Запропоновані на уроці різноманітні форми роботи допоможуть узагальнити й систематизувати знання п'ятикласників про усну народну творчість, її жанрові особливості; удосконалити навички виразного читання та переказу творів, висловлення своїх думок та вражень; формувати життєві компетентності учнів; розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення, творчу уяву, фантазію; виховувати любов до фольклору.
Урок української літератури
5 клас
Тема. Чарівний світ українського фольклору.
Мета: узагальнити і систематизувати знання п’ятикласників про усну народну творчість, її жанрові особливості; удосконалювати навички виразного читання та переказу творів, висловлення своїх думок та вражень; формувати життєві компетентності учнів; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, творчу уяву, фантазію; виховувати любов до фольклору.
Учні знатимуть: зміст вивчених міфів, легенд, народних переказів та казок, їх жанрові особливості.
Учні вмітимуть: переказувати фрагменти улюблених творів, висловлювати власне ставлення до героїв твору.
Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, тестові завдання, аудіо- запис фрагментів вивчених творів, листівки-ілюстрації до творів, скринька, виконані учнями постери, мікрофон.
Тип уроку: узагальнення та систематизації вивченого.
Методи, прийоми і форми роботи: асоціативний кущ, бесіда, самостійна робота (виконання тестових завдань), ігровий прийом «Доміно», презентація постерів, робота із словником, «Мікрофон».
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Створення психологічного настрою.
Доброго дня! Приємно вас бачити здоровим та енергійними. Перш ніж розпочнемо працювати, поверніться один до одного, посміхніться і побажайте успіху.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Асоціативний кущ «Ярмарок».
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Інструкція щодо заповнення картки самооцінювання. (Додаток А)
Визначення учнями завдань уроку.
IV. Узагальнення та систематизація знань.
|
Виконання тестових завдань із ключем. (Додаток Б)
|
|
|
Робота із словником.
Прослуховування аудіозапису фрагментів вивчених творів. Учні після прослуховування кожного фрагменту визначають назву і жанр твору. |
|
|
Література тісно пов’язана з іншими видами мистецтва. Герої творів знаходять своє втілення у творах живопису, за сюжетами міфів, легенд, казок, переказів знімають фільми, ставлять спектаклі, композитори пишуть до них музику. У мистецькій крамниці пропонують вам листівки-ілюстрації до вивчених творів. Щоб їх придбати, потрібно виконати запропоноване завдання. |
|
Листівка 1. Озвуч ілюстрацію. Листівка 2. Дай поради головному герою. Листівка 3. Оціни задум художника. Листівка 4. Перекажи від першої особи. Листівка 5. Що символізує зображена рослина? Які її властивості? |
||
|
|
|
|
Коли я збиралася до вас на урок, листоноша приніс мені 5 телеграм. Допоможіть визначити автора. Телеграма 1. У гості не прилечу: зламалася щогла. (Дурень, «Летючий корабель») Телеграма 2. Греблю загатили, пан задоволений. (Хлопець, «Про правду і кривду») Телеграма 3. Господаря знайшов. Усе добре, бо він сильніший за лева. (Пес, «Чому пес живе коло людини») Телеграма 4. У наймах добре, але вдома краще. Чекаю зустрічі. (Хлопець, «Ох») Телеграма 5. Велетень переможений, готуюся знову боротися зі злом. (Карпо, «Як виникли Карпати») |
|
|
Фізкультхвилинка.
|
|
|
7. Бюро знахідок.
Перстень (царівні, «Ох»), вишитий рушник (Берегині), камінь і голка (дівчині «Чому в морі є перли і мушлі»), глечик із водою (дівчині «Про зоряний Віз»), тоненька гілочка з дерева (Марусі, «Мудра дівчина»), стріла (Стрільцю, «Летючий корабель»), в’язка дров (Тому,що дрова ніс, «Летючий корабель»). |
|
|
8. Дошка рекламних оголошень. Презентація учнями постерів до улюблених казок. (Додаток В)
|
|
|
«Доміно». Колективне складання фанфіка. Користуючись прийомом «Доміно», ми складемо казку. Ось її початок: «В одній казковій країні по сусідству проживали мудра дівчина Маруся та чоловік, який віддав свого сина у найми до Оха. І дізнався бідолаха, що…» |
|
|
Перевірка щоденників читача.
|
|
V. Підсумок уроку.
1. Рефлексія.
2. Створення психологічного настрою.
«Мікрофон».
Я похвалю свого товариша за те, що…
Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Підготуватися до контрольної роботи. Написати міні-твір на одну із тем: «Чи завжди добро у казках перемагає зло?» або «Що мають спільного легенди з реальним життям?»
* Скласти кросворд із вивченої теми.
Додаток А
Картка самооцінювання
|
Кількість балів за виконані завдання |
Отримані бали |
Подолай перешкоду! (тест) |
1 – 4 (за кожне 0,5) |
|
Крамниця інтелектуальна |
1 (за кожну правильну відповідь) |
|
Мистецька крамниця |
2 |
|
Аукціон |
1 – 2 |
|
Поштова скринька |
1 (за кожну правильну відповідь) |
|
Бюро знахідок |
1 (за кожну правильну відповідь) |
|
Дошка рекламних оголошень |
1 – 4 |
|
Крамниця шедеврів |
1 |
|
Контрольна вага |
1 – 3 |
|
|
Разом |
|
|
Оцінка вчителя |
Додаток Б
Тестові завдання
1. Розповідь казкового чи фантастичного характеру про незвичайну подію або життя і діяльність якоїсь особи – це
П) міф;
Р) легенда;
С) переказ;
Т) казка.
2. Мужністю та мудрістю, великою любов’ю до свого народу відзначається герой (героїня) легенди, переказу
Л) «Прийом у запорожці»;
М) «Чому в морі є перли і мушлі»;
Н) «Чому пес живе коло дюдини»;
О) «Берегиня».
3. Гілочка неопалимої купини в народній легенді символізує
Г) багатство рослинного світу України;
Д) народну вигадку, фантазію;
Л) мужність і непереможність народу;
Т) цікаві з хімічної точки зору явища природи.
4. Богом сонця, покровителем землі руської, за міфом був
Й) Перун;
К) Дажбог;
Л) Сварог;
М) Білобог.
5.Летючий корабель в однойменній народній казці – це мрія людей про
Ш) швидкісні морські кораблі;
Щ) достаток у забезпеченні їжею та водою;
Ь) політ у повітрі;
Ю) майстерність, вправність у будівництві.
6. Уміння бути щедрим, прощати кривдникам притаманні головному герою казки
Л) «Про правду і кривду»;
М) «Ох»;
Н) «Мудра дівчина»;
О) «Летючий корабель».
7. «Стали собі жити і добра наживати…» Це приклад
С) зачину казки;
Р) Початку основної частини;
П) ідеї казки;
О) кінцівки казки.
8. Лісовий цар Ох, щоб повернути свого наймита, перетворювався на
У) щуку, півня, голуба, коня;
Ф)цигана, щуку, купця, півня;
Х) перстень, цигана, сокола, карася;
Ц) просо, хорта, сокола, окуня.
Ключ – слово «фольклор», яке потрібно прочитати зліва направо.
Додаток В
Постери, виконані учнями до вивчених творів