 

 

 

 

weather

 

 

 

 

 

food

 

 

 

 

 

 

2) Speak about Katy’s journey           to Britain                            

                                                           to France

                                                           to Spain

                                                           to Italy

 

3.Фізкультхвилинка.

4.Відпрацювання граматичного матеріалу: означений артикль

  • Teacher:

Означений артикль THE вживаємо перед іменниками, що означають:

1)єдині свого роду предмети і явища(the sun, the sky)

2)назви морів, річок, гір, островів, пустель

3)цілу національність, цілу сім’ю

Артикль не вживається із:

1)іменами людей

2)назвами вулиць, міст

3)назвами країн

  • Письмове завдання.

(Впр.1, ст.172)

5.Гра «Впізнай країну за символом»

(Франція, США, Велика Британія, Україна)

6.Гра “Впізнай мову за реченням»(резервне завдання!)

1. I speak English.

2. Ich spreche Deutsch.

3. Je parle Francais.

7.Письмове завдання – розставити інтервали між словами і прочитати речення.

1. Iliketotravellbycar.

2. Helikestotravellbybus.

3. Weliketotravellbyplane.

 

 

III. Заключна частина уроку

  1. Підведення підсумків уроку

Teacher: So, our lesson is going to the end. You worked hard. Thanks for your work.

Бесіда у режимі Т — Class.

Teacher: What did we speak about?

Робота зі схемою.

Teacher: Now, let’s answer the question “Why do we travel?’’              

http://festival.1september.ru/articles/618320/img1.gif

Teacher: What country would you like to visit?

         What mean of transport will you use to go there?

 

  1. Домашнє завдання

Teacher: Your homework will be to write a composition about your last trip.

 

3. Оцінювання учнів

Teacher: Your marks for the lesson are the following …

 

docx
Додано
17 січня 2021
Переглядів
1050
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку