Урок "Частини мови" у 7 класі

Про матеріал
Урок побудований у формі сюжетної гри (гейміфікації). Замість звичного повторення правил, учні стають «лінгвістичними програмістами». Вони борються з «Вірусом Зими», який заморозив слова, і через розблокування кожної частини мови повертають світові барви, звуки та життя.
Перегляд файлу

Частини мови

Тема уроку: Частини мови .

Мета уроку:

  • повторити відомості про частини мови, їх класифікацію;
  • формувати вміння розпізнавати самостійні та службові частини мови в реченні та тексті; усвідомити різницю між самостійними та службовими частинами мови;
  • розвивати логічне мислення школярів, уміння аналізувати й узагальнювати, сприяти творчій активності учнів;
  • виховувати естетичні смаки, любов і повагу до рідної мови, художнього слова.

Тип уроку:

Урок систематизації та узагальнення знань.

1.Організаційний момент.

Дорогі діти –Добрий день !Рада Вас усіх бачити!

Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.

2.Оголошення теми й мети уроку.

Початок уроку: Операція «Відлига»

— Друзі, сьогодні вранці в системі нашої мови стався критичний збій. Поки ми чекали на березень, підступний «Вірус Зими» проник у лінгвістичний код реальності. Його мета — назавжди залишити світ сірим, мовчазним і холодним.

Він уже встиг заморозити майже всі наші слова. Ви помітили? На вулиці ніби весна, але якщо ми не відновимо код, сонце не грітиме, а квіти не матимуть назв. Ми — остання команда лінгвістичних програмістів, які можуть розтопити цю кригу.

Записуємо тему уроку : «Частини мови»

  •          Яку мету сьогодні ставимо перед собою?
  •          Повторити частини мови
  •          Пригадати їх визначення та які вони бувають (класифікацію)
  •          Вивчити
  •          Діти, скажіть будь ласка  для чого нам потрібно вивчати рідну мову, вивчати  частини мови?
  •          Правильно, щоб бути грамотними, розумними, поповнити свій словниковий запас, правильно складати словосполучення, речення, висловлювати власні думки тощо.
  •          Адже в нашій мові дуже багато слів. І крім наявних, повсякчас народжуються  нові й нові слова.
  •          Проте для опанування мови не досить знати її словниковий склад, треба добре володіти граматикою, яку ще називають Царицею наук.
  •          Можливо хтось скаже, який розділ мовознавчої науки вивчає частини мови?
  •          Морфологія – це розділ науки, який вивчає слово в частинах мови.
  •          – Скільки в українській мові частин мови? (Всього в українській мові 10 частин мови.)

– На які групи поділяються частин мови?(   Самостійні (повнозначні).

  Службові (неповнозначні).  Особлива частина мови (Вигук).

– Скільки самостійних частин мови?( Іменник. Прикметник.Числівник.Займенник.Дієслово.Прислівник.)

  •          – Чому ми ці частини мови називаємо самостійними? Чим вони характеризуються?
  •            Мають лексичне значення (називають предмети, ознаки, дії чи кількість).
  •            Відповідають на питання (Хто? Який? Що робити?).
  •            Є членами речення (підметом, присудком тощо).
  •            Це «цеглинки», з яких будується зміст.

– Скільки службових частин мови?

  Прийменник (у, на, під).

  Сполучник (і, а, але).

  Частка (не, б, ж).

– Яка роль службових частин мови?

Вони не називають предметів чи дій, але вони — «клей» системи:

  • З’єднують слова в речення (прийменники).
  • Поєднують частини речення (сполучники).
  • Додають відтінків значення (частки).
  • Без них самостійні слова будуть просто набором звуків, а не кодом.
  •          – Як називається особлива частина мови, що не є ні самостійною, ні службовою?

Це Вигук (Ох! Ой! Ура! Вау!). Він особливий, бо не називає понять і не служить для зв'язку слів, а лише виражає почуття та волевиявлення, не відповідаючи на питання.

Отже, ми з’ясували значення в мові кожної частини мови, знаємо, що самостійні частини мови мають лексичне і граматичне значення: морфологічні і синтаксичні ознаки. А службові частини мови служать для зв’язків слів і частин складного речення, вираження зв’язків між словами в реченні, надають словам чи реченням додаткових відтінків або служать для творення деяких граматичних форм та нових слів.

 

docx
Додав(-ла)
Коробко Наталя
Додано
5 березня
Переглядів
128
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку