Урок англійськоъ мови "Правильне харчування"

Про матеріал

Мета: - узагальнити лексичний матеріал з теми «Food»; ввести й активізувати нові Л.О. з цієї теми;

  • -Продовжувати формувати навички читання та перекладу, мовленнєву компетенцію;
  • -розвивати мовленнєві вміння;
  • -заохочувати в учнів піклуватися про своє здоров'я, правильно харчуватися;

- виховувати бажання дотримуватися здорового способу життя.

Перегляд файлу

УРОК  20

Дата: 05. 11

Тема: Правильне харчування

Мета: - узагальнити лексичний матеріал з теми «Food»; ввести й активізувати нові Л.О. з цієї теми;

  • Продовжувати формувати навички читання та перекладу, мовленнєву компетенцію;
  • розвивати мовленнєві вміння;
  • заохочувати в учнів піклуватися про своє здоров’я, правильно харчуватися;

- виховувати бажання дотримуватися здорового способу життя.

Тип: формування мовленнєвих навичок користування мовленнєвими матеріалами.

Методи: бесіда, демонстрація, контроль, пояснення, ігрові.

Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для самостійної роботи.

Література: Несвіт А.М. Ми вивчаємо англійську мову: Підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2006.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Т: Good morning, children!

ІІ. Основна частина.

Т: Today we are going to speak about food. We'll discuss why you need food and which food is good for health and which is not very good. You'll revise the vocabulary on the topic and learn some new words. But first let's discuss the results of the test.

1. Обговорення результатів контрольної роботи.

Учитель підводить підсумки: повідомляє, які завдання були виконані успішно, а які ні, і пояснює складні моменти. Якщо учні мають запитання стосовно завдань контрольної роботи, учитель відповідає на них. Потім учні виконують роботу над помилками.

2. Уведення в іншомовну атмосферу.

1) Виконання завдання на картках.

Учні отримують картки, на яких подані слова за темою «Харчування». Учні повинні розподілити продукти харчування на два стовпчики: рослинного та тваринного походження. По закінченні виконання завдання учні називають, які слова вони записали у відповідні стовпчики, та обговорюють, чому саме їх вони вписали.

Т: Look at the words on your cards. What are these? Divide these products into two groups: those which come from plants and those which come from animals.

Write down the words into the correct column.

Ice cream, sugar, milk, banana, rice, cheese, sausage, pizza, chips, potato, omelet, meat, fruit salad, coffee, butter, eggs, porridge, yoghurt, mayonnaise, pepper, peas, jam.

Food that comes from plants:_____________________________________________________________

Food that comes from animals: ___________________________________________________________

2) Guess the dish.

  • Best of all I like healthy food. Firstly I take some vegetables, wash them and cut. Then we have to put some salt and pepper. After that I add a little oil and mix. It’s a very tasty dish. What is it?

(Salad)

  • My taste is alike to yours. We can buy this food easily in the shop. But you can cook it yourself.  We have to wash and peel potatoes. Then we slice them and fry every piece into the pan with a lot of oil. Take out  red-  yellow snacks and air. What is it?

(Chips)

  • Everyone has eaten my dish. Your and my mum prepare it. She takes meat, boils it. After that she puts peeling vegetables. Mum adds some salt, pepper. At the end she puts some sour- cream. It is delicious red- coloured dish. What is it?

(Borsch)

  • It is Ukrainian dish. I help my mum to do it. Firstly we boil leaves of cabbage and  rice. We have to grind carrot and cut some onion. Frying  we mix them with rice and meat. Put salt, pepper. Then we put this mass into the cabbage leaf and boil 1 hour with tomato pasta. We eat this dish with sour- cream. What is it?

(Holubtsi)

http://fuddi.com.ua/wp-content/uploads/2010/12/salat-vesennyaya-palitra.jpg http://polezniesoveti.net/wp-content/uploads/2014/05/chips.jpg

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Borsh.jpg https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTFKczbJq-08zGQsLHETjuOQNOcRcNZCIUScmcZQAqO7CIhhOkumA

 

3. Подання тексту для читання. Впр. 2 (с. 60).

1) Етап підготовки до читання.

а) Бесіда за малюнками в підручнику.

Т: Look at the pictures on page 60. What products can you see in the pictures? Which of them do you like to eat? Are all of them good for health? Which are not very healthy?

б) Презентація нового лексичного матеріалу теми.

Учні отримують картки, на яких подані нові слова тексту та їхній переклад. Завдання учнів — дібрати українські еквіваленти до цих слів.

Т: Read the words. Guess their meaning and match them with their Ukrainian equivalent

НО:

Match the words with their translation.

1)   cornflakes

а) важливий

2)   bones

b) багатство

3)   important

с) кістки

4)   wealth

d) також (у заперечних реченнях)

5)   either

е) кукурудзяні пластівці

Т: Now write these words down into your vocabularies.

Учитель просить учнів записати нові слова з перекладом у словничок.

2) Етап читання.

Т: Let's read the text and complete the table.

Учні самостійно читають текст і заповнюють таблицю на картках.

Read the text and complete the table.

FOOD THAT...

Makes you strong and gives energy

Help you to grow

Makes your bones and teeth strong

Has a lot of vitamins

 

 

 

 

3) Етап перевірки розуміння змісту тексту.

а) Впр. З (с. 60).

Учні в парах обговорюють запитання вправи.

б) Гра «Correct Your Friend». Учні ланцюжком висловлюють неправильні твердження за текстом впр. 2 та виправляють один одного.

Р1: People can live without food.

P2: That's not right. People cannot live without food. Sugar helps you to grow.

Р1: No, you are wrong. Meat, fish and milk help you to grow! etc.

4. Практикування у вживанні часових форм дієслова

- У вас є текст. Ваше завдання виправити помилки, вживаючи дієслово у правильному часі.

 Yesterday I have three meals a day. I have: breakfast, dinner and supper.  I eate a vegetable salad and sandwiches with tea and then I go to school. For dinner  I have soup for starter, and meat with a lot of potatoes for main course. My mother come home and I cook the cake for dessert. For supper my father  cook fried fish and mashed potatoes.

5. Проектна робота.

We speak about healthy food--  what we have to eat and haven’t. Let’s check how do you understand it. Compete the menu:


1group-- breakfast

2 group-- lunch

3 group--dinner

4 group-- supper


Using the cards and pictures, write menu and tell about it.

Pupils in the group for 4  complete the menu and one of them describe it.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Домашнє завдання.

Ex.2,3 p.60

2. Підведення підсумків уроку.

Do the questionnaire.

ARE YOU HEALTHY?

1.   How often do you do exercise?

a)    Less than an hour a day.

b)    Five hours a week.

c)    More than five hours a week.

 

2.   How often do you eat cakes, biscuits and sweets?

a)    Six times a day.

b)    Three times a day.

c)    Less than once a day.

 

3.   How often do you eat fruit and vegetables?

a)    Never.

b)    Once a week.

c)    Every day.

 

4.   How often do you clean your teeth?

a)    Never. 

b)    Three times a week.

c)    Twice a day.

 

5.   How much do you sleep?

a)    Less than five hours a night.

b)    Seven hours a night.

c)    Ten hours a night.

 

6.   How much do you watch TV?

a)    More than four hours a day.

b)    Two hours a day.

c)    An hour a day.

 

Score. Count how many As, Bs and Cs you have.

Mostly As - You are not very healthy at all. You need to do more exercise, watch less TV, and eat better food. Think about it.

Mostly Bs - Not bad, but you can do a lot better to improve your health. Think about what you eat and the exercise you do and try to improve.

Mostly Cs - You are a very, very healthy person. Good for you.

 

docx
Додано
8 серпня 2018
Переглядів
1031
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку