5 клас Історія Лучко Н.В.
Тема: Час в уявленнях людини протягом історії (параграф 8)
Мета: сформувати уявлення про місце часу в історичному розвитку людства; розвивати пізнавальну активність.
Очікувані результати: учнівство повинно
знати одиниці вимірювання часу, «історичний час», «календар»;
уміти встановлювати послідовність історичних подій за допомогою лінії часу
Тип уроку: урок засвоєння знань
Поняття й терміни: час, історія, історичний час, одиниці вимірювання часу, календар
Хід уроку:
І. Організаційний момент. Мотивація
Налаштування – підкріпитися, щоб працювати, як бджілки (цукерки: мед – дуже цілющий, корисний для нашого мозку, здоров’я). Слайд №1
Будемо працювати як бджілки-трудівниці. З користю витрачати свій час та сили.
У кожного з вас є маршрутний лист (додаток №1) нашого уроку. Вписуємо своє прізвище та ім’я.
ІІ. Актуалізація вивченого матеріалу
Лінія часу – це …?
Хронологічна задача або історична математика
У нас є таблиця «Хронологія відкриттів» 1 учень біля дошки, а інші виконують у маршрутному листі (0,5 б.). Працюємо без виправлень. Без коректора. Спочатку малюємо лінію часу
Завдання: Знайди дату, коли винайшли годинник із маятником (1656 р. Голландія) та коли винайшли мобільний телефон (1940 р. Америка). Скільки років тому були винайдені годинник із маятником та мобільний телефон? 2023-1656 = 367 2023 – 1940= 83
ІІІ.Вивчення нового матеріалу
Вправа «Предмети із пакетика» (годинник, пісочний годинник, календарик, телефон, будильник)
Отже, головне слово сьогоднішнього уроку час. На вашу думку, чи є тут зайвий предмет? (ні). Календарик також нам сьогодні буде в пригоді, адже ми будемо вивчати історичний та календарний час. Слайд №2
План Слайд №3
Попробуємо із двох понять скласти третє (я на дошці)
Отже, це поняття на дошці буде протягом уроку, спробуйте його вивчити. Слайд №4
Завдання в підручнику ст.51 У маршрутному листі виконуємо це завдання. Працюємо без виправлень. Без коректора. Самооцінювання. Перевіряємо. Ви ставите бали.
1 учень працює біля дошки. Завдання встановити послідовність: століття, ера, доба, рік, місяць, тисячоліття Слайд №5
Отже, Чи є там щось зайве? Вкажіть, що саме. - Все підходить
Фізкультхвилинка
Дивимося мультфільм «Історія визначення часу» https://www.youtube.com/watch?v=v6nvqqOj2do й виконуємо завдання в маршрутному листі. Підказка є у вашому підручнику ст. 51-52. Вам потрібно дописати назву годинника, якого не було в мультфільмові. Помінялися листами й проводимо взаємооцінювання.
Яку назву годинника ви дописали? – Атомний, вогняний
Отже, який висновок ви можете зробити.
Слайд №6
Бевзу Єгорові було запропоноване випереджальне завдання. Ст. 53 в підручнику «Хто відкрив секунду?»
Хвилина мовчання
Індивідуальні завдання для 4-х учнів (робота в парах) – «Хмаринка слів» знайти прислів’я
Історична математика (Усне обчислення)
У 2016 році було 25 років незалежності України. Коли було прийнято Акт проголошення незалежності України? (1991 році) (1 б.) Скільки років незалежності ми відзначали в 2023 році (24 серпня 1991 року) 2023-1991=32 (1 б.)
ІV.Підсумок уроку
Кредит довіри щодо оцінок (сьогодні я трішки в ролі Св.Миколая)
Дидактична гра «Анаграми»: це наші сьогоднішні головні поняття
- календар – дарленка
- годинник - дигонник
- одиниці вимірювання – ниціоди вивамірюння.
Учні себе самооцінюють:
Прекрасно Добре Треба попрацювати Нічого не зрозуміло
V. Домашнє завдання Слайд №9
8 параграф
ст. 54 – достатній рівень – «Виконайте онлайн-вправу»;
ст.54 – високий рівень – Творча майстерня «Календар знаменних дат»
Додаток №1
Маршрутний лист учня/учениці 5-А класу ПІ _______________________________
Тема: Час в уявленнях людини протягом історії
Практичні завдання (жодного виправлення, якщо є виправлення – це помилка)
№ |
Станції |
Бал |
Відповідь |
1 |
Хронологічна задача. Скільки років тому були винайдені годинник із маятником та мобільний телефон? |
1 |
|
2 |
Позначте на лінії часу події свого життя: |
0,5 |
дещо з минулого, сьогодення, і що, на вашу думку, відбудеться в майбутньому |
3 |
«Одиниці виміру часу» - з’єднайте картки із назвами одиниць вимірювання часу.
|
2+1 |
Чи є там щось зайве? Вкажіть, що саме |
4 |
Уважно дивися мультфільм. Підказка в підручнику на ст.51 |
3+1 |
А) – Б) – В) – Г) – Д) – Е) – Дописати назву годинника, якого не було у мультфільмові - |
5 |
Факт чи фейк? |
1 |
|
6 |
Дидактична гра «Анаграми»: |
1,5 |
Дарленка – Дигонник – Ниціоди вивамірюння - |