Урок "Витрати та прибуток підприємця"

Про матеріал
Даний матеріал дасть змогу поглибити й систематизувати знання здобувачів освіти про прибуток,витрати, валовий дохід, структуру виробничих витрат. Сформувати знання про зв'язок економічних показників: доходів та витрат. Розуміння здобувачами освіти зв'язку між обсягами випуску продукції й наявними ресурсами та технологіями виробництва. Розраховувати витрати та зіставляти їх з доходами, розв'язувати задачі з конкретними даними. Розвиває економічний спосіб мислення, самостійність, практичні вміння та навички. Виховує спостережливість та активність
Перегляд файлу

         Тема: Витрати та прибуток  підприємця 

         Мета: Актуалізувати та поглибити знання про прибуток та витрати підприємця; з’ясувати що таке валовий та граничний дохід, рентабельність; ознайомити зі способами максимізації прибутку та мінімізації збитків; розвивати та вдосконалювати вміння розраховувати валовий дохід, прибуток, рентабельність підприємства; розвивати вміння учнів застосовувати набуті знання на практиці; бути експертами та за фінансовими звітами  давати рекомендації фірмам що до їх подальшої діяльності;

виховувати цікавість до підприємницької діяльності.

Обладнання: підручник, мультимедійна презентація  з даної теми, робочий зошит, роздатковий матеріал.

Тип уроку: практичне застосування опорних знань та вмінь.

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  1. Що таке підприємство?
  2. Яка основна мета діяльності підприємства з точки зору економічної теорії?
  3. Назвіть основні організаційні форми підприємства.

Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Еклунд Клас писав: «Не буває нічого даремного. Будь – яка діяльність чогось коштує, якщо навіть не буквально, то принаймні в тому сенсі, що ми можемо замість цього зайнятися чимось іншим».

Хід уроку

  1. Повторення теоретичного матеріалу.

а) види виробничих витрат:

 

 

 

 

 

Розгляньте та проаналізуйте співвідношення між постійними, змінними та загальними витратами на графіку. ( постійні витрати (FC) – пряма лінія, тому що величина постійних витрат є незмінною. Зі збільшенням обсягу виробництва загальні витрати (TC) зростають на суму змінних витрат (VC).

Міжпредметні зв’язки (спецкурс: «Підприємництво у дії»)

У третьому класі ви займалися підприємницькою діяльністю. Відкривали фірми та займалися випуском продукції або наданням послуг. Вам було дано випереджаюче завдання. Згадати назву фірми, продукцію яку ви виробляли та використовуючи план витрат розділити їх на постійні та змінні.

Групова робота.

І група -  стоматологічна клініка.

ІІ група – салон-ательє дитячого одягу «Ему».

ІІІ група – салон «Роксолана».

Учні називають витрати своїх фірм.

Підсумок:

Постійні (FC)

Змінні (VC)

Заробітна плата адміністрації

Заробітна плата робітників

Амортизація устаткування

Витрати на сировину

Обладнання

Плата за енергоносії та телефон

Плата за кредит

Плата за водопостачання та каналізацію

Оренда офісу

 

 

б) Види середніх витрат:

 Проаналізуйте графіки середніх витрат.

 Поясніть їх низхідну або висхідну форму.

 (Середні постійні витрати (AFC) в міру  

                                                        нарощування випуску продукції падають,

                                                         оскільки є незмінними.

 (AVC та ATC) спочатку мають низхідну 

                                                        форму ( «ефект масштабу»), а потім зростають через перевантаження).

Питання.

Чому економістам потрібно знати про середні витрати?

(бо якщо AVC > Р, то потрібно закрити підприємство).

 

 

в) граничні витрати (МС).

                                  Питання: як ви розумієте поняття «золоте правило

                                  бізнесу»?

 

 

 

 

 

 

  1. Практичні завдання. Маючи фінансові звіти фірм, дайте їм рекомендації, щодо їх подальшої діяльності.

Задача 1 (Завдання для І групи).

Нижче наведенні фактичні дані про діяльність фірми в умовах досконалої конкуренції (в грн.).

P

Q

TR

TC

FC

VC

ATC

AFC

AVC

MC

 

2000

10000

 

3000

 

7,5

 

 

5,0

Кількість продукції , що виробляє фірма така, що при збільшенні обсягів виробництва граничні витрати зростатимуть. На основі цієї інформації зробіть розрахунки і дайте відповіді:

  1. Обчисліть відповідні показники та заповніть таблицю.
  1. Оцініть становище, в якому знаходиться ця фірма: знайдіть величину прибутків та збитків. (збитки 5000)

3.   Що повинен зробити менеджер фірми: нічого не змінювати; збільшити випуск продукції; зменшити випуск продукції; закрити фірму. (закрити фірму, бо Р < AVC)

  1.   P = TR/Q; P= 10000/2000 = 5
  2.   ATC = TC / Q ; TC = ATC x Q = 7.5 x 2000 = 15000
  3.   VC = TC- FC = 15000 - 3000 =12000
  4.   AFC = FC / Q = 3000 /2000 = 1.5
  5.   AVC = VC / Q = 12000 / 2000 = 6

 

 

 

Задача 2 (Завдання для ІІ групи).

Підприємство працює в умовах досконалої конкуренції. Про діяльність підприємства є такі дані.

P

MR

Q

TR

TC

FC

VC

ATC

AVC

MC

6

 

 

 

 

12000

16000

7

 

 

Відомо, що середні змінні витрати досягли мінімуму. Заповніть таблицю і дайте рекомендації підприємству щодо його подальшої діяльності:

а) збільшувати виробництво продукції; (бо Р >AVC; Р = MR < MC)

б) зменшувати виробництво продукції;

в) припинити виробництво продукції;

г) нічого не змінювати.

  1.   TC - FC + VC = 12000 + 16000 = 28000
  2.   ATC = TC / Q ; Q = TC / ATC = 28000 / 7 = 4000
  3.   TR = Q x p = 4000 x 6 = 24000
  4.   A VC = VC / Q = 16000 / 4000 = 4
  5.   MC = ATC / AQ = 28000 / 4000 = 7

 

ІІІ група виступає в ролі експертів (виконує два завдання)

Усна задача №3

За даними про діяльність фірми визначте, за якого обсягу випуску продукції фірма максимізує свій прибуток.

Відповідь: максимізація прибутку при Q = 5 бо MR(12) = МС (12)

Індивідуальна робота в зошиті

Задача 4

Відомі такі дані щодо діяльності фірми.

Q

TC

TR

MC

MR

100

500

1000

 

 

110

520

1080

 

 

120

550

1140

 

 

130

590

1180

 

 

140

650

1200

 

 

150

750

1050

 

 

Визначте:

  1. Обсяг виробництва, який максимізує прибуток підприємства; (130 шт)
  1. Ціну яку встановить підприємство; (1180 / 130 = 9,08)

     3.   Обґрунтуйте відповідь: на якому ринку конкуренції діє підприємство? (недосконалої конкуренції, бо впливає на ціну).

MC = TC1 - TC0 / Q1 – Q0                                     MR = TR1 TR0 / Q1 - Q0

MC1 =500 - 0/ 100 - 0 = 5                            MR1 = 1000-0/ 100-0= 10

MC2 = 520 - 500 / 110 - 100 = 2                   MR2 = 1080 - 1000 / 110 - 100 = 8

MC3 = 550 - 520/ 120 - 110 = 3                    MR3 = 1140 - 1080 / 120 - 110 = 6

MC4 = 590 - 550 / 130 - 120 = 4                   MR4 = 1180 - 1140/ 130 - 120 = 4

MC5 = 650 - 590/ 140 - 130 = 6                    MR5= 1200 - 1180/ 140 - 130 = 2

MC6 = 750 - 650 / 150 - 140 = 10                  MR6 = 1050 - 1200/ 150 - 140 = -1.5

 

Робота в групах (І група – Київ; ІІ група – Харків; ІІІ група – Сімферополь)

Задача 5

Регіональний торгівельний представник продає продукцію в трьох містах: Харкові, Києві та Сімферополі. Його завдання - максимально збільшити свій загальний місячний дохід від комісійних, які складають 5 % від загального доходу. Переглядаючи свої результати за минулий місяць, він виявив таке співвідношення між днями, проведеними в містах, і обсягом продажі.

Харків

Київ

Сімферополь

Дні

ТR

МR

Дні

ТR

МR

Дні

ТR

МR

0

0

0

0

2500

2500

0

4000

4000

1

3500

3500

1

5000

2500

1

10000

6000

2

6500

3000

2

7000

2000

2

15000

5000

3

9000

2500

3

8500

1500

3

19000

4000

4

10500

1500

4

9500

1000

4

22000

3000

5

11500

1000

5

10000

500

5

24000

2000

6

12000

500

6

10000

0

6

25000

1000

7

12500

500

7

10000

0

7

25000

0

  1. Побудуйте таблицю, що показує величину граничних продажів за день у кожному місті.
  2. Якби його час для продажі був обмежений 10 днями, то в якому місці йому слід було б їх провести? (Харків, бо приріст продажів)
  3. Обчисліть максимальний комісійний дохід торгового представника. (Сімферополь 25000 х 0,05 = 1250)

MR = ΔTR / ΔQ = TR1 – TR0 / Q1 – Q0

MR = 6500 - 3500 = 3000

Задача 6

При виробництві мікрохвильових печей конкурентний виробник має такі функції загального виторгу і загальних витрат:

TR=-1,5Q2 +250Q

TC=Q2 +1400 - 10Q

де Q – кількість мікрохвильових печей

Зв'язок з математикою.

Питання:

  1. Чи вивчали ви похідну?
  2. Яка похідна х2 (2х); 4х (4); 10 (0)?
  3. Яка кількість мікрохвильових печей максимізує прибуток фірми?

МС = TC׳

МС = 2Q – 10

MR = TR׳

MR = - 3Q + 250

2Q – 10 = -3Q = 250

Q = 52 (печей)

  1. Яка ціна відповідає цій кількості?

 MC = MR = P

MR = - 3Q + 250 = - 3 × 52 + 250 = 94 (грошових одиниць)

Рентабельність виробництва

Рентабельність – це відношення прибутку до величини витрат за певний період часу, виражене у відсотках:

Фірма є рентабельною, якщо

Завдання

Користуючись розрахунками доходів та витрат ваших фірм кожна група повинна підрахувати рентабельність.

Показник рентабельності не завжди показує ефективність виробництва.

Рентабельність не повинна бути дуже високою( бо це може привернути увагу податкову службу), а також занадто низькою, бо фірма може збанкрутувати.

 

Підсумок уроку

За допомогою магнітів покажіть на макеті (гора) на якій висоті за показником рентабельності знаходиться ваша фірма та дайте собі рекомендації  щодо подальшої діяльності.

 

Домашнє завдання: стор. 79-82

Функції попиту на продукцію конкурентної фірми представлена рівнянням: P=301-2Q.

А  функція загальних витрат на виробництво Q одиниць продукції: TC= 8Q2 - 5Q + 500

Визначте:

1. Оптимальний обсяг виробництва, при якому фірма одержує максимальний прибуток.

2. Розмір цього прибутку.

3. Виразіть середні загальні витрати як функцію від Q.

 

МС = ТС´

МС = 16Q -5                  МС =Р             

16Q-5 = 301 -2Q

18Q =306     Q = 17  (оптимальний обсяг виробництва)

       2)  ТС = 8 х 172 -5 х17 +500 =2727   (загальні витрати)

       Р= 301 – 2 х17 =267  (ціна одиниці товару)

ТR =P x Q =267 x 17 = 4539    (дохід)

R =4539 – 2727 = 1812  (прибуток)

АТС = ТС : Q = (8Q2 -5Q +500) : Q = 2727 : 17  = 160,4 (середні затрати на одиницю товару)

 

docx
До підручника
Економіка (рівень стандарту, академічний рівень) 11 клас (Радіонова І. Ф., Радченко В. В.)
Додано
8 листопада 2025
Переглядів
118
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку