Енергодарський навчально – виховний комплекс №1
Енергодарської міської ради
Запорізької області
Урок англійської мови в 7 – А класі з теми
ЗМІ
(в межах методичного вернісажу «Стан реалізації вимог нового Держстандарту в 7 класах»)
Вчитель англійської мови
Гура С.В., СВК
Енергодар
2015
Тема. ЗМІ 22.10.2015
Мета: формувати в учнів комунікативну компетентність з урахуванням комунікативних умінь, сформованих на основі мовних знань і навичок, оволодіння уміннями та навичками спілкуватися в усній формі з урахуванням мотивів, цілей та соціальних норм мовленнєвої поведінки у типових сферах і ситуаціях; розвивати знання учнів про навколишній світ; розширювати словниковий запас учнів за темою; активізувати знання учнів щодо використання The Past Simple, The Past Continuous;
продовжити формування мовної здогадки та мовленнєвої реакції учнів; розвивати фонетичний та інтонаційний слух, творчі здібності учнів, слухову пам'ять, увагу, логічне та асоціативне мислення, писемне мовлення, вміння та навички читання, перекладу іншомовних структур, роботи з ПК, самостійність, пошуково-пізнавальну активність, уміння знаходити і виправляти фактичні помилки;
виховувати в учнів любов до рідної природи, почуття поваги до оточуючого середовища; екологічне мислення; почуття товариства, чесності та поваги до однокласників, дисциплінованість та відповідальність, старанність, наполегливість; бажання до вивчення мови, яку вивчаємо; сприяти згуртованості учнів, вихованню емоцій задоволення від розумової праці.
Тип уроку: урок закріплення знань.
Обладнання: учнівський мультиром, словник, граматика, мультимедійний пристрій, відеозапис “My best classmate”, презентація; наглядні моделі (радіо, комп’ютер, телевізор, газети, журнали).
Методи та методичні прийоми: словесні (розповідь), наочні (ілюстрації, наглядні моделі), практичні (вправи).
Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, колективна, індивідуально – відокремлена.
Хід уроку
І. Організаційний етап Привітання.
Налаштування учнів на доброзичливу обстановку в класі.
T: Good day, guys! Nice to see you. We are also pleased to see our guests today and we’ll try to make our lesson useful and interesting. So, pupils, say “Good day, teachers!”
Good day, good day!
Good day to you.
Good day, good day.
We are glad to see you!
T: Take your seats. Sit still!
Who’s on duty today? Who’s absent? How are you? Are you ready for our today’s lesson?
ІІ. Перевірка домашнього завдання
T: Your hometask was to learn by heart new words of the topic: “Mass media” and grammar material The Past Simple and The Past Continuous.
So, look at your screens and click on Vocabulary.
Ex.1 Choose the correct answers
a) advert b) channel c) screen d) broadcast
a) viewers b) audience c) episodes d) participants
6. I really don’t like reality ____.
a) characters b) shows c) screens d) episodes
7. My sister was _________ on the quiz show Who Wants to be a Millionaire?
a) an audience b) a character c) a broadcast d) a participant
8. We watched an interesting _____ about elephants last night.
a) screen b) programme c) presenter d) viewer
Ex 2. Match the words with the pictures.
T: Stand up, guys, take your chairs and make a semicircle.
Task 3. Make sentences with the words using The Past Simple or The Past Continuous.
ІІІ. Підготовка учнів до засвоєння нових знань (мотивація)
T: Look at the screen. So, Mass media divide into two types: print and electronic.
T: Today we’ll speak about TV and news. Is TV good or bad? Let`s talk about advantages and disadvantages of TV.
|
TV has good and bad sides. Do you agree with it? Task 4. Read these sentences and say ‘I think this is an advantage of TV or In my opinion it’s a disadvantage of TV’.
1. First of all it keeps people informed; we can learn a lot of information watching TV. 2. There are too many advertisements on TV. Sometimes it can encourage us to buy things we don't need at all. 3. We can choose programmes that appeal to us more, because TV provides programmes for all interests. 4. Watching TV takes almost all our free time. We just watch it, don`t concentrate, and waste time. 5. Sometimes we can relax, entertain ourselves when we are tired. 6. Some violent programmes and films make people cruel and rude. 7. Advertisement on TV gives us information about different products and it makes easier to choose things and to buy them. 8. When we watch TV we learn about the world, famous people and global or recent news. 9. It takes a lot of time and it makes us lazy. And it's very harmful for our health, especially for eyes. T: But what should we do? Сh: People need something like an information center. As for me I watch TV about one hour a day. I watch it when I want to learn news or relax and entertain myself. Сh: People need TV, but it can't be the main thing in their life. Сh: It's interesting, but not the main thing in our life. Ch: I don't really know what we must do to make TV better. I think we can do nothing. Сh: We just should not sit hour by hour watching TV. Сh: I think we must watch only the most important and interesting things, because if we see everything we'll become mad.
Телебачення є доказом того, що люди готові дивитися на що завгодно, тільки б не дивитися одне на одного. T: Task 5. And I offer to watch a video. T: There weren’t a presenter, a programme, an audience. But there are very active participants. We don`t need good weather forecast because we’ve got friendship. Of course, some of us prefer watching TV than going for a walk. But friendship is really cool. Do you know your best friend`s the latest news? IV. Первинне закріплення знань T: Sit at the desks. Look at your screens. Task 6. Click on Speaking. Ex.1. Complete the sentences. (Agree, opinion, scene, incident, about, news, look)
T: Task 7. Ex.2 Choose the correct answers John Hi, Kate. You________ fed up.
Kate Yes, I’ve got some bad ________ .
John Really? Do you want to tell me _________ it?
Kate I had an interview for a weekend job yesterday. John ______ did it go? Did you get the job?
Kate You’re _____ ! The interview was terrible!
John What ______ ?
Kate Everything went wrong. Anyway _______ ’s your news?
T: Now, listen to the original. T: Task 8. Work in pairs. I’ve got a dialogue between two teenagers. Your task is to order the sentences and practise the dialogue. Tom Hi, Caitlin. You look happy. Caitlin Oh, yes. I’ve got some amazing news. Tom Really? Tell me all about it. Caitlin Well, I sent a CD with my songs to the talent show on Channel 9 a month ago. Tom Yes, what happened? Caitlin Well, I had an audition yesterday. Tom You’re kidding! How did it go? Caitlin It was really good. Five other people were auditioning, too. Tom That’s good news. Caitlin Yeah. What about you? What’s your news? Tom Oh, no news, really. So, maybe see you soon on TV? Caitlin Yes, maybe! See you around. Tom Bye, Caitlin. Good luck.
T: Task 9. So, look at your screens and do the next task. Click on Listening. Listen to the story and click on the television words that you hear. Answers: presenter, programme, camera, chat show, channel, audience, weather forecast, series, participants, medical drama. T: Turn around, look at the screen and do the sums.
T: Stand up! Make a circle. Do the warming-up. The wind is beginning. The first raindrops are falling. It’s coming on to pour. The pouring is changing on swirling. The swirling is becoming quiet. The pouring is becoming quiet, too. The latest raindrops are falling down. Only the wind is blowing. The sun is shining brightly. Hug each other and clap your hands. T: Ok, sit down, sit still and practise your grammar skills. Task 10. Click on Language focus ex. 4. Choose the correct answers.
|
V. Підведення підсумків, рефлексія
T: Did you like our lesson?
What was difficult for you?
Цінування та оцінювання учнів.
T: I’m sure you are ready for our review
VI. Інформація про домашнє завдання
Children: Good – bye, good – bye.
It’s time to say good – bye.
To my teacher, to my friends, to our guests
Good – bye, good – bye.