План-конспект уроку «Будова клітин прокаріотів та еукаріотів»
Мета: формувати знання учнів про особливі організації живих систем на основі клітинної будови прокаріотів та еукаріотів; ознайомити із основними типами організації клітин; розкрити особливості будови клітин прокаріотів та на прикладі бактеріальних клітин;
розвивати творчу активність та пізнавальний інтерес; уміння порівнювати та розпізнавати клітини одноклітинних та багатоклітинних організмів ;
актуалізувати особистісний інтерес до вивчення нової теми; виховувати спостережливість та бережливе ставлення до природи.
Компетенції. Екологічна, комунікативна, полікультурна.
Богданова І.О.
Тема. «Будова клітин прокаріотів та еукаріотів»
Мета:формувати знання учнів про особливі організації живих систем на основі клітинної будови прокаріотів та еукаріотів; ознайомити із основними типами організації клітин; розкрити особливості будови клітин прокаріотів та на прикладі бактеріальних клітин;
розвивати творчу активність та пізнавальний інтерес; уміння порівнювати та розпізнавати клітини одноклітинних та багатоклітинних організмів ;
актуалізувати особистісний інтерес до вивчення нової теми; виховувати спостережливість та бережливе ставлення до природи.
Компетенції. Екологічна, комунікативна, полікультурна.
Тип уроку. Комбінований.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, презентація уроку.
Очікувані результати: сформувати і систематизувати знання учнів з теми, заповненням таблиці «Основні відмітні особливості організації клітин рослин, тварин, бактерій і грибів»
Алгоритм модуля З-П
1. Організаційна частина. Створення психологічного настрою.
«В’язниця тісних помешкань, метушня повсякденності – ось те, що викликає природну ненависть високого людського єства. Імла, тумани і мудрі люди живуть серед гір і вод, де ростуть дерева і трави, де навіть скелі радіють навесні. Туди поривається душа людська; втім, перенестися туди не завжди можна, ось чому для тих, хто любить гаї, лани, струмки, для друзів імли і туманів так приємно мати в домі пейзаж, написаний добрим майстром. Дивлячись на нього, можна не виходячи з кімнати милуватися водою і верхів’ям гір, чути пташиний спів» - слова китайського художника Го Сі, який жив майже 1000 років тому є своєрідним епіграфом для сьогоднішньої теми
Слова вчителя: Спілкування з природою – велике щастя і навіть життєва потреба для людини. Сьогодні ми будемо продовжувати спілкуватися з природою на клітиному рівні.
Ознайомлення з оціночним листом.
2.Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.(прийом «мікрофон»)
1. Яка наука вивчає клітину?
2.Значення цієї науки для майбутнього?
3. Методи цитологічних досліджень(фото питання)
Заповніть перший рядок оціночного листа
3.Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.
Слова вчителя: Ми знаємо, що всі живі організми складаються із клітин. Рослини, тварини, людина мають різноманітні типи клітин. Наприклад, у невеликій калюзі є значна кількість клітинних організмів (одноклітинних і багатоклітинних), тіло тварин має клітини, які відрізняються від клітин рослин, а клітини ссавців відрізняються від клітин комах. Тому метою нашого уроку є віявити риси подібності та відмінності клітин між собою. Давайте згадаємо типи організації клітин. ( див. відеоролик).
Проблемні питання
4. Інформаційний етап
Розповідь учителя з елементами бесіди.
Характерною ознакою, за якою клітини живих організмів можна поділити на два основних типи, є наявність у клітині ядра. Тому живі організми поділяють на ядерні та до ядерні, або еукаріоти і прокаріоти. Розповідь про особливості будови прокаріотичної та еукаріотичної клітини, використовуючи таблиці, малюнки.
Просмотр відеоролика «Клітини еукаріотів»
5..Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу.
Під час вивчення нової теми учні заповнюють таблицю «Основні відмітні особливості організації клітин рослин, тварин, бактерій і грибів», використовуючи підручник.
Органела |
Тварини |
Рослини |
Гриби |
Бактерії |
Клітинна стінка |
|
|
|
|
Ядро |
|
|
|
|
Мітохондрії |
|
|
|
|
Пластиди |
|
|
|
|
Травні вакуолі |
|
|
|
|
Скоротливі вакуолі |
|
|
|
|
Вакуолі |
|
|
|
|
Лізосоми |
|
|
|
|
Апарат Гольджі |
|
|
|
|
Ендоплазматична сітка |
|
|
|
|
Центріолі |
|
|
|
|
Перевіримо заповнення таблиці (Заповнення оціночного листа)
Відповіді на проблемні запитання:(приблизні відповіді учнів)
*Клітини прокаріотів на відміну від еукаріотів не мають ядра і багатьох органоїдів, тому в них по-різному організовано генетичний матеріал і структуру клітини.
*У клітин еукаріотів, на на відміну від прокаріотів,цитоплазму поділено на відділи системою мембран.
*Більшість еукаріотів є багатоклітинними організмами
з диференційованими клітинами,а прокаріоти-одноклітинні
з недиференційованими клітинами. Диференціація клітин
забезпечує більшу різноманітність їх форм,а за наявності
у прокаріотів лише однієї клітини,диференціація неможлива.
6.Узагальнення та систематизація знань.
Таким чином,прокаріотичні та еукаріотичні клітини різних живих організмів характеризуються своєю різноманітністю,тобто мають ознаки
подібності,що доводить єдність усього світу.
Завдання для учнів: завершить речення.
Систематики об’єднують усіх живих організмів у
дві імперії….............,
два надцарства............,
5 царств.............;
прокаріоти-це організми............;
еукаріоти – це ...........;
еволюційно молодшою є.......... клітина,
тому що.....
7.Підведення підсумків. Рефлексія власної діяльності.
*виставляння оцінок та їх мотивація.
*рефлексійне анкетування
Під час сьогоднішнього заняття я:
Дізнався ______________________
Зрозумів ______________________
Навчився ______________________
Я не вмів, а тепер умію __________________
Надалі я хочу _____________________
8.Надання та пояснення домашнього завдання.
*вивчити теоритичний матеріал,згідно підручника.
*творче завдання : підготувати презентацію на теми: « Еукаріоти».
«Прокаріоти».
Додаток №1
1 Який основний метод дослідження у цитології?
2. Що зображено на фото?
3. Який відомий вам процес зображений на малюнку?
4. Ці методи можна віднести до методів майбутнього.
Чому?
Додаток №5
перевірочний
Органела |
Тварини |
Рослини |
Гриби |
Бактерії |
Клітинна стінка |
- |
+ |
+ |
+ |
Ядро |
+ |
+ |
+ |
- |
Мітохондрії |
+ |
+ |
+ |
- |
Пластиди |
- |
+ |
+ |
- |
Травні вакуолі |
+ |
- |
- |
- |
Скоротливі вакуолі |
+ |
+ |
- |
- |
Вакуолі |
- |
+ |
- |
- |
Лізосоми |
+ |
+ |
+ |
- |
Апарат Гольджі |
+ |
+ |
+ |
- |
Ендоплазматична сітка |
+ |
+ |
+ |
- |
Центріолі |
+ |
+- |
- |
- |
Рибосоми |
+ |
+ |
+ |
+ |
Основні відмітні особливості організації клітин рослин, тварин, бактерій і грибів
Додаток №5
на монітор учням