Українська мова
Позакласне читання
Тема: Українська народна казка
«Лисиця і глечик»
Мета: Познайомити учнів з казкою, збагачувати словниковий запас і активізувати його в мовленні на основі тексту казки, удосконалювати і розвивати орфоепічні вміння, сприяти моральному розвитку, виховувати любов до рідної мови, цікавість до усної народної творчості.
Обладнання: ножиці, клей, малюнок грибів лисичок, ілюстрація до казки «Лисичка і глечик»,магнітофон, музичний матеріал (фізкультхвилинка).
Хід уроку
І Повторення вивченого матеріалу
Мовна розминка.
Приніс учора татко
Сіреньке цуценятко,
Воно із нами грається
І зовсім не кусається
-На молочка, маленьке,
Та підростай швиденько.
Г.Сафонова
Чітко вимовляйте звуки [ч], [у’] у словах.
ІІ Актуалізація опорних знань.
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її… (лисиця)
Відгадку намалюйте.
Розкажіть, яка лисиця.
У казковій країні Словандії слова живуть сім’ями або родинами. Ось, наприклад, є родина шкільних слів: школа, школяр, школярка, школярі, шкільний.
Слова із «родини» лиса розбіглися. Зберіть їх докупи. (Лис, лисиця, лисичка, лисеня, лисячий)
Робота в групах
а) Слухання скоромовки
Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс
Заздріть білка в лісі лису -
Лис лисички ніс із лісу.
Л. Куліш -Зіноків
б) Бесіда
- Які лисички ніс ліс із лісу? Виріжте і наклейте поряд із скоромовкою (
- Поміркуйте і скажіть, чому гриби назвали лисичками.
Робота в групах
в) Вивчення скоромовки
Змагайтеся з однокласниками у швидко мовленні.
ІІІ Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні ми познайомся з українською народною казкою «Лисиця і глечик», інсценізуємо її, вивчимо пісеньку.
ІV Сприймання та усвідомлення нових знань
а) Слухання казки
б) Бесіда за змістом
- Куди для чого пішли дід і баба?
- Нащо вони взяли з собою глечик?
- Що зробила лисичка, коли побачила глечик?
- Кого вам шкода у цій казці?
- Чому ж глечик за собою лисицю потягнув?
в) Повторне слухання казки
Послухайте казку ще раз і запам’ятайте, щоб змогли закінчити речення.
г) Гра «Закінчити речення»
Були собі… Пішли вони в поле… І взяли з собою… І так далі.
д) Робота за серією малюнків
Розташуйте малюнки до казки по черзі. Розкажіть казку за малюнками.
Робота в групах
е) Інсценізація казки
- Скільки осіб треба обрати, щоб інсценізувати казку?
V. Закріплення та осмислення здобутих знань
1. Вправа «Поміркуй та розкажи»
- Придумайте декілька нових назв казки.
- Напишіть термінову записку бабі.
- Розкажіть, який вираз став у лисячої мордочки у глечику.
- Чи хочеться вам допомогти лисиці?
- У якому місці вам хотілося б зупинити казку?
- Визначте, казка сумна чи весела. Доведіть свою думку.
Давайте подумаємо: чи змогла б лисичка сама собі допомогти і звільнитися від глечика? Чи, можливо, їй хтось допоміг. Уявіть і розкажіть, що було б далі:
« Ну, глечику, пожартував і годі. Відпусти мою голівоньку!» А глечик не відпускає, хоч ти хоч що роби…»
(Далі діти розповідають свої варіанти кінцівки казки)
VІ. Узагальнення і систематизація знань
а) Слухання пісеньки.
- Послухайте пісеньку. Визначте, яка ця пісенька - сумна чи весела?
Три лисички, три лисички
Миють лапки, миють личка.
Не виводить тато лис
Їх немитими у ліс .
б) Вивчення пісеньки П. Король
VІІ Підсумок уроку