Урок англійської «Музика навколо нас» 8 клас

Про матеріал
Тема:Музичні стилі Мета: Практична: Ознайомити з новою лексикою теми. Удосконалювати техніку читання та навички усного мовлення. Розвиваюча: Розвивати комунікативні вміння учнів та вміння діалогічного мовлення, ерудицію учнів. Виховна: Виховувати інтерес до музики. Тип уроку: введення нової лексики. Обладнання: Підручник, картки для роботи в парах, з текстом для читання «Types of Music», картки для виконання домашнього завдання , ноутбук, мультимедійна дошка, презентація, записи музики різних стилів.
Перегляд файлу

«Музика навколо нас» 8 клас

 

Урок №1

Тема:Музичні стилі

Мета:

Практична:

Ознайомити з новою лексикою теми. Удосконалювати техніку читання та   навички усного мовлення.

Розвиваюча:

Розвивати комунікативні вміння учнів та  вміння діалогічного мовлення,

ерудицію учнів.

Виховна:

Виховувати інтерес до музики.

Тип уроку: введення нової лексики.

Обладнання: Підручник, картки для роботи в парах, з текстом для читання «Types of Music», картки  для виконання домашнього завдання , ноутбук, мультимедійна дошка, презентація, записи музики різних стилів.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Greeting 1. Привітання.

T: How are you today?

Ps: We are fine, thank you!

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку.

T: Today we are going to start the new topic — «Music» and speak about different music types.

Уведення в іншомовну атмосферу – Warm up

SLIDE 1

Look at pictures and say what music people in them are playing. Label them with word - combinations below and say which music style is to your liking(classic music-rap-choir-hard rock - jazz)

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Подання лексичного матеріалу.
 

SLIDE 2

thriller, country, reggae, rollerblading, violin, rap,

rock, pop, fiction, camping, rock’n’roll, jazz, а учні повинні визначити, які з цих слів позначають музичні стилі.

T: Which of these words are music styles?

Потім учитель включає учням записи різних музичних стилів, а учні мають назвати ці стилі англійською.

Розвиток умінь діалогічного мовлення

SLIDE3

Завдання учнів — якомога швидше скласти три діалоги з шести

карток. Перемагає пара, яка першою виконає завдання. Потім учні в парах інсценують діалоги.

 

1. They say you love music.                                          1a .Yes, but never              mind. Keep on playing.

2. I don’t know whether to buy my daughter           2a.  Oh, buy her a violin.

 a piano or a violin.                                                                                                    

You can kick a violin in bits when you’re fed up, but you

can’t do the same with a piano.

3. Aren’t your daughter’s piano lessons                       3a.On the contrary.        costing you too much?                                                     Thanks to them I could

                                                            buy the house next door at half itsworth.

 

Reading. Подання тексту для читання.

1) Етап підготовки до читання.

Бесіда в режимі T→P1→P2→P3.

T: What do you know about country/Celtic/reggae music?

2) Етап читання.

T: Let’s read the text and complete the table.

 

Учні самостійно читають текст і заповнюють таблицю.

 

Type of music

Country of origin

How the music is called

What the songs are about

Instruments

Famous bands/singers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Read the text and complete the table.

TYPES OF MUSIC

Music, like language, is a uniquely human form of communication. As with language, there are many different kinds. In North America, people listen to jazz, rock, classical, folk, country, and many other kinds of music. Each kind of music has its own rules and «speaks» to us in its own way.

Country music is from America. It’s sometimes called bluegrass or mountain music. Each song tells a story about modern life, love and feelings. Musicians play the banjo, and sometimes the violin or harmonica. Famous country singers are Patsy Cline, Dolly Parton and Willie Nelson.

Celtic music is the traditional music of Celtic people — people of Scotland, Ireland and Wales. The song tell us funny or sad stories. Some have no words at all. In Celtic music you can hear violins, drums and guitars. Two famous Celtic bands are «Clannad» and «The Chieftains».

Reggae music comes from Jamaica in the Caribbean. It’s called the music of the poor, because the songs are about the problems people have. The main instrument is the electric bass. Musicians also play the piano, drums and the guitar. Some famous reggae bands are «The Wailers», «UB40» and «The Maytals».

Один – двоє учнів вголос читають інформацію, занесену ними у таблицю, інші перевіряють.

Етап перевірки розуміння змісту тексту.

T: Talk about each kind of music.

Listening comprehension

Аудіювання.

T: Listen to the dialogue and tick the type of music you’ll hear. Then complete the dialogue on your cards with the types of music.

Учні слухають діалог і позначають «» ті музичні стилі, що були згадані в діалозі.

Потім вдруге слухають діалог і доповнюють речення на картках назвами музичних стилів. По закінченні роботи дві - три пари інсценують діалоги перед класом.

I’D LOVE TO!

— Hey, I like this music. What is it?

— It’s the Corrs’ new album.

— It’s really good.

— Yes, they are my favourite band. They are from Ireland.

— Oh, is it Celtic music then?

— Sort of. Actually, it’s a mixture of Celtic and pop music.

— I don’t like most of pop music, but it’s nice.

— What do you like then? Techno?

— No, I can’t stand techno! I’m crazy about rock and heavy metal.

— Do you like Kiss?

— I think they are great!

— Really? I’ve got two tickets to their concert on Saturday. Would you like to go?

— I’d love to!

 

 1. Listen and tick the types of music you’ll hear.

 techno  pop  country  reggae

 rap  rock  Celtic  pop

 rock’n’roll  jazz  classical  blues

2. Complete the dialogue with the types of music.

I’D LOVE TO!

— Hey, I like this music. What is it?

— It’s the Corrs’ new album.

— It’s really good.

— Yes, they are my favourite band. They are from Ireland.

— Oh, is it --------music then?

— Sort of. Actually, it’s a mixture of -------and----- music.

— I don’t like most of -------music, but it’s nice.

— What do you like then?------- ?

— No, I can’t stand -------! I’m crazy about -----and ------.

— Do you like “Kiss”?

— I think they are great!

— Really? I’ve got two tickets to their concert on Saturday. Would you like to go?

— I’d love to!

3. Act out the dialogue.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ


Homework 1. Домашнє завдання.
Вдома учні повинні заповнити пропуски в тексті поданими словами.

Read and complete the text with the given words.

Instrumentskindsmusic drums jazz

There are many different kinds of ------------------.

In North America, people listen to------------------ , rock, classical, folk, country, and many other of music.

What we think of as music depends on where we live. What Americans are used to listening to can sound strange to someone who belongs to another culture, and vice versa. It might not even sound like music. In Indonesia, orchestras play music on gongs-----------------, , and xylophones. These aren’t the------------------you’d find in a typical orchestra in North America.

Summarizing .

Підведення підсумків уроку.

SLIDE 4.

Complete the words with the vowels.

C- - ntr –                    r – gg - -                           r – p                   r - ck

P – p                          r – ck'n'r –ll                   j - zz

T –chn -                    h - - v -                           m – t - l


Бесіда в режимі TP1P2P3.

What topic were we discussing today?  What can you speak about now? Tell you most/least favourite music type.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
12 грудня 2021
Переглядів
1973
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку