Урок використовується в 1 класі. Проходить у формі подорожі по країні. На кожній зупинці учні знайомляться з новим матеріалом. Помічники вчителя розповідають легенду.
ТЕМА: Буква Її, позначення нею звукосполучення (йі).
Бесіда про Київ – столицю України.
МЕТА:Ознайомити учнів з буквами Ї,ї та звукосполученням (ій), яке вони позначають, формувати навички правильного читання тексту та виразність читання віршованого тексту; продовжити роботу над звуко – буквеним аналізом слів. Розвивати артикуляційно – слухові відчуття; мову, мислення. Виховувати почуття патріотизму, гордості за свою країну.
ОБЛАДНАННЯ: Каса букв, ілюстрації їжака, Києва, України, звукові фішки, телевізор.
ТИП УРОКУ: урок – подорож.
ХІД УРОКУ
І Організація класу.
«Читай з нами, читай як ми, читай краще за нас».
Я дуже хотіла б, аби такий настрій був у нас усіх до кінця уроку.
Гра «Забий гол». (Язиком штовхати то в одну щоку, то в другу).
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Урок у нас незвичайний, урок – подорож. Сьогодні ми познайомимося з новим звуком і буквою. Будемо подорожувати Україною. Побуваємо в нашій столиці – місті Києві. ВІДЕО ПРО ПАРАВОЗ БУКАШКА. Тож на чому ми будемо подорожувати?
ІІІ. Робота над темою уроку.
1 ЗУПИНКА. Знайомство.
1.Загадка.
Гостроносий і малий, сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається, вночі йде шукати собі харчі.
Весь із тонких голочок як він зветься? (ЇЖАЧОК) малюнок їжака
2. Звуковий аналіз слова ЇЖАК.
Вимовляючи (ї), що ви чуєте? Так два звука (й) та (і). (ї) завжди позначається двома звуками.
3. Викладання слова «їжак» з літер розрізної азбуки.
4. Аналіз будови, порівняння великої і малої літери Її. На що схожа ця буква?
Визначення місця літери в касі букв.
5. Друкування літери Її в робочому зошиті. 1 рядок.
6. Добір слів з букво Її.
7.Звукові схеми слів «лілії, поїзд»
Влітку диво це знайду
В полі, в лісі і в саду.
Ці рослини кольорові
Запашні, такі чудові. (квіти). В підручнику намальовані лілії, викласти звукову схему цього слова.
Подорожуємо на поїзді. Викласти звукову схему цього слова.
8. Артикуляційно – слухові вправи.
Гра «Один - багато». Гай-гаї,край-краї, коровай-короваї, змій-змії, звичай-звичаї.
2 ЗУПИНКА.ВІДПОЧИНОК.
Фізхвилинка.
3 ЗУПИНКА. Моя країна.
Робота над віршем «Україна».
А) Читання в підручнику стовпчик слів.
УКРАЇНА, УКРАЇНКА, УКРАЇНОЧКА, УКРАЇНСЬКА, ПО – УКРАЇНСЬКОМУ.
Від якого слова утворені всі ці слова? Україна
Б) Слухання вірша про Україну. Читає вчитель.
В)Перегляд відеоролика «Наша Україна».
Г)Читання учнями вірша самостійно.
Д) Гра «Дикторське читання». Конкурс на кращого диктора.
4 ЗУПИНКА. Історична.
Розповідь учениці казки про заснування міста Києва. Розповідь супроводжується слайдами.
5. ЗУПИНКА. Віртуальна екскурсія до столиці України.
А) Перегляд відеоролика «Як тебе не любити Києве мій».
Б) Робота над текстом «На екскурсії».
Читання слів
Київ їдемо Михайлівський Золотоверхий собор
киянин поїдемо Василько
киянка приїхали Леся
кияночка побували Петрик
Андріївський узвіз казка «Кіт у чоботях»
Маріїнський парк
Схили Дніпра
Ляльковий театр
Словникова робота.
Столиця – головне місто країни.
Схили Дніпра – берега річки Дніпро.
Узвіз – крутий підйом
Собор – головна чи велика церква.
Читання тексту комбінованим способом
Аналіз прочитаного тексту.
Читання тексту ланцюжком
6 ЗУПИНКА. Кінцева.
Робота в парах.
Завдання. Скласти ілюстрації визначних місць Києва. І прочитайте слово, що вийшло склавши малюнок. ( молодці)
ІV Підсумок уроку.