”Здоровий спосіб життя” у 7-му класі. “Healthy way of life”
Мета уроку: формування ключових компетенцій( особистісної, соціальної, самоосвітньої, здоров’язберігаючої)
Практичні задачі:
навчити учнів оперувати ним, вживаючи в лексико- граматичних структурах, реченнях, під час діалогічного і монологічного мовлення;
Освітні задачі:
Розвиваючи задачі:
Виховні задачі:
Тип уроку: комбінований
Очікуваний результат;
Розповідати про причини захворювань людини, роз’яснювати наслідки недотримання режиму дня, пропонувати власні поради збереження здоров’я, вести діалогічну розмову, висловлюючи власну думку при вирішенні проблем повсякденного життя.
Оснащення уроку: підручник англійської мови для 7 класу, тематичні малюнки, прислів’я про здоров’я, тематичні слайди, ноутбук, проектор.
Хід уроку
I.Початок уроку.
1. Привітання. Організаційний момент.
Good morning, boys and girls! Nice to see you in good health today. How’s life today? What mood are you in?
2. Знайомство.
T: Health is above wealth. What does it mean to be healthy? Some people think
it just means not being sick. But being healthy means feeling good, too. It means
having energy to play and to work.
On your sheets of paper you have to write your name and what you do to be healthy.
“Hello! My name is … I … to be healthy.”
3. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Today we'll speak about a healthy way of life and the motto of our lesson is” “The first wealth is health”. How do you understand this motto? Do you agree with it? Why?
II. Основна частина
1. Актуалізація знань.
Визначення стану свого здоров’я.
T: Are you healthy? Let’s check. All of you have three different stickers. Listen to me and choose the colour of your health, go to the board and stick it on the poster.
Pink: - if you fall ill during the year and seldom miss lessons – you’re healthy;
Yellow: - if you fall ill mostly during the epidemies – you’re healthy in some way;
Green: - if you often fall ill during the year and miss your lessons – your health is in danger.
T: I see that some pupils don’t feel yourselves healthy? From time to time they have problems and have to see a doctor.
2. Інсценування прислів’я. Робота в групах.
Т. There are a lot of proverbs about health and healthy living style.
Т. You will join into groups and mime one of the proverb.
3. Рольова гра «У лікаря».
T. Join into groups again and role-play the situation “A visit to a doctor”.
4. Фізкультхвилинка.
“Princess, Dragon, Knight”
5. Організація роботи у групах за методом “Коло ідей”- висловлювання учнів із зазначених проблем.
Group№1 Students in this group work out their own rules for health and discuss some problems of healthy food.
The motto of the group: Live not to eat, but eat to live.
Group№2 Students in this group work out their own rules for health and discuss some problems of physical activity.
The motto of the group: A healthy mind in a healthy body.
Group№3 Students in this group work out their own rules for health and discuss some problems of emotions and feelings.
The motto of the group: Early to bed, early to rise, makes a man healthy, wealthy and wise.
6. Робота в групах над міні-проектом «Здорова людина».
Представлення колажу.
T. Join into groups. Your task is to work on a mini-project “Healthy/Unhealthy Way of Life”
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Рефлексія.
T: I’m sure, my dear pupils, you have understood how it is important to keep healthy life style. Now I want you to write on the small “feet” what you should do to be healthy.
“I will … to be healthy”
2. Повідомлення домашнього завдання.
3. Підсумки уроку. Оцінки.
T: Very good ! Well done! You have worked excellent today!
Your marks are:…...
I wish you to be healthy, clever, strong, kind, happy. Be healthy! Thank you for the lesson. The lesson is over. See you next lesson.