Навчальний предмет.
Українська мова. 6 клас
Розділ. Будова слова. Словотвір
Тема. Закінчення слова, його роль в реченні.
Тип уроку. Урок повторення та засвоєння нових знань,
умінь і навичок
Мета: формувати уміння змінювати слова за запитаннями, виділяти змінну частину у слові, поданому в кількох формах; пояснити роль закінчення для зв’язку слів у реченні; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до книги, коригувати специфічні порушення окремих учнів, недоліки їх пізнавальної діяльності
Обладнання: таблиця «Будова слова», підручник, картки, алгоритм визначення закінчення.
Хід уроку.
І. Нервово-психологічна підготовка здобувачів освіти до уроку
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда
Над якою темою працювали на минулих уроках?
1.Які слова називаються синонімами?
2.Які слова називаються антонімами?
3.Що таке корінь?
4.Які слова називаються спільнокореневими?
5.Дібрати спільнокореневі слова до запропонованих слів.
ІII. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці продовжимо роботу над темою «Будова слова»
Каліграфічна хвилинка.
Каліграфічно записати слова та вказати кількість звуків.
Навчання (7зв) читання (6зв) закінчення (9зв).
Гра «Мікрофон»
-З чого складається наша мова?-
- З чого складається речення?-
IV. Сприймання й усвідомлення матеріалу
- 1. Гра «Досліди»
- Прочитати текст. Звернути увагу, як змінюється в реченнях слово праця.
- Випишіть слово праця разом із тими словами, з якими воно зв’язане в реченнях. Позначте змінну частину слова за зразком.
Прикрашає (що?) праця;
Не живе (без чого?) без праці;
Бережіть (що?) працю;
Створюються (чим?) працею;
/Робота з картками/.
Запам’ятайте. Змінна частина слова називається закінченням.
2. Алгоритм визначення закінчення
● Прочитай слово.
● Виділи закінчення, змінивши слово за питаннями.
● Познач закінчення так □
V. Узагальнення й систематизація знань
1.Творча робота
Після, ходити, уроки, учні, до, парк, клас, наш.
Побудуйте речення і запишіть.
Після уроків учні нашого класу ходили до парку.
2.Творче списування
Списати, змінюючи слова в дужках так,щоб вони зв’язувалися з іншими словами в реченні. Які ще слова треба вставити для зв’язку слів у реченні?
Діти поспішають до школи.
В школі учні привіталися з учителькою.
Школярі сідають за парти.
Учень відповідає біля дошки.
Учителька похвалили учня за гарну відповідь.
Учні II відділення виконують вправу з підручника
Запам’ятайте!!!
Закінчення як і прийменники, служать для зв’язку слів у реченні. За допомогою закінчень утворюються різні форми того самого слова.
/книга, книги, книгою/.
3. Колективна робота
Прочитати. Визначити тему тексту. Дібрати заголовок. Дописати
пропущені закінчення. Позначити у словах закінчення.
Того рок., була рання весн.. . Усередині квітн.. зацвіли сад.. . Настав травень.
Маленьк.. дівчинк.. Оля пішл.. одного ясного весняного ранку в сад і побачила велику червону квітк.. троянд.. . Вона побігла до мами і радісн.. сказала:
— Мам.., червон.. троянд., зацвіл..
Мам., прийшл.. в сад, поглянула на червон.. квітк.., усміхнулася
(За В. Сухомлинським)
Як утворити нову форму слова?
1) За принципом «один-багато»
Учень-учні; книга-книги;
Що? - книга; чого?- книги.
Прочитати прислів’я. Яке слово повторюється в цих реченнях. Визначити в ньому закінчення.
VI. Підсумок уроку
- З якою частиною слова ми ознайомилися?
- Що таке закінчення?
VII. Домашнє завдання ( попереднє пояснення вчителя)
1. Пронумерувати рядки так, щоб прочитати вірш Юрія Шкрумеляка. «Пісня про книжку».
1.Ти,кохана книжко,
3.Про усякі дивні речі
2.учиш нас,навчаєш.
4. нам оповідаєш!
5. Любо нас навчаєш,
6.як на світі жити,
8. рідний край любити.
7.батька,неньку шанувати,
2.З якою метою автор написав цей вірш?
3. У виділених словах познач закінчення (для здобувачів I відділення)
1