Тема: Бази даних. Системи управління базами даних.
Мета:
- навчальна: узагальнити та систематизувати знання про роботу з СУБД та перевірити рівень засвоєння знань з теми;
- розвиваюча: розвивати творче та логічне мислення учнів, пізнавальний інтерес, творчість, ініціативу, вміння застосовувати знання на практиці;
- виховна: виховувати уважність, самостійність, навички роботи в колективі, уміння слухати інших, сприймати чужу точку зору і гармонійне сприйняття навколишнього світу.
Методична мета: ефективно використовувати інтерактивні технології на уроках.
Предметні компетенції: навчальні, інформаційно-комунікаційні, культурні.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Методи і форми навчання: частково-пошуковий метод, метод змістовного бачення, інтерактивні методи.
Методичне забезпечення:інтерактивна презентація в Prezi, інтерактивні завдання розроблені у додаткуWeb 2. LearningApps, інтерактивна карта розроблена в додатку, інтерактивний електронний тест розроблений в онлайн-додатку Classtime роздатковий матеріал – путівник уроку
Матеріально-технічне забезпечення: комп'ютери, мультимедійний проектор, безпровідний маніпулятор «Миша».
Використана література.
Структура уроку
і завдань уроку. 3 хв.
Хід уроку
Мета етапу:
• Створити сприятливий психологічний клімат на уроці
Діяльність викладача:
Перевірка присутніх на уроці та налаштування учнів на навчальну діяльність.
Діяльність учнів:
Вітають викладача. Демонструють готовність до уроку.
Урок проводиться за допомогою інтерактивної презентації, в якій містяться всі матеріали: https://prezi.com/p/nzmkwgi9elyg/
Мета етапу:
• Викликати інтерес, забезпечити розуміння учнями змісту діяльності, чого вони повинні досягти на уроці.
Діяльність викладача:
1. Демонструє відео рідного міста.
2. Повідомляє, що протягом уроку учні відвідають цікаві місця Вінниці.
Ставить запитання. Що зашифровано в зображенні? (онлайн-сервіс «Хмара слів») https://wordart.com/edit/gtc1v55m1ddl
Прогнозована відповідь: Створення бази даних.
Ставить запитання:
З чим буде пов'язана тема нашого уроку?
Прогнозована відповідь: з базами даних і Вінницею.
Діяльність учнів:
Учні за допомогою викладача формулюють тему і мету уроку, заповнюють путівник уроку.
Тема уроку: Бази даних. Системи управління базами даних.
Розповідь викладача.
Сьогодні на уроці, заново відкриваючи для себе рідне місто, ми систематизуємо знання про бази даних та моделі даних, зв’язки між сутностями, упорядкування та фільтрацію даних в таблицях, запити та звіти в базах даних; поглибимо знання про систему управління базами даних СУБД MS Access.
Ви будете співробітниками ІТ компанії, які отримали замовлення від туристичного агентства, на створення бази даних «Визначні місця Вінниці»
Розподілимо обов’язки:
Компанія складається з двох відділів. Аналітичного і практичного. Оберемо керівників відділів, які будуть слідкувати за роботою, вести облік виконання завдань, виставляти бали за правильні відповіді у таблицю контролю. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал. Відділи працюють паралельно. Склад змінний. У кожного з вас є путівник уроку. Протягом уроку ви будете виконувати відповідні завдання, фіксувати там свої відповіді і оцінювати себе. Запишіть в ньому власне прізвище.
Діяльність учнів:
Учні заповнюють путівник уроку.
Мета етапу:
• Пробудити, викликати зацікавленість, спонукати учнів пригадати та систематизувати те, що вони знають з метою подальшого використання знань для виконання практичних завдань за мінімально короткий час;
Завдання для аналітичного відділу
3. Вправа «Пригадай!» (онлай-сервіс Wheel Decide)
Діяльність викладача:
Насамперед, пригадаємо, що ж нам відомо з основ баз даних.
Для цього виконаємо вправу «Пригадай!» (онлайн-сервіс Wheel Decide) http://wheeldecide.com/index.php?id=189229. Відповідати пропоную по черзі
Діяльність учнів:
В довільному порядку учні крутять Колесо фортуни та дають визначення терміну який випав
Прогнозована відповідь
Сутність – об’єкт будь-якої природи
Екземпляр – конкретний представник даної сутності
Кортеж – це значення всіх атрибутів одного екземпляра
Атрибут – поіменова характеристика сутності
Відношення – двовимірна таблиця що містить дані
Ідентифікатор – це мінімальний набір атрибутів за значеннями яких можна однозначно вибрати потрібний екземпляр
База даних – набір інформації організований в той чи інший спосіб
Реляційна модель – набір відношень що змінюються в часі
Мережева модель – це сукупність об’єктів різного рівна, де кожен об’єкт може бути зв’язаний з іншим.
Ієрархічна модель – це база даних заснована на деревоподібній структурі.
4. Вправа «Встанови зв’язки» https://learningapps.org/display?v=pwr4iyt2t18.
Діяльність викладача: Формулює завдання.
Діяльність учнів: Учні здійснюють класифікацію при цьому пояснюють свій вибір і записують в путівник уроку
Прогнозована відповідь:
Картина-Художник Музичний альбом-Композиція Газета-Стаття Училище-Учень Клієнт-покупка |
«один до багатьох» |
Лікар-пацієнт Фільм-Актор |
«багато до багатьох» |
Автомобіль-Двигун Директор-Училище |
«один до одного» |
5. Вправа «Знайди пару»: https://learningapps.org/watch?v=p0q8ft6mk18.
Діяльність викладача: Формулює завдання Встановити відповідність між об’єктами БД та їх визначеннями.
Діяльність учнів: Встановлюють відповідності між термінами і їх визначеннями, результати записують в путівник.
Прогнозована відповідь:
Таблиці |
Збереження даних |
Запити |
Автоматизація пошуку даних |
Форми |
Зручний перегляд та введення даних |
Звіти |
Відображення даних |
Макроси |
Спеціальні команди для автоматизованої роботи |
6. Вправа «Відтвори послідовність»:
https://learningapps.org/watch?v=p2syyx67318
Діяльність викладача: Формулює завдання Вказати в якій послідовності слід виконати дії для створення бази даних, а в ній – таблиці:
Діяльність учнів:Результат роботи заносять в путівник.
Прогнозована відповідь:
7. Бліц-диспут «Правда – не правда».
Діяльність викладача:
Пояснює умови виконання завдання
Учень отримує картку з певним твердження до даної теми. Серед учасників учень вибирає опонента, починаючи зі слів «Прошу бути моїм опонентом…». Читає твердження, передає його опоненту, якому необхідно або підтвердити це твердженням, або спростувати. Якщо опонент погоджується, то відповідає «Правда» та зачитує це твердження з картки повторно. Якщо опонент не погоджується, то відповідає «Не правда» й висловлює власну думку.
Діяльність учнів:В довільному порядку беруть картки та дають відповіді
Картка № 1 «Прошу бути моїм опонентом…». Чи правда що
«СУБД МS Access дає можливість установити зв’язки між таблицями».
Картка № 2 «Прошу бути моїм опонентом…». Чи правда що
«СУБД – це програма, за допомогою якої здійснюється збереження, обробка та пошук інформації в базах даних».
Картка № 3 «Прошу бути моїм опонентом…». Чи правда що
«СУБД МS Access дає можливість виконувати різноманітні обчислення».
Картка № 4 «Прошу бути моїм опонентом…». Чи правда що
«Звіт – засіб для подання даних на папері».
Картка № 5 «Прошу бути моїм опонентом…». Чи правда що
За допомогою звіту є можливість вивести на друк необхідні відомості в тому вигляді, у якому потрібно».
Картка № 6 «Прошу бути моїм опонентом…». Чи правда що
«Створену БД неможливо редагувати».
Картка № 7 «Прошу бути моїм опонентом…». Чи правда що
«Запит – засіб перетворення інформації в базах даних».
Картка № 8 «Прошу бути моїм опонентом…». Чи правда що
«За допомогою запитів можна переглядати, аналізувати і змінювати дані з однієї чи кількох таблиць».
Картка № 9 «Прошу бути моїм опонентом…». Чи правда що
«Головним моментом під час створення БД є її проектування».
Картка № 10 «Прошу бути моїм опонентом…». Чи правда що
«Поле, яке однозначно ідентифікує запис у таблиці, називається ключовим».
Завдання для практичного відділу(20 хв.)
Мета етапу:
• Забезпечити узагальнення матеріалу шляхом виконання практичних завдань.
Діяльність викладача:
Викладач знайомить з практичним завданням.
Діяльність учнів:
Учні поділяються на групи по 5 учнів і почергово виконують практичні завдання в програмі Microsoft Access. Керівник відділу слідкує за виконанням завдань, допомагає, перевіряє виконання роботи і виставляє бали за практичну роботу.
Завдання для І групи
Завдання для ІІ групи
Завдання для ІІІ групи
Завдання для ІV групи
Завдання для V групи
Додаткове завдання
Мета етапу:
• Залучити учнів до контролю навчальної діяльності;
• Надати учням можливість самостійно порівняти отриманий ними результат з критеріями стандарту;
• Виховувати об'єктивну самооцінку.
Діяльність вчителя:
Знайомить учнів з умовами проходження тесту.
Тест створено за допомогою онлайн-сервісу Кластайм
https://www.gopollock.com/library.
,Діяльність учнів:
Виконують тестування використовуючи гаджети
Мета етапу:
• Закріпити і скорегувати засвоєне за допомогою інтелект-карти Mindomo https://www.mindomo.com/ru/mindmap/46c3e1bf8b51499890e29d68b56ab2ef;
• Встановити зв'язки між тим, що вже відомо і тим, що засвоїли та потрібно навчитись у майбутньому.
Діяльність вчителя:
Підводить підсумки діяльності та виставляє оцінки
Коментує відповіді і роботу учнів.
Мета етапу:
• Розвивати самостійність і творче мислення
• Удосконалювати методи самостійної роботи
Діяльність викладача:
Учитель формулює завдання.
1. Внесіть всі визначення до карти розуму, створеної на уроці.
2. Знайдіть спільне та відмінне у здійсненні пошуку засобами табличного процесора, текстового редактора та СУБД. Результати подати у вигляді діаграми Венна.
Мета етапу:
• Вираз почуттів, що виникли в учнів протягом уроку.
Діяльність викладача:Запитує учнів
Сьогодні я дізнався ...
Було цікаво ...
Було важко ...
Мене здивувало ...
Мені захотілося ...
Діяльність учнів:
Учні діляться своїми враженнями.
Путівник уроку
Тема: Бази даних. Системи управління базами даних.
Завдання 1. Що зашифровано в зображенні?
Завдання 2. Пригадай
Сутність – |
|
Екземпляр – |
|
Кортеж – |
|
Атрибут – |
|
Відношення – |
|
Ключ – |
|
База даних – |
|
Реляційна модель – |
|
Мережева модель – |
|
Ієрархічна модель – |
|
Завдання 3. Встановити зв’язки між сутностями
«один до багатьох» |
«багато до багатьох» |
«один до одного» |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Художник - Картина; Автомобіль-Двигун; Газета-Стаття; Училище - Учень; Клієнт-покупка; Лікар-пацієнт; Фільм-Актор; Музичний альбом-Композиція; Директор-Училище
Завдання 4. Встановити відповідність між об’єктами БД та їх визначеннями
1 |
Таблиці |
А |
Об’єкт для редагування даних |
2 |
Запити |
Б |
Спеціальні команди для автоматизованої роботи |
3 |
Форми |
В |
Об’єкт для відображення даних |
4 |
Звіти |
Г |
Об’єкт для зручного перегляду та введення даних |
5 |
Макроси |
Д |
Об’єкт для збереження даних |
|
|
Є |
Об’єкт для автоматизованого пошуку даних |
Відповідь:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
|
|
|
|
Завдання 5. Вказати в якій послідовності слід виконати дії для створення бази даних, а в ній – таблиці
|
Клацнути кнопку Створити |
|
Ввести назву бази даних і вказати місце збереження |
|
Відкрити СКБД MS Access |
|
Внести назви полів таблиці та їх типи |
|
Відкрити вкладку Создание, група Таблицы |
|
Закрити таблицю, давши їй назву |
|
Клацнути кнопку Створити таблицю в режимі конструктора |
|
Вказати, які з полів є ключовими |
Д/З Завдання 6. Знайдіть спільне та відмінності у здійсненні пошуку засобами табличного процесора, текстового редактора та СУБД. Результати подати у вигляді діаграми Венна.
Завдання 7. Створити карту розуму і внести всі визначення.
Таблиця самоконтролю
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|