Казка «Пані Метелиця». Моральні цінності в казці".
Допомогти учням глибше усвідомити знання моральних цінностей,
уславлених у казці, художні особливості твору; розвивати навички
переказу твору, виділення ключових епізодів, художніх засобів та їх
коментування; вміння характеризувати героїв, висловлювати власну
думку; виховувати моральні якості.Тема. Брати Якоб та Вільгельм Грімм. Казка «Пані Метелиця». Моральні
цінності в казці.
Мета. Допомогти учням глибше усвідомити знання моральних цінностей,
уславлених у казці, художні особливості твору; розвивати навички
переказу твору, виділення ключових епізодів, художніх засобів та їх
коментування; вміння характеризувати героїв, висловлювати власну
думку; виховувати моральні якості.
Теорія літератури: антитеза, художні засоби.
Обладнання: портрети братів Грімм, збірки їхніх казок, ілюстрації до них.
Людину визначають її вчинки.
Італійське прислів’я.
Хід уроку
(Представити себе)
Слово учителя.
У ранньому дитинстві кожен з нас поринає у чарівний світ казки,
який захоплює і дорослих і дітей.
Прислухайтесь! Ви чуєте ці чарівні звуки? Що це? Здається хтось тихенько, навшпиньки йде по коридору. Усе ближче, ближче. Та хто ж це? Це знову до нас завітала казка. І вона не помилилася, адже ми на неї чекали.
Правда діти?
Ви мені допоможете оцінювати учнів. Ви згодні?
Отже, мета нашого уроку визначити, як вчинки характеризують людину.
Запишіть число і тему сьогоднішнього уроку. А також запишіть епіграф, який допоможе розкрити зміст нашого уроку.
Отож, подорож у світ казки починається.
Ми бачимо в казці різних героїв, з різними рисами характерів. А наше завдання визначити риси характеру, за якими нас поважають, цінують і дають право називатися людьми. І допоможе нам у цьому казка «Пані Метелиця». Пригадаємо її зміст.
Прочитати діалог з інтонацією
Прочитати діалог з інтонацією
Позначте рядок, у якому наведені тільки персонажі казки “Пані Метелиця”( слайд №3)
1. Дід, баба, дочка, котик, мишка.
2. Мачуха, дочка, півень, місяць, сосна.
3. Донька, дід, баба, півень, мачуха.
4. Пасербиця, донька, мачуха, півень,
яблунька
Доповніть речення
Вислів: “Заздрість роз’їдає людину, як іржа залізо” – це…(слайд №4)
1. Прислів’я.
2. Приказка.
3. Загадка.
4. Рядок із вірша.
Пояснити значення прислів’я.
Читаємо діалоги.
(Відповіді дітей)
Я вам підкажу. Існує зовнішня і внутрішня краса людини, яку визначають за вчинками. Бувають люди зовні дуже гарні а вчинки їх негарні, протилежні зовнішності. Такий прийом у художній літературі називається антитезою. ( слайд № 5)
6. Робота зі словником у підручнику.
Зачитати визначення антитези, дома вивчити напам’ять.
Я пропоную ситуації із казки «Пані Метелиця», за якими ви повинні визначити риси характеру героїв. А кожну рису позначте відповідним кольором. Відповідь дає один учень.
Ситуації із казки «Пані Метелиця»:
- Бідна дівчина пряла доти, поки їй нитка не порізала пальці до крові.
- Вона трусила доти, доки жодного яблука не лишилося на дереві. Тоді
згорнула яблука на купу і пішла далі.
- Дівчина у всьому догоджала пані Метелиці.
- Другого дня вона навіть вставати вранці не хотіла.
Подивіться які тут гарні кольори. Це чесноти, які прикрашають людину. Але серед них є темні кольори.
Погані, негативні. Давайте ми чесно зізнаємось, що і в нас є темні риси характеру.
( знімаю з дошки негативні риси)
Але це тільки в казці ми легко їх позбулися, а в житті треба прикласти багато зусиль щоб вони зникли, а залишились тільки кольорові – позитивні.
Отже, ми вияснили, які чесноти прикрашають людину.
А ще людину цінують по тому, як вона ставиться до рідної домівки, своєї родини, тобто до своєї малої Батьківщини.
Заставка – журавлі. Пісня Бобула «На Україну повернусь».
IY. Підсумок уроку.
Сонце – я добре працював на уроці (10 б.- 12 б.).
Сонце з хмаркою – я гідно почувався на уроці ( 7 б.- 9 б.).
Хмаринка – я працював більш-менш на уроці ( 5 б. – 6 б.).
Y. Домашнє завдання.