Перший урок із теми "Транспорт речовин." Розробка уроку включає застосування методів і прийомів активного навчання
Урок з теми
«Кров. Будова крові»
(з використанням методів активного навчання)
Тема. Внутрішнє рідке середовище організму людини
Мета: сформувати в учнів уявлення про внутрішнє середовище організму, його склад, відносну сталість; розвивати компетентності саморозвитку і самоосвіти, продуктивної творчої діяльності; виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я.
Обладнання: навчальні таблиці, інтернет
Основні поняття і терміни: внутрішнє рідке середовище організму, кров, лімфа, тканинна рідина, гомеостаз, дифузія, плазма крові, формені елементи крові
Тип уроку: засвоєння нових знань
№ з/п |
Етап уроку |
Методи і прийоми |
1 |
Мотивація навчальної діяльності школярів
|
Розповідь з елементами евристичної бесіди |
2 |
Актуалізація та корекція опорних знань
|
Бесіда з елементами розповіді |
3 |
Сприймання і усвідомлення учнями фактичного матеріалу |
Проблемне завдання, робота в групах, пояснення вчителя, обговорення результатів роботи в групах |
4 |
Осмислення зв’язків і залежностей між елементами матеріалу, що вивчається
|
Складання і заповнення таблиць |
5 |
Узагальнення і систематизація знань
|
Біологічний диктант |
6 |
Підсумок уроку |
Вправа «Термінологічний ланцюжок»
|
7 |
Пояснення домашнього завдання |
Розповідь учителя
|
Хід уроку
Постійність внутрішнього середовища є умовою вільного і незалежного життя.» (Клод Бернар)
І.Мотивація навчальної діяльності школярів.
1.Розповідь з елементами евристичної бесіди.
Учитель. Сучасний науковий світ вважає води Світового океану місцем зародження життя на планеті Земля. Клітину, яка виникла на світанку еволюції, відокремлювала тоненька оболонка – клітинна мембрана – від води і розчинених в ній поживних речовин. Через неї в клітину легко проникало усе, що було потрібно для життя, та виділялося в навколишнє середовище усе зайве. Так утворилися одноклітинні організми, які згодом дали початок великому різноманіттю багатоклітинних із замкнутою порожниною тіла, будова яких постійно ускладнювалася, а розміри збільшувалася.
Проблемне питання:
- Які проблеми постали перед такими організмами?
- Що потрібно для того, щоб у багатоклітинному організмі зберігалися умови для існування кожної клітини?
Учитель. Через мільярди років еволюції природа дала відповідь на ці питання, створивши внутрішнє рідке середовище організму.
Відомий фізіолог Клод Бернар писав: «Я першим почав наполягати на тій ідеї, що для тварин є власне два середовища: одне - зовнішнє, у якому розташований організм, а друге – внутрішнє, у якому живуть елементи тканин».
ІІ. Повідомлення учням теми і мети уроку
ІІІ. Актуалізація та корекція опорних знань
Бесіда з елементами розповіді
1.Назвіть основні компоненти природного середовища та їх характеристики. (Атмосферне повітря, ґрунт, вода і т.д. Вони характеризуються такими параметрами як атмосферний тиск, температура та вологість повітря, сонячна активність тощо)
2.Які системи органів у тварин беруть участь у підтриманні умов життєдіяльності клітин?
3.Як відбувалася еволюція систем транспорту поживних речовин у тварин?
(У найпростіших, кишковопорожнинних, червів - дифузія; у тварин, які ведуть активний спосіб життя – системи внутрішнього транспорту – лімфатична та кровоносна, склад рідин змінюється постійно; у тварин починаючи з членистоногих рідинам внутрішнього середовища вже властива сталість)
4.Які рідини організму людини сталі за своїм складом?
ІV. Робота в групах (Дослідницька лабораторія)
Учитель. Сьогодні ви будете дослідниками. У нас буде відкрито 3 дослідницькі лабораторії. Дослідник кожної з лабораторій отримає своє завдання і на його виконання буде мати 5 хвилин. Після завершення дослідження ви повинні надати свої дослідницькі роботи.
Лабораторія № 1 працює над темою «Внутрішнє рідке середовище організму людини, його склад»
1.Дайте визначення поняття «внутрішнє середовище» й складіть схему «Внутрішнє середовище організму»
2.Які параметри організму і його середовища підтримуються на сталому рівні?
3.За рахунок яких процесів здійснюється обмін речовин між компонентами внутрішнього середовища?
4.Чому внутрішнє середовище рідинне? Які в цьому переваги?
5.Організм людини має стійкі фізіологічні показники (кислотність плазми, температура тіла, осмотичний тиск, концентрація цукру в крові і т.д.)
6. Поясніть чому набрякає палець, якщо перетягнути його біля основи гумкою.
Лабораторія №2 працює над темою «Гомеостаз – сталість внутрішнього середовища організму»
1. Дайте визначення поняттю гомеостаз
2. Складіть кущ асоціацій (гомеостаз – сталий – незмінний....)
3. Який вчений запропонував термін «гомеостаз»
4. Які показники підтримуються у організмі в сталому стані?
5. Яке значення має підтримання гомеостазу?
6. Запропонуйте схему виникнення порушень у організмі за умови виходу системи гомеостазу з ладу.
Лабораторія №3 працює над темою «Компоненти внутрішнього середовища та їх взаємозв’язок»
1.Який об’єм крові міститься в організмі дорослої людини? З чого вона складається?
2.Охарактеризуйте основні функції крові
3.Зясуйте склад лімфи та роль її у підтриманні гомеостазу.
4.Що таке міжклітинна рідина? Яка її основна функція?
5.Опишіть механізм утворення міжклітинної рідини в організмі людини.
6.Наведіть приклад взаємозв’язку крові, лімфи, міжклітинної рідини на основі одного з фізіологічних процесів, що відбуваються в організмі людини.
Обговорення результатів.
V. Осмислення зв’язків і залежностей між елементами матеріалу, що вивчається
Розповідь учителя і заповнення учнями таблиці у робочому зошиті
Компоненти внутрішнього середовища |
Склад |
Місце знаходження |
Кров (близько 5л в організмі) |
Плазма (55-60% від об’єму крові) Формені елементи (40-45% від об’єму крові): еритроцити, лейкоцити, тромбоцити
|
Кровоносні судини
|
Тканинна рідина (до 20л, 26,5% від маси тіла) |
Вода, розчинені в ній речовини, кисень, вуглекислий газ, продукти дисиміляції, які виділились з клітин
|
Проміжки між клітинами усіх органів |
Лімфа (1-2л в організмі) |
Вода, розчинені в ній продукти розпаду органічних речовин
|
Лімфатичні судини і вузли |
Компоненти внутрішнього середовища |
Джерело і місце утворення |
Функції |
1.Плазма |
За рахунок всмоктування білків, жирів і вуглеводів, мінеральних солей їжі та води |
Взаємозв’язок всіх органів організму з навколишнім середовищем, трофічна, видільна, захисна, регуляторна, гомеостатична, терморегулююча |
2.Формені елементи: еритроцити, лейкоцити, тромбоцити |
Червоний кістковий мозок, селезінка, лімфатичні вузли |
Транспортна, дихальна, захисна |
Тканинна рідина (до 20л, 26,5% від маси тіла) |
Утворюється за рахунок плазми крові й кінцевих продуктів дисиміляції |
Проміжне середовище між кров’ю і клітинами організму, транспортна (переносить з крові в клітини органів кисень, поживні речовини, мінеральні солі, гормони, повертає в кров’яне русло через лімфу воду, продукти дисиміляції) |
Лімфа (1-2л в організмі) |
Утворюється за рахунок тканинної рідини, яка всмоктується через мішечки на кінці лімфатичних капілярів |
Повернення в кров’яне русло тканинної рідини, фільтрація і знезараження її, які здійснюються в лімфатичних вузлах завдяки лімфоцитам |
VІ. Узагальнення і систематизація знань
Біологічний диктант
1.Кров, лімфа, тканинна рідина утворюють…….(внутрішнє середовище організму).
2.Сталість умов життєдіяльності називають……(динамічною рівновагою).
3.Обмін речовин між клітинами і внутрішнім середовищем організму відбувається завдяки…….(процесам дифузії та осмосу).
4.Важливою рисою внутрішнього середовища є……(сталість).
5.При порушенні гомеостазу виникають……..(захворювання).
6.На шкірі при незначних пораненнях виступають світлі краплини……..(плазми).
7.Кров і лімфу відносять до……….(рідкої сполучної) тканини.
8.Між клітинами організму знаходиться ………(міжклітинна рідина).
9.Лімфа складається з ……..(води та розчинених у ній органічних і неорганічних речовин).
10.Гомеостаз - це ……..(динамічна відносна сталість складу, фізико-хімічних властивостей внутрішнього середовища організму).
11.До основних функцій крові відносять………(гомеостатичну, транспортну, захисну).
12.Кров і лімфа з клітинами тканин безпосередньо ………(не контактує).
VІІ. Підсумки уроку. Рефлексія
1.Що з навчального матеріалу уроку виявилось складним, а що - легким?
2.Вправа «термінологічний ланцюжок». Учні по черзі називають термін, записують його на дошці і дають визначення.
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання
Підготувати доповіді, скласти термінологічний кросворд.