Урок "Безробіття та зайнятість трудових ресурсів. Центр зайнятості"

Про матеріал
Даний матеріал допоможе сформувати в здобувачів освіти уявлення про причини безробіття. Розглянути безробіття як результат порушення рівноваги на ринку праці, навчить розуміти природу безробіття та усвідомлювати необхідності таких його форм, як фрикційне та структурне безробіття, характеризувати циклічне безробіття. Визначати, яким чином вимірюється рівень безробіття. Формує вміння аналізувати інструменти та організаційні заходи до яких удаються, щоб обмежити безробіття. Розвиває економічне мслення, виховує вміння порівняння, аналізу та дає змогу здобувачу освіти орієнтуватися на ринку праці.
Перегляд файлу

Тема: Безробіття та зайнятість трудових ресурсів. Центр зайнятості

 

Мета: сформувати поняття «безробіття», «зайнятість», «рівень безробіття»;з’ясувати причини, види та наслідки безробіття; сприяти розумінню економічного змісту природного безробіття; розвивати вміння обчислювати рівень безробіття та пояснювати необхідність державної політики щодо боротьби з безробіттям; виховувати економічне мислення

 

Очікувані результати: учні повинні засвоїти поняття «безробіття», «зайнятість», «рівень безробіття»; уміти розрізняти види безробіття, характеризувати причини виникнення різних видів безробіття; визначати рівень безробіття та тлумачити отримані показники

  Облдаднання: підручник, робочий практичний зошит, роздатковий матеріал,  мультимедійне забезпечення, доступ до інтернету.

 Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок

 

Хід уроку

І Організаційний момент

ІІ Актуалізація опорних знань, умінь та навичок

  1. Який розділ економіки ми з вами вивчаємо?
  2. Які поняття вивчає макроекономіка?
  3. Назвіть фази економічного циклу. (підпис учнем на схемі, розміщена на дошці)

ІІІ Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Кожний із нас мріє жити за умови стабільної економіки, яка забезпечує можливості для успіху й оберігає від неприємних несподіванок. Звісно, нелегко здійснити таку мрію. Основними проблемами, із якими стикаються більшість країн із ринковою економікою, є безробіття та інфляція. Багато економістів вважають безробіття одним із проявів порушення макроекономічної рівноваги, центральною проблемою сучасної економіки. А статистичні дослідження свідчать, що втрата роботи – психологічна травма, яка за рівнем стресу поступається лише смерті близької людини або тюремному ув’язненню. Розглянемо ж детальніше проблему безробіття та зайнятості трудових ресурсів

 

Проблемне питання уроку( на дошці)

 

Чи згодні Ви з висловом: » Безробіття = 100%, якщо безробітний – це Ви» (на це питання відповідь буде дана наприкінці уроку) – (слайд№2)

 

  1. Робота зі схемою : «Категорії населення» (взаємозв’язок з курсом за вибором: «Моя економіка» – 5 клас) – (слайд№3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Закріплення: Розв’язок вправ – (групова робота) – (слайд№4)

Три групи. Кожна група одержує окремі завдання, обговорює їх і дає відповіді  (1 хв)

Вправа №1

Група №1

1. Студент денного відділення Національного університету ім. Т. Шевченко

2. Охоронець автомобільної стоянки зайнятий три дні на тиждень.

3. Робітник автомобільного заводу, звільнений за скороченням штату.

Група №2

  1. Робітник заводу, який звільнився за власним бажанням і зареєструвався як індивідуальний підприємець.
  2. Пан Симоненко – непрацюючий інвалід І групи, віком – 42 роки.
  3.  льотчик військової авіації, який у 35 роки вийшов на пенсію і вже не хоче працювати.

     Група №3

  1. Випускник інституту,ь який не працевлаштувався після закінчення вузу.
  1. Інженер Панько, який звільнився з роботи, але працює таксистом.

3.  Програміст, який звільнився з роботи за власним бажанням у зв'язку із переїздом у місто Київ.

 

  1. Три основні погляди на виникнення безробіття

(Випереджаюче завдання , за допомогою інтернету)

( розкривають теорії, ілюструючи свою розповідь за допомогою графіка чи схеми; решта учнів працюють з опорною схемою( на моніторі комп’ютера)  ( слайд№5,6,7)

 

І Група – класична школа економіки – слайд№5

 

 

 

 

 

 

ІІ група  - кейнсіанська економічна школа – слайд№6

 

 

 

 

 

 

ІІІ група – структурна теорія – слайд №7

 

          Закріплення – слайд №6 «Теорії виникнення безробіття»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Види безробіття       (слайд №8 – 10)

(робота з підручником)

1 група – фрикційне безробіття

ІІ група – структурне безробіття

ІІІ група – циклічне безробіття 

 

          Питання: Як ви вважаєте чи всі види безробіття неминучі?

           ( неминучі – фрикційне та структурне . Вони утворюють природне безробіття, яке вважається внутрішньою потребою економіки. Циклічне ж безробіття є великою проблемою економіки через значні економічні втрати.

  1. Закон Оукена        (слайд №13)

Фактичне безробіття 1% = втраті ВВП 2,5%

Закон Оукена 

 

 

 

 

 

 

            Розв’язок задачі на закріплення закону Оукена   (слайд№14)

            ( індивідуальна робота). Завдання на моніторі комп’ютера в кожного  учня.

Економіка країни характеризується наступними показниками:

  •     Фрикційне безробіття 6 млн. чол.;
  •     Структурне безробіття 6 млн. чол.;
  •     Циклічне безробіття 8 млн. чол.;
  •     Чисельність зайнятих 180 млн. чол.;
  •     Загальна чисельність населення 400 млн. чол.;
  •     Потенційне ВВП 2000 млрд. грн.

Визначте:

1. Природний та циклічний рівень безробіття.

2. Відставання фактичного ВВП від потенційного в абсолютному та відносному вираженні.

  1. Гра: «Біржа праці» (слайд №15)

Усі учні отримують картки із зазначеними ролями та інструкціями щодо виконуваних функцій.

Працівники біржі праці займають свої місця біля таблички «Біржа праці» й виставляють пропозицію робочих місць. Потім, коли підходять наймані працівники, їх теж реєструють. І, якщо існує попит на працівника цієї кваліфікації, працівникові видається картка працевлаштованого, якщо немає для нього роботи – то картка безробітного.

Підприємці реєструють на біржі пропозицію робочих місць свого підприємства, а потім приймають на роботу тих, кого до них направила біржа.

Працівники реєструються на біржі, після чого або отримують роботу, або ні. Якщо вони її отримали, то йдуть до того підприємця, що вказаний на картці, і реєструються в нього.

Ті, що не входять до складу робочої сили, відразу займають місце біля таблички «Економічно неактивне населення»

Ті, що не знайшли роботу, займають місце біля таблички «Безробітні».

 

3 працівники біржі та 3 підприємця

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підсумок гри.

Запитання

  • Чи задоволена повністю пропозиція праці? Чому?
  • Чи задоволений попит праці? Чому?
  • Підрахувати рівень безробіття    (слайд№ 16)

 

 

 

 

            Отже, основні функції біржі праці (виступ гостя Лисенко В.В.)

           ( інформація про наявність вільних робочих місць, система профорієнтації, перепідготовка та підвищення кваліфікації, проведення моніторингу стану ринку робочої сили, стимулює розвиток підприємницької діяльності)

            Виступ учениці (починаючого підприємця)

         (презентація свого бізнес-плану та  порівняння з презентацією яка була створена ними в 3(7) класі)

 

    Підсумок уроку.

Отже, безробіттям називається соціально-економічна ситуація в суспільстві, за якої частина активних працездатних громадян не може знайти роботу, яку вона здатна виконувати, що обумовлено переважанням пропозиції праці над попитом на неї.

Давайте обговоримо проблему нашого уроку

"Безробіття дорівнює 100%, якщо безробітний - це Ви".

  •     Чи згодні ви з цим судженням чи ні?
  •     Кого вважають безробітним за українським законодавством

 

      Домашнє завдання: § 23 стор. 128 – 135 , виконати завдання в зошиті

 

  

 

 

                   

 

docx
До підручника
Економіка (рівень стандарту, академічний рівень) 11 клас (Радіонова І. Ф., Радченко В. В.)
Додано
8 листопада 2025
Переглядів
78
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку