1.Формування предметних компетентностей. Актуалізація знань учнів про байку як літературний жанр, формування вміння висловлюватись за змістом прочитаного, розвивати способи і види читання, уміння визначати повчальний зміст,.вміння висловлюватись, відповідати за змістом прочитаного.
2 Формування ключових компетентностей: комунікативність, вміння мотивувати поведінку персонажів байки
Комунальний заклад «Нікопольська середня загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №1 ім. О.Коваля»
Урок літературного читання
в 3 класі
на тему:
Л.І.Глібов. Байка
« Коник –стрибунець»
Виконала :
вчитель початкових
класів І категорії
Рой Н.А.
Нікополь 2018 - 2019 н. р.
Літературне читання 3клас
Тема. Байка. Леонід Глібов. «Коник – стрибунець»
Мета:Формування предметних компетентностей:
Актуалізувати знання учнів про байку як літературний жанр;розширити знання про життя і творчий шлях Леоніда Глібова;формувати вміння будувати усні монологічні висловлювання, брати участь у діалозі в процесі обговорення прочитаної байки, відповідати на запитання за змістом прочитаного твору,висловлювати свої думки,розвивати способи і види читання байки , образність мовлення,уміння визначати повчальний висновок,висловлювати оцінні судження.
Формування ключових компетентностей:
Вміння вчитися: вміти самостійно визначати мету, яку ставить учитель,відповідно до неї планувати й виконувати необхідні дії, оцінювати свої результати; формувати уміння усвідомлювати байку, як невеликий за обсягом віршований твір,в якому в алегоричній формі засуджуються людські вади, формувати комунікативну компетентність , виховувати моральні якості, вміння мотивувати поведінку персонажів байки.
Передбачувані результати:
Знати: поняття «байка», «байкар»; жанрові особливості байки.
Вміти: передавати в інтонації характери дійових персонажів, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки; виразно читати, розкривати мораль байки, декламувати байку.
Цінувати: моральні якості, риси характеру, які допомагають стати справжніми людьми: почуття порядності, милосердя, співчуття, добра.
Організація навчальної діяльності:
Загальні методи навчання: демонстративний, монологічний, діалогічний, евристичний, інтерактивні.
Методи викладання: стимулюючий, інформаційно – повідомлюючий.
Форми організації навчального процесу: фронтальна, групова, індивідуальна, парна.
Методи роботи учнів: виконавський, пошуковий, творчий.
Етапи виявлення знань: усне, фронтальне, індивідуальне, диференційоване.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Л.Глібова, виставка книжок поета , ілюстрації до байки, мультимедійне обладнання.
Хід заняття
І. Етап організаційннй
1. Привітання
Пролунав дзвінок
Починаємо урок
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці
Що у нашім третім класі
Діти -- просто молодці . Слайд 2
Привітання гостям
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
гостей посмішкою й миром.
Ми Вам раді, люди добрі
і вітаєм щиро вас
та запрошуєм ласкаво
на урок у 3 клас Слайд 3
---Діти,сьогодні до нас на урок завітали гості. Давайте привітаємо їх.
---Добрий день.
2.Установка на позитивний настрій.
– Діти, давайте щиро привітаємо один одного такими словами:
Я всміхаюсь сонечку –
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці,
Хай собі росте.
Я всміхаюсь дощику –
Лий хоч із відра…
Друзям посміхаюся, Слайд 4
Зичу їм добра!
Слайд 5 ( Сонце)
– Тож поверніться і подаруйте посмішку своєму товаришеві.
3.Очікування.
--Діти, що ви очікуєте від уроку.(Відповіді дітей . Використовується додаткова дошка )
- нових знань,
-знайомство з новими авторами,
- з новими жанрами,
-позитивних емоцій
-цікаві тексти,
-цікаві завдання,
-знайомство з новими персонажами,
-хороших оцінок.
4. Девіз нашого уроку:
(Слайд 6)
– Щоб наш урок був гарним, цікавим змістовним і ви досягли успіху якими ви бажаєте бути на уроці?
У- уважним, усміхненим, умілим.
С-старанним, спостережливим.
П- працьовитим, пильним, правдивим.
І- інтелектуальним.
Х- хоробрим, хорошим. Слайд 7
– Я згодна з вами. Мені приємно вчити того, хто хоче вчитися і мріє стати успішною людино . А для чого ви хочете стати успішною людиною?
Я хочу мати : (Відповіді дітей)
-престижну роботу
- хорошу родину
- гарне житло
-мандрувати країнами світі
-допомагати іншим
Тож часу не гайте і до роботи приступайте
5.Артикуляційні вправи.
1.- Вправи для ротика , щоб він був слухняний.
Вимовляємо звуки ,коли видихуємо повітря:
( у,о,а, е,и, і )
2.Робота над чистомовкою.
МА-ма-ма – настає уже зима.
Ець-ець-ець—мураха молодець.
Ок-ок-ок—сипле вранішній сніжок.
Ця-ця-ця—біда у стрибунця. Слайд 8
3.Робота над скоромовками.
А) Білі коні під мостами
З золотими копитами
Треба стати, погадати,
Що тим коням їсти дати.
б) На річці Лука спіймав рака у рукав.
В)Над шляхом Явдошка шукала волошки.
Слайд 9
ІІ етап покладання мети і визначення теми уроку
1. Мозковий штурм
– Згадайте з якими літературними жанрами ви вже знайомі?( Відповіді дітей: казка, оповідання, твір, вірш, п’єса, легенда)
– Сьогодні ми ознайомимося з новим жанром.
Ребус.
слайд 10
Оголошення теми уроку
На уроці ми познайомимся з новим жанром --- байкою .
2. Робота з підручником.
– Тож сьогодні, як ви вже, мабуть, зрозуміли, ми ознайомимося з байкою Л. Глібова.
– Знайдіть і прочитайте у підручнику на с.129 тлумачення слів …
І група байка.
ІІ група байкар.
Презентація груп.
– Яка головна особливість байки?
– Хто створює байку?
--- Назвати ознаки байки.
Слайд 11
Назвати ознаки байки.
Автором висміюються людські вади Слайд 12
Героями байок бувають звірі
--- -На уроці ми познайомимся з творчістю відомого українського байкаря Леоніда Івановича Глібова.
Слайд 13
2. Довідкове бюро:
1. Леонід Глібов народився у с. Веселий Поділ на Полтавщині. Батько і мати його були освіченими людьми.
2. У дитинстві був веселим і жвавим, він дуже любив слухати казки баби Одарки, дуже ясно уявляючи собі риси вдачі і звички тварин. Ще в гімназії Л. Глібов
Найбільше він любив доглядати за квітами, за що його родичі називали «Льолик - квітчастий королик»
3. Навчаючись у гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші „Сон”. Друзям цей вірш дуже сподобався.
4. Леонід Іванович дуже любив дітей. Деякий час працював учителем історії та географії. Про нього залишилися спогади, як про хорошого вчителя.
5. Хвороба серця та астма підірвали здоров’я Леоніда Івановича Глібова.
6. Втративши зір, він продовжував писати під лінійку з лупою.
7. Глібов написав багато жартівливих пісеньок, віршованих загадок та акровіршів для дітей. Друкував він їх під псевдонімом « Дідусь Кенир».
– так сусіди прозвали його батька, коли той купив співучу пташку.
- Так, діти, Л.І.Глібов залишив після себе дуже великий спадок: байки,
вірші - загадки, акровірші, які дуже подобаються дітям (звернути увагу на виставку книжок).
Слайд 14
слайд 15
Слайд 16
Слайд 17
Слайд 18
Слайд 19
Слайд 20
В класі виставка книжок Леоніда Глібова
Слайд 21
Слайд22
---- Сам Л. Глібов так висловився про байку:
Здається, байка просто бреше,
А насправді ясну правду чеше.
Нікого в світі не мине,
Читайте, згадуйте мене. Слайд 24
– Тож сьогодні, як ви вже, мабуть, зрозуміли, ми ознайомимося з байкою Л. Глібова.
– А тепер відгадайте з якими героями байки Л. Глібова ми зустрінемось зараз.
– Персонажі байки мають спільну ознаку – вони комахи. А які – дізнаєтесь, відгадавши загадки.
Стрибає пружинка –
Зелена в неї спинка –
З трави на стеблинку,
З гілки на стежинку. (Коник – стрибунець ) Слайд 25
Слайд 26
Всі біжать і поспішають
На собі щось таскають
Вміють місто будувати
без відра і без лопати.( Мурахи) Слайд 27
Слайд 28
2. Самостійна пошукова діяльність.
-– Що ви знаєте про цих комах? Як вони поводять себе в природі.(Відповіді натуралістів) »ентомологи»
Мурашок на нашій планеті налічується понад 12 тис. видів. Зазвичай вони живуть великими колоніями. Вже через декілька днів після виходу мурахи з кокону перед робочою мурахою виникає можливість вибору професії. Одні мурахи стають няньками, а інші беруть участь у будівництві мурашника, треті чистять мурашник та інше. Значна частина мурах може майже все життя залишатися при виконанні одних і тих обов’язків.
- А що ви знаєте про коників? Де вони живуть?
Коники добре чують. Їхні "вуха" розміщені на ніжках. За допомогою вусиків коники дізнаються про те, що відбувається навкруги. Відчувають запахи. І вдень, і вночі можна почути, як голосно цвіркоче коник. Це він тре одне крило об інше. Так коники перемовляються між собою.
За зовнішнім виглядом коники схожі на листки, тому помітити їх у траві не зовсім просто. Коники – одні з найкращих стрибунів на далекі відстані. Ці комахи найбільш активні наприкінці дня та вночі.
3.Прогнозування .
Подивіться на ілюстрації до байки і спрогнозуйте , про що йтиметься у байці.(Відповіді учнів )
Слайд 29
4.Читання байки вчителем.
5.Читання підготовленим учнем
6.Фізкультхвилинка для очей . Стрибаєм оченятами разом з Коником- стрибунцем.
7. Самостійне читання мовчки
Завдання – Мураха і Коник – стрибунець є дійовими особами байки Л. Глібова. Прочитайте її назву.
– Послухайте байку і скажіть, з яким проханням звернувся Коник до Мурав’я.
– Хто був працьовитим? А хто – безтурботним?
8. Аудіювання казки
1.В яку пору року з коником трапилось лихо?
А) весною Б) зимою В) літом
2.Де скакав коник?
А) угаю в траві Б) у садку в траві В) у степу в траві.
3.Яка комаха в байці була безтурботною?
А) мураха Б)коник В)комар
4. Що найбільше любив коник ?
А) співати Б) грати В) танцювати
Відповіді: 1.Б 2.В. 3.Б 4.А 5.В 6.А Слайд 30,31
9.Словникова робота
Вдатний – вмілий, гарний.
Досхочу—багато, вдосталь
Не вгаваючи – не змовкаючи,не перестаючи
Гульк – раптом подивився.
Мліє – зупиняється, болить.
Небораче – звертання до невдахи.
Вдача – характер.
Непереливки – дуже погано.
Небоже – племіннику.
Гопак - український танець Слайд 32
10 . Встановлення логічної послідовності поведінки Коника
— Байка близька до казки, тому дійові особи подібні до казкових. Читаючи байку, потрібно намагатися передати голосом ставлення автора до подій, що зображені. Зараз ми будемо читати, як і чому змінювався настрій Коника.
Діти, давайте згадаємо, який Коник на початку байки, яким він став у кінці байки.
веселий, вдатний, співучий; порятуй, порадь, згину я.
— Отже, на початку байки Коник веселий, безтурботний, тому початок байки треба читати бадьорим голосом, у пришвидшеному темпі.
Зверніть, будь ласка, увагу на незавершеність думки, позначену крапками. Тут потрібно зробити довшу паузу, щоб зацікавити читача наступними подіями.
11. Аналіз змісту байки . Вибіркове читання
— Знайдіть і прочитайте, яким було життя Коника влітку.
— Прочитайте, як змінилася його поведінка. З чим це пов’язано?
— Про що Коник просив Мурашку? Прочитайте.
— – В яких словах Мурав’я висловлена мораль байки?
– Що автор засуджує в них? Від яких рис характеру застерігає нас?
Відповіді учнів ( недбалість, байдужість до свого майбутнього)
12. Робота в групах
Слайд33
13. Фізкультхвилинка. Слайд 34
14. Робота над виразністю читання байки
– Знайдіть речення, в яких є звертання. Яким голосом їх треба читати?
– Чи однаковим тоном ви будете їх читати?
– Прочитайте питальні речення. Яким має бути темп і тон голосу?
– А як будете читати слова автора?
– Передайте голосом настрій Коника на початку байки і далі.
– Яким тоном повчав Муравей Коника?
Слова Коника слова Мурав’я
Безтурботним впевненим
Веселим повчальним
Благальним
Переляканим
Слайд 35
15. Робота в парах. Складання сенкану : Коник, Муравей
16. Читання байки в особах. Робота в групах. Слайд 36
Презентація груп. Конкурс на виразне читання байки ( 2 – 3 групи )
– Хто з груп сподобався вам найбільше? Чим?
17. Робота з прислів’ям.
-Яке прислів’я відповідає основній думці ( мораль) байки?
-Що посієш, те й пожнеш.
-До роботи - плачучи, а до танців - скачучи.
-Зима спитає, де літо було.
-І за холодну воду не береться.
Ховається від роботи ,як пес від мух.
-З чужого лиха не смійся.
-У страху очі великі.
-Хочеш їсти калачи - не сиди на печі.
- Хто як скородит, так тому і родить.
- Хочеш собі добра – не роби нікому зла.
- Бджола мала ,а й та працює .
-Маленька праця краще за велике безділля. Слайд 37 ,38
ІІІ. Етап контрольно-оціночний
Слайд 39
Рефлексія
Продовжи речення: (Діти виходять з наліпками до додаткової дошки)
Сьогодні на уроці я дізнався про…
Сьогодні на уроці я зрозумів, що…
Найцікавішим завданням сьогодні на уроці було…
Сьогодні на уроці мені вдалось…
Дома мені слід попрацювати над….
– З яким новим жанром познайомилися? Чим байка відрізняється від вірша? А казки?
– Які недоліки людського характеру засуджувались у байках, прочитаних сьогодні?
– Які ваші враження від уроку?
– Чи виправдались ваші очікування
-Чи були ви успішними
-Що треба , щоб бути успішним.
Слайд 40
Оцінювання учителем.
ІV Домашнє завдання
Завдання на вибір
А) –Підготуватися до декламування напам’ять байки « Коник – стрибунець».
Б) - Байку «Коник – стрибунець» читати в особах.
В) - Скласти казку « Як мурашки перевиховали Коника-стрибунця »
Г) – Намалювати ілюстрацію до байки.
Слайд 41