Тема уроку: Похідна
Тип уроку: Урок систематизації і узагальнення знань.
Мета уроку:повторити теоретичний матеріал з теми «Похідна»; перевірити в учнів уміння і навички знаходження похідних
елементарних функцій,і знаходження їх значень в заданих точках;розвивати навички самостійної пізнавальної діяльності та вміння орієнтуватися в нестандартних ситуаціях.
Обладнання: картки, таблиця похідних елементарних функцій, бланки-звіти.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Учні класу поділяються на чотири команди-фірми („”,„”,„”,„”). Члени команди обирають «директора» фірми, в обов’язки якого входить розподіл завдань між підлеглими. В кожну команду-фірму призначаються незалежні «бухгалтери» для підрахунку балів, здобутих відповідною командою і занесення результатів в бланки-звіти та «ревізор» який перевіряє правильність виконання завдань, що пропонуються командам на картках.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1 Історичні відомості.
1). Роботи якого вченого передували відкриттю похідної?
Роботи П’єра Ферма, який 1629році запропонував способи знаходження найбільших і найменших значень функції, проведення дотичних до довільних кривих, що фактично спиралися на застосування похідних.
2). Хто побудував теорію диференціального числення?
В 1666 році Ньютон і незалежно від нього Лейбніц. Ньютон прийшов до поняття похідної, розв’зуючи задачі про миттєву швидкість, а Лей-
бніц- розглядаючи геометричну задачу про проведення дотичної до
кривої.
3). Хто вперше почав використовувати грецьку букву для позначення
приросту аргументу і приросту функції ?
Ейлер у роботі “Диференціальне числення”(1755) розрізняв локальний
екстренум і найбільші і найменші значення фупкції на певному відрізку.
Він вперше почав використовувати для позначення приростів.
4). Хто ввів позначення похідної і ?
Французький математик Жозеф Луї Лагранж.
2.Висловлення відомих вчених про похідну .
3.Доведення правил диференціювання і виведення формул похідної степеневої функції.
4.Усні вправи.
1). Знайти похідну функцій.
2). Знайти такі значення m,n і p, щоб виконувалась рівність:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми, мети уроку.
ІV. Розв’язування вправ.
1. Математичний диктант.
І варіант
|
Відповіді
|
ІІ варіант
|
Відповіді
|
2. Виконання завдання на картці .
3. Усні вправи.
3)
Починаючи з якого порядку похідна дорівнює 0 для будь-якого x
4) При якому значенні x,
4. Аукціон.
Кожна команда виставляє на аукціон свою функцію,похідну якої пропонує знайти іншим командам . Завдання розв’язує та команда, яка пропонує за його виконання найвищу кількість балів. Якщо команда, яка виграла лот, виконала вірно завдання, то вона отримує названу кількість балів, якщо ні-з неї знімається така ж кількість балів.
5. Похідні обернених тригонометричних функцій. .
Диференціювання обернених тригонометричних функцій
у=arcsinx;
y=arccosx;
y=arctgx;
y=arcctgx; |
|
Розв’язати:
6. Виконання завдання по картці ІІ
7. Підсумок після двох етапів
8. Завдання підвищеної складності.
а). Диференціювання неявних функцій
Завдання
Знайти похідну неявних функцій
б). Гіперболічні функції
Довести:
9. Усні вправи
5). Розв’яжіть нерівність .
10. Виконання завдання по картці ІІІ
V. Підсумок уроку .
Підведення підсумку уроку - змагання .
Визначення фірми - переможця .
Додатки:
ФІРМА “”
№ пп |
Прізвище, ім’я |
|
I |
|
II |
|
III |
|
Всього |
Оцінка |
1 |
Фесенко Ірина |
|
5555 |
20 |
465 |
15 |
235 |
10 |
45 |
11 |
2 |
Погорелова Марина |
48 |
15 |
6 |
45 |
9 |
4 |
4 |
19 |
9 |
3 |
Нестерук Ірина |
42 |
4 |
4 |
45 |
9 |
|
0 |
13 |
6 |
4 |
Дивніч В’ячеслав |
34 |
|
0 |
3555 |
18 |
3 |
3 |
21 |
10 |
5 |
Захаренко Олеся |
48 |
|
0 |
24 |
6 |
24 |
6 |
12 |
6 |
6 |
Стьоганцева Людмила |
24 |
|
0 |
26 |
8 |
|
0 |
8 |
5 |
7 |
Пантюк Вікторія |
12 |
4 |
4 |
02 |
2 |
2 |
2 |
8 |
5 |
8 |
Бондаренко Ольга |
38 |
2 |
2 |
2 |
2 |
3 |
3 |
5 |
3 |
9 |
Непомняща Любов |
9 |
|
0 |
32 |
5 |
3 |
3 |
8 |
5 |
|
|
255 |
|
36 |
|
74 |
|
29 |
394 |
|
ФІРМА “”
№ пп |
Прізвище, ім’я |
|
I |
|
II |
|
III |
|
Всього |
Оцінка |
1 |
Лабунська Анна |
|
115555 |
22 |
255 |
12 |
231156 |
18 |
52 |
12 |
2 |
Захаренко Анна |
44 |
|
0 |
345 |
12 |
25 |
7 |
19 |
10 |
3 |
Успаленко Руслана |
13 |
2 |
2 |
25 |
7 |
2336 |
14 |
23 |
10 |
4 |
Гомзяк Ілона |
29 |
5 |
5 |
255 |
12 |
23 |
5 |
22 |
10 |
5 |
Гоню Василь |
39 |
4 |
4 |
15 |
6 |
2336 |
14 |
24 |
10 |
6 |
Дмитренко Валентина |
12 |
12 |
3 |
325 |
10 |
23 |
5 |
18 |
9 |
7 |
Устенко Оксана |
8 |
|
0 |
1 |
1 |
2 |
2 |
3 |
2 |
8 |
Слобоженко Юлія |
3 |
4 |
4 |
2 |
2 |
|
0 |
6 |
4 |
9 |
Навроцька Ольга |
4 |
|
0 |
25 |
7 |
26 |
8 |
15 |
7 |
|
|
152 |
|
40 |
|
69 |
|
73 |
334 |
|
ФІРМА “”
№ пп |
Прізвище, ім’я |
|
I |
|
II |
|
III |
|
Всього |
Оцінка |
1 |
Лабунська Олександра |
|
115555 |
22 |
676555 |
34 |
21666 |
21 |
77 |
12 |
2 |
Петрашенко Олександр |
23 |
2 |
2 |
1 |
1 |
36 |
9 |
12 |
6 |
3 |
Гордієнко Оксана |
20 |
|
|
2 |
2 |
|
0 |
2 |
2 |
4 |
Гайсинюк Сергій |
19 |
|
|
244 |
10 |
|
0 |
10 |
6 |
5 |
Салівонов Володимир |
12 |
-3 |
-3 |
233 |
8 |
311 |
5 |
13 |
6 |
6 |
Герасименко Тетяна |
16 |
15 |
6 |
3 |
3 |
1 |
1 |
10 |
6 |
7 |
Козієнко Віталій |
7 |
|
|
1 |
1 |
|
0 |
9 |
6 |
8 |
Токар Вікторія |
6 |
2 |
2 |
32 |
5 |
2 |
2 |
9 |
6 |
9 |
Кравець Наталія |
4 |
|
|
0 |
0 |
|
0 |
0 |
1 |
|
|
107 |
|
29 |
|
64 |
|
38 |
265 |
|
ФІРМА “”
№ пп |
Прізвище, ім’я |
|
I |
|
II |
|
III |
|
Всього |
Оцінка |
1 |
Слобоженко Роман |
|
1 |
1 |
36565 |
25 |
41565 |
21 |
47 |
11 |
2 |
Бартош Валентина |
|
215 |
8 |
25 |
7 |
2 |
2 |
17 |
8 |
3 |
Герасименко Євген |
|
|
0 |
2 |
2 |
2 |
2 |
4 |
2 |
4 |
Пелих Олександр |
11 |
|
0 |
24 |
6 |
42 |
6 |
23 |
10 |
5 |
Ярмолюк Денис |
13 |
|
0 |
15 |
6 |
|
0 |
29 |
10 |
6 |
Коротенко Тетяна |
17 |
2 |
2 |
1 |
1 |
|
0 |
20 |
10 |
7 |
Лобас Віталій |
35 |
2214 |
9 |
44 |
8 |
413 |
8 |
60 |
12 |
8 |
Шарахов Руслан |
1 |
|
0 |
2 |
2 |
|
0 |
3 |
2 |
9 |
Калитюк Тетяна |
6 |
|
0 |
|
0 |
|
0 |
6 |
3 |
10 |
Герасименко Юрій |
12 |
|
0 |
45 |
9 |
4 |
4 |
25 |
10 |
11 |
Маліновська Галина |
3 |
|
0 |
1 |
1 |
|
0 |
4 |
2 |
|
|
98 |
|
20 |
|
67 |
|
43 |
228 |
|
Картка I. ““
|
Картка I. ““
|
|
Картка I. ““
|
Картка I. ““
|
|
Розв’язки
I. ““
|
I. ““
|
I. ““
I. ““
|
Картка IІ. ““
|
Картка ІI. ““
|
|
Картка ІI. ““
|
Картка ІI. ““
|
|
Розв’язки
ІI. ““
|
IІ. ““
|
ІI. ““
IІ. ““
|
Картка IІI. ““ ““ ““ ““
|
Розв’язки
ІII. ““ ““ ““ ““
|