Урок " Чим мене приваблює образ Прометея"

Про матеріал
Ця розробка уроку допоможе учителю підготувати учнів до написання твору- роздуму за образом Прометея після вивчення трагедії Есхіла " Прометей закутий". Основою уроку є порівняння героя твору Есхіла та давньогрецького міфічного титана. Відмінність образів підкреслять і музичні фрагменти: увертюра до балету " Творіння Прометея" Бетховена та фрагмент симфонічної поеми "Прометей" Ф.Ліста.
Перегляд файлу

Тема : Чим мене приваблює образ титана Прометея ?

 

Мета: ознайомити учнів з літературними інтерпретаціями образу Прометея; 

            розкрити поняття «вічний образ»; розвивати предметні компетентності:

           вміння давати

           характеристику герою за його вчинками і поведінкою, робити логічні

           висновки; вибудовувати структуру твору – роздуму; формувати навички

           зв`язного мовлення та виразного читання; виховувати готовність

           жертвувати власними інтересами заради інших, людські чесноти та

           гуманізм.

 

Обладнання: м- м презентація «Образ Прометея у світовій літературі»;

          репродукції картини Рубенса «Прометей прикутий», скульптури

          Н.Адамса «Прометей прикутий»; аудіозаписи увертюри до балету

         «Творіння Прометея» Бетховена та фрагмента симфонічної поеми

         «Прометей» Ф.Ліста.

 

Тип уроку: розвиток зв`язного мовлення

                   (підготовка до написання твору –  роздуму)

 

Епіграф:  Ти освітив для смертних путь. 

                                                          Байрон

 

                 Я честь віддам титану Прометею.

                                                          Леся Українка

 

                                                       Хід уроку.

 

I. Перевірка домашнього завдання.

 

1. Актуалізуюча бесіда:

- Як називали Есхіла у Давній Греції? Чому?

- Чи знаєте легенди про Есхіла?

- Що вам відомо про його творчість?

- Яким джерелом послугувався Есхіл, створюючи «Прометея закутого»?

- Що, згідно міфів, означає ім`я Прометей?

- Чи знав Прометей свою долю?

- Кого нагадує вам Прометей?

- Чи йшов Прометей попереду людства? Що таке цивілізація?

- Що зробив Прометей для людей? Як був покараний? (розгляд репродукцій)

- що нового до образу міфічного Прометея добавив Есхіл?

- Яке визначення  дав Прометею Есхіл? (філантроп) Що означає це поняття?

- Яке існує на противагу йому? (мізантроп)

 

П.П: чим відрізняється твір Есхіла від міфу? З чим це пов` язано?

П.П: чи схожий, на вашу думку, Есхіл зі своїм героєм?

 

2). Творче завдання: прослуховування фрагментів музики

 

А). увертюри до балету «Творіння Прометея» Бетховена;

Б). фрагменту симфонічної поеми «Прометей» Ф.Ліста

 

П.П: які фрагменти краще ілюструють міф про Прометея та трагедію Есхіла?  

        Чому?

 

3). Зачитування учнями власних подяк   Прометею від людства.

 

II. Засвоєння нових знань.

 

1. Слово вчителя. (Звертання до епітетів уроку). Це різні поети, різні культури, але говорять про Прометея устами своїх народів.

 

П.П: Яку рису Прометея виділяє Байрон? (благодійність)

         На що звертає увагу Лесі Українка? (борець)

 

 «Я честь віддам титану Прометею,

Що не творив своїх людей рабами,

Що просвітив не словом, а вогнем,

Боровся не в покорі, а завзято…»

 

      За любов до людей. за непокору богам, за незламність перед тиранією, за мучеництво в ім`я людей Прометей завжди приваблював світових митців. Він вийшов за межі своєї епохи, історичної доби і став узагальнюючим образом непохитного борця та гуманіста. Прометей – перший зразок «вічного образу» у світовій літературі. 

 

2. Т.Л. Вічний образ – це літературний образ, який за глибиною художнього узагальнення вийшов за межі конкретного твору та зображеної у ньому історичної доби, містить у собі невичерпні можливості філософського буття (Дон Кіхот, Фауст)

 

3. Представлення учнями м- м презентації «Образ Прометея у світовій 

    літературі»

 

III. Закріплення: відповіді на випереджувальні запитання (записані на дошці) за методом «Прес» ( Я вважаю….  Тому що…..Наприклад…..Отже……)

 

- Чи можна вважати вогонь Прометея вогнем цивілізації?

- Чи можна назвати Прометея першим захисником людей?

- Чи є актуальним образ Прометея?

Додаткове питання: кого ми сьогодні називаємо «прометеями»?

 

 

IV. Д- з: написати твір – роздум «Чим мене приваблює образ Прометея?»

 

1. Знайомство зі структурою твору:

I  частина : роздуми про людство, поступ цивілізації, яка не завжди є добром ,  

                   про тих, хто несе розвиток.

 

II частина: Прометей – герой міфу та трагедії Есхіла.

 

III частина: Актуальність образу в наш час , виховне значення для молодих

                    людей, для себе.

 

2. Знайомство із варіантом твору ( приклад учнівського твору попередніх

     класів) 

 

 

  

doc
Додано
10 березня
Переглядів
392
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку