Формування предметних компетентностей:
ознайомити учнів з байками на прикладі творів Ляшенко Олени Володимирівни;
розширити знання учнів про малі літературні жанри; закріпити знання про найпростіші жанрові особливості забавлянок, загадок, лічилок приказок, про персонаж твору; формувати вміння прогнозувати орієнтовний зміст тексту за заголовком; удосконалювати вміння свідомо виразно читати; розвивати уяву, фантазію, образне мислення учнів; виховувати любов до навчання , праці, бажання дружити.
Урок позакласного читання у 2 - А класі
ТЕМА. Байки маленькі , а розуму в них багато .
Мета:
формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з байками на прикладі творів Ляшенко Олени Володимирівни;
розширити знання учнів про малі літературні жанри; закріпити знання про найпростіші жанрові особливості забавлянок, загадок, лічилок приказок, про персонаж твору; формувати вміння прогнозувати орієнтовний зміст тексту за заголовком; удосконалювати вміння свідомо виразно читати; розвивати уяву, фантазію, образне мислення учнів; виховувати любов до навчання , праці, бажання дружити.
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: вдосконалювати вміння дотримувати режиму навчальної діяльності, працювати швидко і зосереджено;
комунікативної: удосконалювати вміння висловлювати свої думки,, використовуючи для цього як мовні, так і позамовні та інтонаційні засоби виразності мовлення, уміння виразно читати;
інформаційної: формувати вміння здобувати з підручника необхідну інформацію; соціальної: формувати навички співпраці в парі, групі.
Тип уроку: урок застосування знань, навичок і умінь.
Обладнання: малюнки із зображенням героїв байок Ляшенко Олени Володимирівни
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
1. Організаційний момент.
Закінчилася перерва,
Пролунав чаклун – дзвінок,
А тепер усі швиденько
Налаштуймось на урок!
Привітаймося до наших гостей.
Сіли, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли ,
Працювати почали.
2. Психогімнастична вправа
Вчитель: Я посміхнулася вам, а ви посміхніться один одному і подумайте про те, що як хороше, що ми сьогодні всі разом. Ми спокійні, лагідні, привітні. Глибоко вдихніть і видихніть повітря. Видихніть вчорашню образу, злість і неспокій. Забудьте про них!
Вдихніть в себе свіжість осіннього повітря, тепло сонячних промінчиків. Я бажаю вам гарного настрою і успішних балів.
Учні :
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Фронтальна робота.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ляшенко Олена Володимирівна наша землячка( м. Кам’янське). Аспірантка Дніпропетровського національного університету ім. О.Гончара. Фіналістка VI молодіжного літературного конкурсу «VIVART»
До якого літературного жанру належить почутий уривок.
1. Ой, чук – чуки, чуки- чок,
Пішли дітки у садок,
Там нарвали квіточок,
Сплели доні віночок ( забавлянка)
Я росту собі в ліску, всім зірвати хочеться. ( загадка)
Дзьобнув хлібця горобець,
Дзьоб обтер об стовбурець..
Барабольки позбирав,
По бруківці пострибав.
(Грицько Бойко)
4. Котилася торба з високого горба,
А в тій торбі хліб – паляниця.
З ким хочеш з тим і поділися.
( Лічилка)
5. Легко сказати,та важче зробити.
( Приказка).
з |
а |
б |
а |
в |
л |
я |
н |
к |
а |
|||||
|
|
з |
а |
г |
а |
д |
к |
а |
|
|||||
|
Б |
о |
й |
к |
о |
|
|
|||||||
|
л |
і |
ч |
и |
л |
к |
а |
|
||||||
п |
р |
и |
к |
а |
з |
к |
а |
|
||||||
5. Слово автора Ляшенко Олени Володимирівни.
ІV. Основна частина. Читання байки «ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ-ПЕРЕРОДЖЕННЯ»
- Уявіть, що в ваших долоньках – ніжна квіточка ромашки. Заплющте очі, понюхайте її і відчуйте її запах.
- Уявіть, що ви – за святковим столом. На торті горять свічки. Обережно загасіть їх.
- Уявіть перед собою свічку. Дмухніть на неї так , щоб вона одразу згасла.
- Уявіть, що вам треба здути кульбабку .
2. Артикуляційні вправи
- Вимовте:
3. Робота над чистомовкою.
4. Самостіне читання байки О.В. Ляшенко
«ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ-ПЕРЕРОДЖЕННЯ»
Словникова робота .
Переродження - зміна кого- , що- небудь
до невпізнавання, надаючи нових якостей ,
нового вигляду.
«ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ-ПЕРЕРОДЖЕННЯ»
Зелена Гусінь плаче тихо.
Невже у неї сталось лихо?
Летить назустріч їй Метелик,
В руках тримає він портфелик:
А в чім причина Ваших сліз,
Прекрасна пані? Я здаля
Лечу додому з навчання.
Здобув освіту вищу, справжню –
Вашій біді також зараджу!
Гусінь сумна йому говорить, -
Немає в мене справжніх друзів
Ані у лісі, ані в лузі,
Бо я зелена і бридка…
Напевно, доленька така –
Самотність, сльози і печаль…
Лише за форми, колір, крильця
Судити інших не годиться!
Не судять листя, коли жовкне,
Не судять птаху, коли змовкне,
За піну не судити море.
Зовнішній вигляд – то не горе!
Печаль, коли за головою
Дурною всім нема покою,
Коли душа черства, невдячна,
Камінням серце – ось, що лячно!
Напевно, геть піти я мушу.
На самоті мені довіку
Судилось… Щоб не чути сміху
Про те, яка я «не така»…
Ось моя доленька гірка:
Плести собі нитки шовкові
Й про крила мріять кольорові.
Знання – то сила нездоланна!
Якщо Ви згорнетесь клубочком,
То зранку під ось цим листочком
Станеться диво! Ось повірте!
Лиш спробуйте і перевірте!
Метелик вчений точно знав,
Про те, що Гусені казав:
Як в плетиво та зодягнеться,
То диво враз тоді стається.
Задумала природа-мати,
Як лялечкою їй ставати.
На ранок диво дивовижне!
У лісі свято буде пишне,
Бо з Гусені на диво-ляльку
Чарівну бабку Капустянку
Перетворилась сумна пані.
З народженням прийма вітання:
Від компліментів надихаюсь!
Завмер від подиву Метелик,
Відкрив маленький свій портфелик:
Божественної, неземної!
До Ваших крил таких барвистих
Я подарую Вам намисто.
А іншим пам’ятати варто:
Не привід зовнішність для жартів.
Не головне, як виглядати,
Важливо – ким зумієш стати!
V. Фізкультхвилинка.
VІ . Інсценізація байки « У чому сила?»
В ЧОМУ СИЛА?
Мурашеня кричить з порогу:
Я найсильніший на землі!
Таємна сила є в мені:
Загуглив[1] і дізнався враз,
Що в цілих 50 аж раз
Більшу, ніж важить рідний тато
Вагу спроможний я підняти!
Тим часом інші працювали,
Новий будинок будували:
Просторий, затишний, зручний:
Ти б, може, краще допоміг?
Мурашеня ж не чує їх:
Собі збудую сам «палати»!
Палац-мурашник до небес
Створю. Я – справжній Геркулес[2]!
Сивий мураха-бородань
Сміявсь з дитячих поривань.
Мурашеня ж бо із листочків
Вклада фундамент на горбочку:
Сердега впав, немає сил…
А бородань сивоголовий
Підліз поближче і говорить:
Малий підвівся:
За мить гіллячка навпіл «трісь»…
Продовжує навчать старий, -
Чого ж бо дивишся? Бери!
Тут гілочок - десятків три,
Ану ж бо, спробуй, хоч зігни.
Аж червоніє – так ламає:
Одна ламається і гнеться,
А купа – щось не піддається…
Хе-хе-кнув дід-мураха сивий:
Так і в житті, юначе-друже:
Де легко, там здаєшся дужим,
А до великої мети
Потрібно разом всім іти!
З дитинства мусиш знати, сину,
У єдності вся наша сила!
V. Обговорення байки.
1. Робота в парі. Проблемне завдання – прочитати плутанку.
Найбільша в світі сила - спільна праця , згода мила!
Найбільша згода
спільна
в сила -
світі
праця
мила!
2. Поетична хвилинка.
Секрет
Що зробити ,
щоб удвічі
торт
здавався вам смачнішим?
Що зробити ,
щоб удвічі
кожен день для вас побільшав?
Щоб і радості,
і щастя
вам було – аж ніде діти ?
Тут – ніякого секрету!
Треба з другом поділити.
Осінь – коси
Павучки – їжачки
Додому – довго
Гарно – вправно
Холодний – голодний.
VІ. Підсумок уроку.
[1] На молодіжному сленгу – «знайти в мережі інтернет, використовуючи пошукову програму Google».
[2] Стародавній міфічний герой, який славився нелюдською силою та вважався непереможним.