Тема уроку. Часові форми дієслів. (до підр. Інна Большакова, Марина Пристінська)
Мета уроку:
Формувати уміння учнів розрізняти часові форми дієслів; змінювати дієслова за часами; формувати орфоепічні та орфографічні навички; розвивати дослідницьку діяльність на основі надбаних знань; виховувати наполегливість, гордість за свою Батьківщину.
Формування предметних компетентностей:
удосконалювати уміння усно і письмово висловлювати свої думки, поглибити знання учнів про частину мови-дієслово; вправляти у навичках змінювати дієслова за часами, вмінні зазначати їх часову форму, розвивати ініціативність, вміння організовувати свою діяльність для власних цілей.
Формування ключових компетентностей:
спілкування рідною мовою, уміння вчитися впродовж життя.
Тип уроку: урок розвитку компетентностей.
Обладнання: ноутбук, таблиця «Часи дієслів», фліпчарт та ін. Хід уроку.
І.Організаційний момент.
Лагідний дзвіночок, до уроку кличе нас,
Ми всміхнемося йому і швиденько в клас.
Тут чекають нас зошитки малі,
Гарно в них попишемо, бо ми молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Вправа «Мікрофон».
— Які частини мови ви знаєте? (Іменник, прикметник, числівник, дієслово).
(Зі слів.)
— Яку частину мови ви зараз вивчаєте? (Дієслово.)
— Що таке дієслово?
Пропоную створити «Інтелект-карту» наших знань про дієслово на фліпчарті.
2. Перевірка домашнього завдання
а) Зачитування виписаних виділених дієслів із тексту.
б) Перекажіть оповідання, використовуючи ці дієслова.
3. Проблемне запитання
- Діти, а як ви гадаєте, чи є якась відмінність в словосполученнях: настала весна, настає весна?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Робота з прислів’ям.
- Для чого людині потрібні знання?
В народі існує прислів’я «Знання людині – що крила пташині». Як пташка літає далеко і багато бачить, так і ви за допомогою своїх знань і вмінь будете долати шлях, і все буде вдаватися. То ж нехай ці слова і стануть девізом нашого уроку. А дізнаватися ми будемо багато цікавого сьогодні.
ІV. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми познайомимося із часовими формами дієслів. Навчимося їх виокремлювати в тексті та доречно використовувати в своєму мовленні.
Відгадайте загадку, добираючи дієслова у різних часових формах.
* Летить, а не горобець, виє, а не звір. (Вітер)
* (Вітер – свище, дув, залетів).
2. Робота за темою уроку. Опрацювання матеріалу за підручником с. 51.
3. Робота в зошиті.
Каліграфічна хвилинка.
- Спишіть каліграфічно літери з дошки та складіть з них слово.
В с н а е
Весна
-Зверніть увагу на з’єднання букв.
- Послухайте, як описано весну у вірші.
Я весела, квітуча, ясна,
Спішу до вас в гості сама.
Вправно й невпинно працюю.
Стоголосий спів птахів уже чую. (Весна)
Фізкультхвилинка
Йшов по лісу їжачок, (ходьба на місці)
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
(нахиляння тулуба в сторони)
Аж болів йому бочок.
Раз, два, три, чотири, п'ять! (стрибки)
Зупинився спочивать.
Піклувався їжачок (вправи для кистей рук)
Про маленьких діточок,
Чарівних, непосидючих,
Дуже милих і колючих.
Десять, дев'ять, вісім, сім! (стрибки)
Грушечки ці ніс він їм.
4. Робота в зошиті та біля дошки за завданнями в підручнику с. 52,
вправа 1.
5. Робота з підручником. Накресли і заповни таблицю с. 52, вправа 2. (самостійно)
6. Робота в групах.
Об’єднайтеся за обраними кольорами ваших карток. Запишіть слова у три колонки вправа 2:
1 група- теперішній час;
2 група - минулий час ;
3 група - майбутній час.
(Презентація відповідей)
V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1. Самостійна робота. Робота над завданням вправи 4, с. 52.
Запишіть дієслова у два стовпчики.
2.Робота в групах.
Редагуємо речення на с. 53.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Що нового ви дізналися на уроці?
2. Скільки часових форм мають дієслова?
VІІ. Домашнє завдання.
Виконати вправа 5,с. 53; вивчити правила.