Урок української мови у 6 класі " Прикметник "

Про матеріал
Розробка уроку з української мови з теми "Прикметник" у 6 класі з інтерактивними методами навчання
Перегляд файлу

Урок  української  мови у 6класі

Тема Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Мета:  поглибити знання учнів про прикметник як про частину мови; удосконалювати вміння учнів відрізняти прикметники від інших частин мови, визначати їх рід, число, відмінок, синтаксичну роль; формувати вміння вживати прикметники у мовленні; розвивати пам’ять, увагу,зв’язне мовлення; виховувати любов до рідної мови, бережне  ставлення до природи

Очікувані результати:

учні знаходять у реченнях прикметники; відрізняють прикметники від інших частин мови, визначають їх рід, число, відмінок, синтаксичну роль

Обладнання: підручник,сигнальні карточки

Тип уроку : комбінований

ХІД УРОКУ

І Організаційний момент . Емоційне налаштування учнів

- Доброго дня, діти! Погляньте за вікно. Що ви там бачите? Так.Надворі – зима! Вона може бути різною: може бути сонячною, теплою, а може бути холодною,похмурою, непривітною, як сьогодні. Одним словом, мінлива пора року! Сподіваюсь, що ваші знання, отримані сьогодні на уроці, будуть  не мінливими, а постійним й міцними. Тож нехай на нашому  уроці панує  атмосфера доброзичливості, пізнання та успіху

 

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності.

 Слово вчителя. Сьогоднішній урок мені хотілося б розпочати із загадки.

 Всі на світі добре знають,

 Що предмет я означаю.

  • Хто чи що, -  ви запитайте

І про мене все дізнайтесь.

Я істота й неістота:

Парта, зайчик, дошка, котик.

Маю рід, число, відмінок

І чотири аж відміни.

Хто я? Знайте достеменно:

Називаюсь я… (іменник).

 Слово вчителя: Так, саме іменник ми з вами нещодавно вивчили, а тепер переходимо до вивчення наступної частини мови.

 

ІІ. Оголошення теми та мети.

 Інтерактивний метод « Мозговий штурм »

Учні повинні відгадати сховане поняття.

  1. Ця частина мови найчастіше в реченні виступає означенням та присудком.
  2. Змінюється за родами, числами і відмінками.
  3. Називає ознаку предмета.
  4. Відповідає на питання Який? Чий?
  5. Прикметник.

 Учитель: Справді, сьогодні ми розпочинаємо вивчення теми «Прикметник» і протягом уроку з’ясуємо лексичне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль прикметника.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу  

 1. Мої очікування від уроку та оцінка своїх можливостей

«Я зможу засвоїти…, сформувати…»

Пояснення вчителем матеріалу.Прикметник – самостійна змінна частина мови.Загальне значення – ознака предмета (колір, смак, просторові й часові ознаки, належність комусь, зовнішні та внутрішні прикмети людей і тварин).На які питання відповідає – який? чий? яка? чия? яке? чиє? які? Чиї? Морфологічні ознаки – постійні: розряд (якісні, відносні, присвійні); ступінь порівняння (вищий, найвищий); форма (коротка й повна); непостійні: рід  (в однині), число, відмінок. Синтаксична роль – означення, присудок.D:\Проектна діяльність\Рисунки\Рисунки-школа\teacher_clipart_3.gif2.Робота з підручником

А тепер спробуймо доповнити та поглибити наші знання матеріалом підручника ,  змоделювати опорну схему «Прикметник як частина мови» та озвучити її .

hello_html_80d6b1.gif

Які нові знання про прикметник ви отримали?

Учитель. Прикметник — це частина мови, без неї нам не обійтись. Ти вслухайсь в слово пречудове, йому, як другові, всміхнись.Земля — ласкава, люба, рідна, а сонце — щире, золоте, а небо — лагідне й погідне, життя — прекрасне, дороге. А очі в мами — добрі, ніжні, а голос — чистий і дзвінкий, а руки — теплі і надійні, а погляд — сонячний, ясний

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

1Вправа-гра «Світлофор»

Кожен учень має картки двох кольорів – червоного і зеленого. Учитель зачитує твердження, а школярі піднімають картки відповідного кольору: якщо згодні – зеленого, ні – червоного.

  1. Прикметник – службова частина мови.
  2. Прикметник – самостійна змінна частина мови.
  3. Прикметником називається частина мови, що виражає ознаку предмета.
  4. Прикметник відповідає на питання як? куди? звідки?
  5. Прикметник не змінюється за родами.
  6. У реченні виступає будь-яким членом речення.
  7. У реченні виступає означенням.

Фізкультхвилинка

 Хтось там, бачу, притомився

і на парту похилився.

Треба всім нам дружно встати,

фізкультуру розпочати.

Із-за парт всі миттю встали,
Гарно спинки підрівняли.
Вгору тягнемось усі,
Мов трава в дрібній росі.
Потім легко всі присіли,
Наче ноги заболіли.
Потім встали, руки в боки
І зробили два підскоки.
Каблучками цок-цок

І продовжим знов урок
 

2Вибірковий диктант. Виписати прикметники, аргументувати свій вибір.

 Сама собою річка ця тече,

 Маленька річечка, вузенька, як долоня,

 Ця річечка Дніпра тихенька синя доня,

 Маленька річечка без імені іще…

      М.Вінграновський

 

3Коментований диктант коло дошки. Визначити рід, число і відмінок прикметників.

 Цей ліс живий. У нього добрі очі.

 Шумлять вітри у нього в голові.

 Старезні пні, кошлаті поторочі

 Літопис тиші пишуть у траві.

      Л.Костенко

* Поторочі – нечиста сила.

 

  1. Синтаксичний розбір речень. Визначити, якими членами речення виступають прикметники.

 На високому гінкому стебельці росла лугова цариця-ромашка. Вона була дуже гарна. Усі польові квіти заздрили жовтоокій красуні. Тільки червоний мак гордовито поглядав на ніжну квітку.

 

  1. Робота в групах – гра «Хто більше?». До кожного зі слів доберіть якнайбільше прикметників.
    • Небо, річка, повітря, сонце.
  2. Творче завдання. Уведіть утворені словосполучення в речення, утворивши текст – опис: І ряд – весняної природи, ІІ ряд – літньої природи, ІІІ ряд – осінньої природи.

-. Поясніть , яка роль прикметників у мові?  

А тепер вилучіть прикметники і прочитайте текст без них.

 Що втрачається? Зробіть висновок про роль прикметників у мовленні.

7.Продовжіть речення: Прикметники роблять наше мовлення….. (виразнішим, образнішим.)

Висновок: прикметники суттєво впливають на емоційне забарвлення тексту, хоча завдяки самим лише прикметникам повністю змінити оцінку описаного в тексті неможливо

8Творче реконструювання.

Словосполучення  «іменник + іменник» замінити словосполученням «прикметник + іменник».

Опади з атмосфери, покрівля із соломи, молоко з-під корови, хустка для мами, дівчина із вродою, курси для підготовки, портфель Олега , іграшка для Оленки, годинник для стіни

-         Обміняйтесь  зошитами і оцініть роботу свого сусіда по парті.

 

9 Творча робота в групах .Лінгвістичний експеримент «Услід за автором» Відтворити поезію, дібравши влучні прикметники

 

Наша мова …..( калинова) , і …..(ласкава) , і …..(медова), і….( багата),і …(не бідна ), - ось що мова наша рідна».
(Довідка: барвінкова, щира, медова, багата, не бідна, рідна, милозвучна, українська, батьківська, материнська, чарівна , стоголоса, сопілкова, солов’їна, веселкова, співуча)

V. Узагальнення вивченого матеріалу 

1. Гра «Вірю – не вірю». Якщо твердження правильне, учень говорить: «Вірю», якщо неправильне, каже: «Не вірю».

Прикметник – самостійна частина мови.

Означає предмет.

Прикметники відповідають на питання який? чий?

 

Змінюються за числами, родами, відмінками.

Слова весело, дзвінко – прикметники.

 Рефлексія.

VІ. Підсумки уроку MCj04080320000[1] Використовується метод «Мікрофон» Продовжіть  речення : «Сьогодні  на  уроці  я  дізнався…»,  « Найцікавішим  на  уроці  було…».

Опишіть свій настрій на сьогоднішньому уроці , використовуючи прикметники.

  Веселий, оптимістичний, бадьорий, радісний…

Оцінювання  Багато  хто  з  вас  добре   працював  на сьогоднішньому  уроці,  тож  отримує  відповідні  оцінки. Всі були активні на уроці, хтось більш, хтось менш. Але всі молодці.

На  наступних  уроках  вам  відкриються   нові  таємниці  прикметника.

 

VІІ. Домашнє  завдання

Опрацювати   теоретичний   матеріал     

Виконати вправу      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. Отже, добігла кінця наша віртуальна подорож містом Прикметник, але в ньому ми ще не раз побуваємо, повернемося за новими знаннями про прикметник. А зараз давайте підсумуємо нашу роботу в подорожі.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

        1. «Мозковий штурм».

      Пригадати все, що учні знають про прикметник. Скласти власне висловлювання

 

Бесіда ( з використанням технології «Метод ПРЕС» )

  • Чи досягли ми мети, яку ставили перед собою на початку уроку-подорожі?
  • Чи цікавим був урок? Пізнавальним?

VІІ. Оцінювання.

VІІІ. Д/з:

  1. Охарактеризуйте сьогоднішній урок , використовуючи самі лише прикметники.
  2.   
  3.  
  4.   2. Робота з  теоретичним  матеріалом  підручника.
  5. D:\Проектна діяльність\Рисунки\Рисунки-школа\teacher_clipart_3.gif
  6.  
  7. Робота біля дошки
  8.     

VІ. Домашнє завдання.

         

docx
Додано
14 січня 2023
Переглядів
904
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку