Урок "Біологічні основи психофізіологічної індивідуальності людини. Дослідницький практикум .Визначення особистого типу вищої нервової діяльності."

Про матеріал
Конспект уроку розроблений до чинної програми з додатками для виконання дослідницького практикуму.
Перегляд файлу

Клас:8

Тема: Біологічні основи психофізіологічної індивідуальності людини. Дослідницький практикум .Визначення особистого типу вищої нервової діяльності.

Мета: дати поняття про вищу нервову діяльність і психічну діяльність людини, про типи вищої нервової діяльності ,темперамент; охарактеризувати особливості вищої нервової діяльності людини; навчити розрізняти типи вищої нервової діяльності та властивості темпераменту; пояснити  причини індивідуальних особливостей поведінки людини.

Обладнання: таблиці «Нервова система людини», «Будова головного мозку людини»

 

Хід уроку.

I.Організація класу до уроку.

 

Епіграф до уроку.

 

Аналізуйте свої думки,

Оскільки ваші думки перетворюються на слова,

Ваші слова перетворюються на дії,

Ваші дії перетворюються на звички,

Ваші звички стають вашим характером,

А ваш характер стає вашою долею.

 

II.Актуалізація знань. Перевірка домашнього завдання.

    Розкрийте види пам’яті за характером цілей діяльності (мимовільна і довільна); за характером психічної активності, що переважає в діяльності (рухова, емоційна, словесна (смислова), образна); за тривалістю зберігання і закріплення матеріалу (сенсорна, короткочасна, довготривала).

    Поміркуйте, чому вірш, який ми вивчали в початковій школі, запам’ятовується на все життя?

 

 

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

     Діяльність нервових ансамблів кори створює в кожній людині власне «Я», що відрізняється від інших. За якими параметрами ми даємо характеристику індивідуальних особливостей людини?

     1.Біолгічнііндивідуальні особливості: темперамент, характер, здібності.

     2.Психолочні процеси :пам’ять, воля, почуття.

     3.Досвід: навички, звички, знання.

     4. Спрямованість особистості: потреби, інтереси, переконання, мотиви поведінки, свідомість.

- Як ви вважаєте, що є основою психофізіологічної індивідуальності людини?

Вчення про індивідуальність бере свій початок у найдавніших індійській, китайській і античній медицині та пов’язане з темпераментом.

 

 

IV.Вивчення нового матеріалу.

    Темперамент- індивідуальні особливості психіки людини й вищих тварин, в основі яких відповідний природжений тип нервової системи.

                Теорії темпераменту.

1.За Гіпократом (гуморальна теорія)- люди відрізняються співвідношенням чотирьох основних рідин : крові, лімфи (чорної і жовтої).

         сангвініки – кров

         холерики- жовта жовч

         флегматики- слиз або лімфа

         меланхоліки- чорна жовч

2. Клавдій Галлен –розробив першу класифікацію темпераментів.

3.І.П.Павлов-науково обґрунтував теорію темпераментів. Основа темпераменту-процеси збудження та гальмування. Нервові системи людини відрізняються силою, рухливістю і врівноваженістю процесів збудження і гальмування.

Сила (залежить від працездатності нервових процесів)-

                 -збуджувальних процесів-характерна здатність нейронів кори до тривалого  сильного збудження;

                 -гальмівних процесів- здатність клітин кори до підтримання тривалого стану гальмування.

 Рухливість- характеризується здатністю кіркових нейронів швидко переходити від стану збудження до стану гальмування та навпаки.

Врівноваженість- співвідношення процесів гальмування і збудження.

      Комбінації зазначених властивостей нервових процесів утворює чотири основні типи нервової системи і відповідно чотири типи темпераменту.

      Робота з підручником. Заповнення таблиці.

Тип темпераменту

Сила

Врівноваженість

Рухливість

Сангвінік

 

 

 

Холерик

 

 

 

Флегматик

 

 

 

Меланхолік

 

 

 

 

Особливості темпераменту.

1.Чутливість-найменша сила зовнішнього подразнення, що викликає психологічну реакцію.

2.Реактивність- з якою силою людина реагує на вплив.

3.Активність-з якою енергією людина сама впливає на оточуючий світ.

4.Емоційна збудливість- яка сила впливу викликає емоції.

5.Пластичність- швидкість адаптації.

 

V.Узагальнення знань учнів.

Виконання учнями дослідницького практикуму (використовуємо тест для визначення типу темпераменту, додаток 2). Характеризуємо учнів за типами темпераменту (додаток 1)

 

VI.Підсумок уроку. Рефлексія.

ПОМІРКУЙТЕ. Ким ви хочете бути? До якого виду діяльності у вас є здібності?

                            Чи можна вплинути на формування типу нервової системи?

 

VII.Домашнє завдання.

Прочитати параграф 51,підготувати повідомлення про виникнення сновидінь.

                                                           

 

 

                                                              Додаток 2

                                      Характеристики типів темпераменту

Характеристики

Тип темпераменту

Холерик

Сангвінік

Флегматик

Меланхолік

Переклад з латинської

Жовч

Кров

Слиз

Чорна жовч

Образне порівняння

Могутній потік, який скидає свої води зі скелі

Біг могутнього

потоку

Спокійна течія повноводної ріки

Струмок, здатний перетворитись в

болото

Урівноваженість

Неврівноважений

Урівноважений

Дуже врівноважений

Дуже неврівноважений

Емоційні

переживання

Сильні, короткочасні

Поверхневі, короткочасні

Слабкі

Глибокі,

довготривалі

Настрій

Нестійкий, з домінуванням оптимізму

Стійкий, життєрадісний веселий

Стійкий,без  ве-ликих радощів і печалей

Нестійкий, з домінуванням песимізму

Мова

Дуже голосна

Голосна

Монотонна

Тиха

Терпіння

Слабке

Помірне

Дуже велике

Дуже слабке

Адаптація

Добра

Відмінна

Повільна

Погано адаптується

Комунікабельність

 

Нерівномірно комунікабельний

Комунікабельний

Некомуніка-

бельний

Замкнутий

Агресивність

Агресивний

Миролюбний

Стриманий

Істеричний

Ставлення до критики

Збуджене

Спокійне

Байдуже

Образливе

Активність

Пристрасний

Енергійний (діловий чи марнослівний)

Невтомний

трудівник

Нерівномірно

активний

Ставлення до загрози

Бойове,

ризиковане

Обачливе, без

ризику

Холоднокровне, незворушне

Тривожне, розгублене, пригнічене

Спосіб досягнення мети

Енергійно, з повною віддачею

Швидко, з діями без перешкод

Поступово,

наполегливо

Слабко, з ухилянням від перешкод

Самооцінка

Значна

переоцінка

Деяка

переоцінка

Реальна

оцінка

Недооцінка

Сугестивність

(здатність до навіювання)

Помірна

Невелика

Слабка

Велика

Особливості

Велика життєва енергія, висока дратівливість, повільна заспокійливість, гарячковість, нестриманість, нетерплячість, прямолінійність, невміння володіти собою

Жвавість, рухливість, веселість, балакучість, розвинута уява, вразливість, швидка зміна емоцій, легкість в подоланні перешкод, легка адаптованість до нових умов

Повільність, спокійність, терплячість, витривалість, слабкий зовнішній вияв почуттів, важко переходить від одного виду діяльності до іншого, важке звикання до зміни в навколишньому середовищі, до нових людей в спілкуванні

Слабкий вияв почуттів,

замкнутість, надання переваги самотності, несміливість, невпевненість у собі

Ділові якості

Енергійність, ініціативність, азартно береться за роботу, швидко долає перешкоди, вирішує проблеми

Продуктивний в цікавій роботі, вміє захоплювати, вести за собою людей, підтримувати гарну атмосферу в колективі

Цілеспрямований, наполегливий, продуктивний, відданий роботі, володіє високим почуттям відповідальності

В’ялий, може працювати успішно тільки за сприятливих умов і на межі своїх можливостей

Можливі проблеми

Зайва активність, емоційність, несхильність до монотонної роботи

Недостатня цілеспрямова-

ність, часто невміння доводити розпочате до кінця

Пасивність, деколи байдужість, низька активність

(Див. ділові якості)

Шляхи самовдосконалення

 

Критичніше підходити до своїх дій, щоб не травмувати оточуючих

Діяти більш цілеспрямовано, доводити до кінця кожне розпочате діло

Намагатися бути максимально активним

Уникати самоаналізу, не згадувати нанесені образи, переключити свою увагу на допомогу оточуючим

 

Додаток 1

Тест для визначення типу темпераменту


 Даний тест складається з 4 частин, в кожній частині - 20 тверджень, що характеризують певний тип темпераменту. Вам потрібно буде погодитися або не погодитися з кожним твердженням в залежності від того, наскільки воно стосується вас.

Частина 1

  1. Я метушливий і непосидючий.
  2. Я нестриманий і запальний.
  3. Я нетерплячий.
  4. Я різкий і прямолінійний у спілкуванні.
  5. Я часто є ініціатором різноманітних заходів.
  6. Я впертий.
  7. У суперечці я дуже меткий.
  8. Мені важко дотримуватися певний ритм у роботі.
  9. Я часто йду на ризик.
  10. Я не пам'ятаю образ.
  11. Я розмовляю дуже швидко й збуджено.
  12. Я неврівноважений і часто гарячкую через дрібниці.
  13. Я нетерпимий до недоліків інших.
  14. Я люблю дражнити людей.
  15. Моя міміка дуже виразна.
  16. Я швидко приймаю рішення.
  17. Мене приваблює все нове.
  18. Мої рухи поривчасті і різкі.
  19. Я завжди наполегливо йду до поставленої мети.
  20. У мене часто без особливих причин змінюється настрій.

Частина 2

  1. Я життєрадісна людина.
  2. Я енергійний і завжди знаю, куди направити свою енергію.
  3. Я не завжди доводжу до кінця те, що почав.
  4. Я часто себе переоцінюю.
  5. Все нове я схоплюю буквально на льоту.
  6. Мої інтереси непостійні.
  7. Свої невдачі я переживаю досить легко.
  8. Мені легко пристосуватися до практично будь-яких обставин.
  9. Будь-яка справа, якою я займаюся, захоплює мене.
  10. Як тільки мій інтерес до справи згасає, я, як правило, кидаю його.
  11. Я легко включаюся в нову роботу, а також переключаюсь з одного виду діяльності на інший.
  12. Монотонна клопітка робота пригнічує мене.
  13. Я товариський і чуйний, у мене багато друзів.
  14. У мене висока працездатність, я дуже витривалий.
  15. Я кажу зазвичай голосно, швидко і чітко.
  16. Навіть у складних і непередбачених обставин я не втрачаю самовладання.
  17. Я завжди доброзичливо налаштований.
  18. Я зазвичай легко засинаю і прокидаюся.
  19. Я часто приймаю поспішні, необдумані рішення.
  20. Іноді я слухаю когось неуважно, не вникаючи в суть розповіді.

Частина 3

  1. Зазвичай я спокійний і холоднокровний.
  2. У всіх своїх справах я дотримуюся певній послідовності.
  3. Зазвичай я розважливий і обережний.
  4. Я спокійно переношу очікування.
  5. Якщо мені нічого сказати, я волію мовчати.
  6. Моя мова повільна і спокійна, без яскравого емоційного забарвлення.
  7. Я стриманий і терплячий.
  8. Я зазвичай доводжу те, що розпочав, до кінця.
  9. Я не витрачаю сили на дрібниці, але можу бути дуже працездатним, якщо бачу, що справа того варта.
  10. У роботі і в житті я дотримуюся звичної схеми.
  11. Мені легко стримати свої емоції.
  12. Похвала або критика на мою адресу мало хвилюють мене.
  13. До жартів на свою адресу я ставлюся поблажливо.
  14. Мої інтереси відрізняються постійністю.
  15. Я повільно втягуюся в роботу або переключаюсь з одного виду діяльності на інший.
  16. Зазвичай у мене рівні стосунки з усіма.
  17. Я акуратний і люблю порядок у всьому.
  18. Мені важко адаптуватися до нової обстановки.
  19. Я дуже витриманий.
  20. Контакт з новими людьми я налагоджую поступово.

Частина 4

  1. Я сором'язливий і сором'язливий.
  2. У незнайомій обстановці я відчуваю себе розгубленим.
  3. Мені важко заговорити з незнайомою людиною.
  4. Часом я не вірю в свої сили.
  5. Я спокійно переношу самотність.
  6. Невдачі пригнічують мене.
  7. Іноді я надовго йду в себе.
  8. Я швидко втомлюються.
  9. Я кажу дуже тихо, іноді майже пошепки.
  10. Я завжди підлаштовуюсь під мого співрозмовника.
  11. Іноді що то вражає мене настільки, що я не можу стримати сліз.
  12. Я дуже чутливий до похвали або критики.
  13. Я висуваю високі вимоги до себе і оточуючих.
  14. Я буваю недовірливим і підозрілим.
  15. Я легко ображаюсь.
  16. Мене легко образити.
  17. Я віддаю перевагу приховувати свої думки від оточуючих.
  18. Я боязкий і малоактивний.
  19. Я зазвичай покірно підкоряюся наказам.
  20. Мені хотілося б викликати у оточуючих співчуття до мене.

Інструкції

Підрахуйте загальну кількість позитивних відповідей (А).

Підрахуйте кількість позитивних відповідей окремо в кожній частині (A1, A2, A3, A4).

Обчисліть відсоток позитивних відповідей по кожному типу темпераменту:

  • холерик = (А1/А) х 100%;
  • сангвінік = (А2/А) х 100%;
  • флегматик = (А3/А) х 100%;
  • меланхолік = (А4/А) х 100%.

Отримані результати будуть означати, яку частину у вашому темпераменту складає кожен з цих типів.

Результати тесту

Якщо результат по якомусь типу дорівнює 40% або вище, то даний тип темпераменту у вас є домінуючим.

Якщо результат по якомусь типу дорівнює 30-39%, то риси, характерні для цього типу, виражені у вас досить яскраво.

Якщо результат по якомусь типу дорівнює 20-29%, то рівень вираженості характерних для цього типу темпераменту чорт у вас середній.

Якщо ж результат склав 10-19%, то риси цього типу темпераменту у вас виражені слабо.

 

docx
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
12 березня 2023
Переглядів
793
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку