Тема уроку: Буква « я » , позначення нею звуків [ йа ] , [ а ] .
Мета : Ознайомити учнів з буквою, її звуковими значеннями в різних позиціях, віршами Л. Вознюк « Чапля » , Л. Куліша - Зінькова
« Якось зранку до півдня » .
Вчити правильно артикулювати звуки , читати склади і слова з
буквою .
Розвивати зв’язне мовлення учнів , збагачувати словниковий
запас .
Виховувати любов до природи , бажання читати .
Обладнання : презентація , макет яблуні з яблуками .
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1.Організація класу до уроку
Часу гаяти не варто –
Руки покладем на парти .
Маємо – бо час настав -
Повернутися до справ .
Всі веселі ? От чудово !
А тепер до праці знову .
2. Актуалізація опорних знань
- Відгадайте загадку :
Довгі ноги , довгий носик ,
На голівці чорний хвостик ,
В сірі вбралася пір`їни ,
Це - лелекова родина .
( Чапля )
Що ви знаєте про чаплю ?
Де її можна побачити ?
Які прислів’я , вірші про чаплю ви знаєте ?
Чубата чапля чваньковита
Через болото йде сама .
Чомусь з журавликом дружити
Не хоче чапелька чудна .
- Не хотіла чапля риби , а тепер їсть жаби .
3. Оголошення теми уроку
- Сьогодні до нас на урок завітала чапля і принесла гостинці . А які, ви дізнаєтесь, коли послухаєте вірш Л. Вознюк. ( Вчитель читає вірш Л.Вознюк ).
- То які ж гостинці принесла чапля ?
_ Так, це яблука . Виконайте звукову схему слова яблуко . ( Перед дітьми виникає проблема )
-Сьогодні на уроці ми будемо вивчати букву « я » та звуки , що вона позначає . А допоможе нам чапля , тому що яблука вона принесла - чарівні .
Вони з`являться на дереві тільки тоді , коли ви виконаєте всі її завдання .
4. Вивчення нового матеріалу .
- Назвіть слова з буквою Я .
● Ознайомлення з буквою та звуками , що вона позначає .
Демонстрація букви Я ( великої та малої ).
Буква « я » дуже незвична . Вона дуже любить гарно одягатися . Тому має багато одягу . Але в неї є найулюбленіші речі - це червоний костюм і капелюх . Іноді вона одягає тільки костюм - і тоді означає один звук [ а ] , а іноді костюм з капелюхом - і тоді означає два звуки [ йа ] . ( Вчитель демонструє фішки для звукового аналізу слів ) .
Коли буква стоїть на початку слова , складу після голосного вона позначає два звуки [ йа ] , в інших випадках - один звук .
●Звуковий аналіз слів :
а ) колективне складання звукових схем слів яблук, надія , тополя ;
б ) співставлення їх зі схемами в підручнику ;
в ) складання речень зі словами .
Фізкультхвилинка
А тепер час відпочити ,
Що вивчили - повторити .
Слово до слова ми в речення склали .
Рисками в зошиті їх позначали .
Кожному ми залишаєм на згадку ,
Що в кінці речення ставимо крапку .
● Гра « Телеграф »
Робота з « віночком » слів у « Букварі » . Вчитель називає слова , діти повторюють , телеграфуючи їх . ( Простукують кількість складів олівцем ) .
● Гра « Не помились »
Вчитель називає слова . Якщо в них є звуки [ йа ] - діти плескають в долоні , якщо відсутні - встають .
Льон, Яна, Ярослав, дорога , Лідія , роса, яма, маяк , їжак, ягоди .
● Читання таблиці злиття складів ( « стрибки по купинах ») .
● Читання променевих схем ( « луною за вчителем » ) .
● Читання слів з таблиці для розширення кута зору.
● Читання стовпчиків слів .
● Читання речень.
● Робота над віршем Л. Куліша – Зінькова « Якось зранку до півдня »
- читання тексту вчителем ;
- питання для відтворення тексту ;
- Про кого йде мова у вірші ?
-словникова робота ;
Півдня, пташник, нявка.
-Повторне читання учнями тексту ; ( читання « дощик » )
-Робота над змістом вірша ;
-Скільки часу вчила мама мишка мишеня ?
-Чому так багато часу вона цьому приділяла ?
-Відтворіть звуки , до яких вчила мишка мишеня прислухатися .
- Яких звуків застерігала боятися . Чому ?
- Як називається відома дитяча гра ?
- Чому мишка навчала мишеня ?
-Як промовляла мишка повчання спочатку ? Знайдіть підказку автора .
(Пищить )
-Які слова промовляла грізно , вимогливо ?
Фізкультхвилинка
Тихесенько котик крадеться,
Мишку, може, він діждеться.
Мишка з нірки вибігає,
Котик її доганяє.
Бігав, бігав — не догнав,
Спотикнувся та й упав.
● Види читання :
( « день – ніч » , « естафета » , « риболовля » , « хвостик », в особах ).
5. Закріплення знань
Мовні ігри :
а) « Плутанка »
кіяр, амя, амяк, сеян, ояЗ, риЯан ;
б ) « Кмітливчик »
Прочитай оці склади,
Потім з них слова склади .
ся бу ба ( бабуся ); ся ту ма ( матуся ) ; ня ше ко ( кошеня ) ; ля со ква ( квасоля ) ; ля гіл ву ( вугілля ) ;
в ) « Читалочка – переставлялочка »
Уважно прочитай слова.
З них вийде речення аж два .
яблуко Яринка спіле зірвала
ясними Ялинка сія яскраво й вогнями світиться
г) Гра « Діалог » :
● Я до вас питання маю :
Хто на я рослину знає ? ( Ялина , явір )
● Ще спитати хочу я :
Є ім`я на букву я ?
● Хочу запитати я :
Що ти їв на букву я ? ( яйце, яловичину, яблуко )
● Ще таке питання маю :
Хто на я тварину знає ? ( ящірка, ягуар )
6. Підсумок уроку
-Яку букву вивчали на уроці ?
-Якими звуками вона може позначатись ?
Наш урок кінчати час –
діти молодці всі в нас .