Тема. Числівник як частина мови
Мета:
-
дати учням початкове поняття про числівник, його функцію в мовленні;
-
вчити правильно ставити питання до числівників, які означають кількість предметів і порядок при лічбі;
-
розвивати мислення учнів;
-
виховувати в дітей культуру мовлення щодо вживання числівників.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: матеріал до гри «Відправ листа», кросворд, підручник
Хід уроку
І. Організаційна частина
Приговорювання бечівки (вчитель починає, а учні продовжують)
Лунає дзвіночок, до праці мерщій.
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюєм наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно!
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Вступна бесіда
-
Діти, пригадайте казку про Царицю Граматику і скажіть, на скільки частин мови Цариця поділила всі слова (десять)
-
Які частини мови ви вже вивчили і розпізнаєте серед інших слів (іменники, прикметники, прийменники)
-
Гра «Відгадай і доведи»
-
Визначте, до якої частини мови належать названі слова. Чому ви так вважаєте?
Дужий (прикметник, бо називає ознаку предмета і відповідає на питання який?)
Вітер (іменник, бо називає предмет і відповідає на питання що?)
Поглянув (дієслово, бо називає дію предмета і відповідає на питання що зробив?)
До, над, перед (прийменники, бо ці слова зв’язують інші слова в реченні і до них не можна поставити питання)
Сім?
-
Створення проблемної ситуації
-
То до якої частини мови належить слово сім?
-
Діти, в українській мові є багато слів, що називають числа – це числівники. Такі слова об’єднані в окрему частину мови з числівниками ви зустрічалися вже, найчастіше – на уроках математики. Знаючи будову слова, легко здогадатися, що слово «числівник» походить від слова «число». Це справді так. Колись люди рахували на пальцях, оскільки на обох руках їх десять, то і числили десятками.
ІІІ. Робота над вивченням нового матеріалу
-
Завдання нашого уроку навчитися виділяти числівники в тексті, ставити до них питання, розрізняти кількісні та порядкові числівники.
-
Пояснення нового матеріалу
-
Давайте порахуємо,скільки учнів у нашому класі (18), скільки зошитів лежить на столі(21)
-
Рахуючи, ми можемо назвати, скільки є предметів.
Отже, числівник називає кількість предметів. Згадаймо уроки фізкультури, як ми ведемо лічбу (перший, другий). Отже, числівник також називає порядок предметів при лічбі.
-
Опрацювання правила про числівник
-
Прочитайте правило в підручнику і переконайтеся, що наші висновки вірні.
-
Що ж означає числівник ? (кількість предметів)
-
Які питання можна поставити до числівників 2,80, 300,1254 ?(скільки?)
-
До числівників6 перший, сотий, двадцять третій (який?, котрий?)
ІV. Закріплення нового матеріалу
-
Робота над вправою 11
-
Розгляньте малюнок і дайте відповіді на питання:
-
Скільки речей випрала Мар’янка?
-
Скільки ластівок сидить на дроті?
-
Скільки каченят у качки?
-
Скільки зацвіло кульбаб?
-
Яку річ дівчинка випрала і повісила сушити першою?
-
Що висить на мотузку п’ятим?
-
Котре по порядку чорне каченя?
-
Запишіть відповідь на два питання за власним вибором?
-
Назвіть числівники, які є у реченнях і поставте до них питання
-
Робота над жартівливим віршем «Де п’ятий». Вправа 14
Прочитайте текст і випишіть з тексту числівники, до кожного поставте питання п’ять – скільки?, один – скільки?, два – скільки?, три – скільки?
Чотири – скільки?, п’ятому – на якому?
-
Виділення числівників з віршованих рядків
На ялинці –
Три синиці.
«Бах!» - мисливець
Із рушниці…
Де поділися синиці?
У тижні кожному – сім днів,
У райдузі – сім кольорів,
Що є сім нот – відомо всім
Цікава дуже цифра сім!
Пора вже обідать –
Третя година.
На трьох у зайчаток
Одна лиш морквина.
П’ять пальців у мене,
Аж любо дивитись
Я ж тепла пальчатка,
А не рукавиця!
Чотири метелики, крильця шовкові,
До самого сонця летіти готові!
-
Словникова робота
-
Діти, у числівників існують орфографічні правила, які ми повинні запам’ятати. Зверніть увагу на написання таких слів: чотирнадцять, одинадцять, чотири
-
Визначте наголошений звук, запишіть ці слова каліграфічно.
-
Синтетичні вправи на побудову словосполучень з числівниками та іменниками за вправою13.
-
Як і інші частини мови, числівники також зв’язуються з іменниками.
-
Самостійно поєднайте числівники з іменниками поданими у вправі, зверніть увагу на зразок.
-
Прочитайте утворені словосполучення, поставивши питання до числівника. (П’ять окунів, одна книга, двадцять курчат, два олівці, три вікна, одинадцять футболістів.
-
Словникова робота.
Опрацьовування правильної вимови і написання слів: футбол, футболіст.
-
Діти у вправі ви помітили, виділені слова, нам потрібно запам’ятати їх написання.
-
Що означає слово футбол ( спортивна гра)
-
Слово походить від англійських слів «фут» - нога і «бол» – м’яч.
-
Як називаються учасники гри? (футболісти)
-
За допомогою якого суфікса утворилось слово футболіст (суфікс – іст)
-
Назвіть ще слова, утворені за допомогою цього суфікса (Танкіст, хокеїст, волейболіст)
-
Яких відомих футболістів України ви знаєте? ( Шевченко, Шовковський, Мілевський, Коваль, Ротань)
-
Зверніть увагу, як пишуться слова футбол, футболіст
-
Яка орфограма у слові футбол? (слово футбол пишемо з буквою т)
-
Каліграфічна хвилинка
-
Давайте пригадаємо, як каліграфічно потрібно писати та правильно з’єднувати букви ( За зразком діти списують з дошки)
Од од ина дц ця дцять одинадцять
У команді одинадцять футболістів.
У. Фізкультхвилинка
- Ми разом всі трудилися, пора прийшла відпочивать (Під рахунок учні
виконують вправи)
Раз, два – всі пірнають (присідають)
Три, чотири – виринають.
Пять, шість – на воді, міцніють крила молоді (Рухи руками)
Сім,вісім. Що є сили всі до берега приплили (Руки на поясі, ходьба на місці)
Дев’ять, десять – розгорнулись обсушились, потягнулись
І розбіглись, хто куди (Сісти за парти)
УІ. Самостійно-творча робота
-
Творча робота за вправою12
а) Утворити словосполучення і записати
б) Скласти речення з двома словосполученнями, записати.
в) Перевірка виконання вправи
- Назвіть числівники і поставте до них питання
2. Вибірковий диктант
- Записати тільки числівники і до кожного з них поставити питання: Підраховано, що за п’ятдесят днів людина з’їдає стільки їжі, скільки важить сама. За життя людина з’їдає п'ятнадцять тонн хліба. У нашій країні людина фізичної праці з’їдає шістсот грамів хліба на добу. Для службовця, учнів денна норма – чотириста грамів.
3. Робота з картками.
- Переписати віршовані тексти
- Підкреслити числівники
В кенгуру сумує син,
Бо у мами він один.
Сумно місяць поглядає –
В нього братика немає.
Аж десять листочків забрав їжачок,
Старанно чіпляючи до колючок.
Аж десять листочків забрав їжачок,
Старанно чіпляючи до колючок.
Дві Оленки, три Ганнусі,
Дві Яринки і Настуся
Козубочки узяли
Та гриби збирать пішли
У лісочку, на горбочку – три берізки, три дубочки…
Рахувать ведмідь не вмів, то зозулю попросив.
З того часу у ліску,
Все: «Ку-ку! Ку-ку!»
-
Робота біля дошки
-
Діти, давайте пограємо в гру «Відправ листа», із змішаних числівників, які ви бачите на дошці, виписати у лист кількісні числівники, а потім – порядкові числівники учні виходять до дошки по черзі).
УІІ. Підсумок уроку
-
– Якщо правильно розгадати кросворд, то у виділених квадратах прочитаємо ключове слово уроку
-
Скільки тварин зустрів колобок у лісі? (чотири)
-
Скільки синів було у царя з казки «Царівна-жаба» ? (три)
-
Скільки разів треба відміряти, щоб один раз відрізати ? (сім)
-
Летів птах через дах,сів на воротях у червоних чоботях (лелека)
-
Який числівник зустрічається у віршику?
На дереві шість гілочок,
На них сидить шість білочок (шість)
-
Яке слово відповідає на питання «скільки?»
Вчу рахунку жабок: – Два!
А вони мені: - Ква,ква…
-
Який числівник використали у творенні цього слова (один)
-
Скільки буде два рази по п'ятнадцять? (тридцять)
-
Яка оцінка була раніше найкраща? (п’ятірка )
-
Яке ключове слово уроку? (числівник)
-
На які питання відповідають числівники? (Скільки? Котрий ?)
-
Яке слово у кросворді зайве? (лелека) Чому? (бо це не числівник, а іменник)
|
|
|
1 ч
|
о
|
т
|
и
|
р
|
и
|
|
3 т
|
р
|
и
|
|
|
|
|
|
3 с
|
і
|
м
|
|
|
|
|
|
4 л
|
е
|
л
|
е
|
к
|
а
|
|
|
|
|
5 ш
|
і
|
с
|
т
|
ь
|
|
|
|
6 д
|
в
|
а
|
|
|
7 о
|
д
|
и
|
н
|
|
|
8т
|
р
|
и
|
д
|
ц
|
я
|
т
|
ь
|
9п
|
я
|
т
|
і
|
р
|
к
|
а
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-
Виберіть зайвий рядок серед поданих слів:
А) один, два, три;
Б) перший, другий, третій;
В) одиниця, двійка, трійка.
- Чому рядок В) зайвий? (бо ці слова називають цифри, вони іменники)
3. Гра «Числівник загубився»
- Знайдіть числівник, який загубився у словах: сорока, столяр, столик, сім’я,
вітрина, вітрила.
УІІІ. Домашнє завдання
Вправа 15 на с.11, вивчити правило на с.10
-
У домашній роботі подано шість питань. Вам потрібно на кожне питання записати відповідь. Для цього вам потрібно пригадати свій режим дня.
-
Не забувайте, числівники записуємо словами!
Додаток до гри «Відправ листа».