Я у світі
3 клас
Тема. Честь власного імені.
Мета. Ознайомити учнів із походженням власних імен людей, їх значенням. Розширювати кругозір дітей, збагачувати словниковий запас. Виховувати бажання дбати про честь власного імені, імені свого роду.
Обладнання. Сонечко «Твоє ім’я», схема «Людське «Я»».
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Робота зі схемою біля дошки.
- За схемою назвати складові людського «Я».
Людське «Я»
Фізичне Соціальне
тіло, організм Духовне частина суспільства
почуття, бажання
III. Повідомлення теми та мети уроку.
Загадка.
І дівчатко і хлоп’я
Мають право на ім’я.
Ти – Надійка, він – Василь.
А оцей малюк – Максим.
Мають Дмитрик і Оленка
Ще й по батькові ім’я…
І. Жиленко
- Сьогодні, діти, ми поговоримо про імена людей, їх значення та походження.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення із Законом про охорону дитинства.
- У 2001 році Україна прийняла Закон про охорону дитинства. У ньому написані права дітей.
Стаття 7. Кожна дитина відразу після народження має право на власне ім’я і на отримання громадянства. Для цього немовля реєструють, тобто записують у державних документах його ім’я, прізвище, дату народження батьків, місце, де дитина буде жити. Дитина стає справжнім громадянином, і на підтвердження цього отримує свідоцтво про народження.
А ви бачили свої свідоцтва про народження?
2. Розповідь учителя.
Історія людства не знала епохи, коли б у людей не було імен. У старовинних документах знаходимо імена Рудий, Кривий, Забіяка. Бажаючи мати сильну, розумну дитину батьки називали її Лев, Вовк, Веселка; іноді за місцем, часом та днем народження – Ліс, Берег, День, Ніч, Субота; порю року - Зима, Літо. Довгоочікуваного сина звали Жданом, неслухняних – Брикунами, Шумилами. Щоб обдурити злу силу і не дати їй забрати дитину, називали малят Павук, Кобиляча голова, Поганка. Суспільна верхівка пишалася своїм багатством, тому до складу імен можновладців входили корені - слав- , - волод-: Ярослав, Мстислав, Всеволод, Володимир.
З прийняттям християнства в 988 р. на Русі відбулася заміна давньоруських імен християнськими – іменами грецького, латинського, староєврейського походження. Так, великий князь Володимир під час хрещення одержав ім’я Василій, а його син Ярослав – Юрій.
3. Опрацювання статті «Дбай про своє ім’я» у підручнику на с. 20.
- Чому деякі племена Нової Гвінеї полювали за іменами?
- Як вони відбирали у жертви ім’я?
- Чому не можна було вимовляти вголос ім’я людини?
- Які імена носили люди в язичницькі часи?
- Чи змінились імена людей у княжі часи Київської Русі?
4. Ознайомлення із походженням деяких сучасних імен, їх значенням.
Жіночі Чоловічі
Слов’янські
Світлана – світла, прекрасна Ярослав – ярий, хоробрий, у славі
Людмила – людям мила Володимир – володар світу
Любов – любляча Вадим – чаклун, чарівник
Богдан – Богом даний
Германські
Ольга – свята, чарівна Олег – святий, чарівний
Ігор - молодий, захисник
Рудольф – рудий вовк
Роберт – блиск слави
Персидські
Дарія – володарка Рустам – сильний
Єврейські
Єва – життя Адам – земля
Ганна – мила, симпатична Семен – милість Бога
Михайло – Богоподібний
Матвій – дар Бога
Вавилонські
Тамара – фінікова пальма Лев – лев
Шумерські
Ніна – володарка Кирило – молодець, воїн
Грецькі
Олена – сонячна, гречанка Андрій – мужчина
Ірина – мирна Олексій – захисник
Ксенія – гостинна Євгеній – благородний
Галина – тиха Антон – супротивник
Зоя – життя Микита – непереможний
Лариса – чайка Микола – переможець народів
Федір – Божий дар
Василь – царственний
Дмитро – від богині Деметри
Артем – від богині Артеміди
Леонід – левеня
Римські (латинські)
Марина – морська Петро – камінь
Юлія – кучерява Костянтин – постійний
Наталія – рідна, місцева Корній – рогатий
Віктор – переможець
Валерій – здоровий
Віталій – життєвий
Максим – найбільший
Але недостатньо дати людині гарне ім’я. Кажуть, що не ім’я прикрашає людину,а людина прикрашає ім’я.
Вікторина
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті (с. 11). Виконання завдань 1 – 3 самостійно.
2. Робота з прислів’ями ( зош. с. 12, завд. 8).
- Пояснити зміст прислів’їв.
3. Інсценування віршів.
Допитлива дівчинка наша Наталка.
Її називають: Наталка-питалка.
Питає Наталка: «Чому я так звуся?
І чому Мариною зветься мамуся?
Найкраща подружка моя – Катерина,
А в школі у нас і Оксана, й Ірина,
І Зоя, і Соня, і Клара й Галина,
Лариса, Олена та ще й Валентина?»
«Імення ці давні – учителька каже, -
Із Греції й Риму, із Заходу й Сходу.
Вони нам дістались від різних народів.
А що вони значать – послухай, дитино.
Галина – спокійна, міцна – Валентина,
Наталія – рідна, морська – то Марина.
А Зоя – життя, чистота – Катерина,
Оксана – чужа, ну, а мир – то Ірина.
Олена – то світло, Лариса – то чайка.
Усе зрозуміла, моя запитайко?
Софія – премудра, а Клара – ясна.
Ось що означають дівчат імена.
- Хто впізнав імена знайомих дівчат?
- Яке їх значення?
- Що означають імена: Віра, Надія, Любов, Маргарита, Світлана, Лілія, Христина?
Вірш-сценка «Хлоп’ячі імена».
Незнайко у Знайка спитав ненароком
- Чи все, що ти знаєш ти взяв на уроках?
- Ні, - Знайко промовив, - книжки я читав,
У різних гуртках після школи бував.
- Ти знаєш і те, як ім’я виникає?
І звідки походить, і що означає?
- Так, знаю, - відказує Знайко спокійно. –
Ось Костя, наприклад, це значить постійний,
Кирило – господар і мужній – Сашко,
Степан – це вінок, бадьорий – Гришко.
А Петрик – то камінь, хоробрий – Андрій.
Найбільший – Максим, захисник – Олексій.
Не наші слова в цих звучать іменах,
Дали імена нам чужі племена.
А наші ти знайдеш із коренем - слав-,
Дивись: Святослав, Владислав, Мирослав.
Незнайко зрадів: «Ось тепер і я знаю,
Чому тебе Знайком усі називають».
4. Гра «Переставити букви так, щоб утворилося ім’я хлопчика».
траса – Тарас
тонна – Антон
норма – Роман
5. Хвилинка-цікавинка.
Імена зустрічаються у загадках і прислів’ях.
Загадки.
Прислів’я, приказки.
VII. Підсумок уроку.
- Що нового дізналися на уроці?
Робота з сонечком «Твоє ім’я».
Діти розповідають, що означають їхні імена. Хто не знає, підходить до сонечка, промінці якого закінчуються квіточкою-іменем, на звороті якої написано значення імені.
VIII. Домашнє завдання.
Виконати в зошиті завд. 5 – 7 . Дати відповідь на запитання підручника (с. 20).