Тема: Числівник як частина мови.
Мета: Ознайомити учнів з поняттями « числівник», дати початкове уявлення про числівник, його роль у мовленні; вчити розпізнавати серед слів числівники, ставити до них питання скільки? який? котрий?.
Розвивати мислення, зв’язне мовлення учнів. Виховувати культуру мовлення, інтерес до навчання, відповідальність, колективізм.
Обладнання: картки, матеріали для гри «Футбол».
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Станьте, діти ,усміхніться,
До сусіда поверніться,
Й один одному посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Час почати нам урок!
- До якого уроку ви приготувалися?
2. Активізація знань учнів.
Хвилинка—каліграфинка. Запис дати
Гра « Збери слова» ( на дошці запис)
Ф ф фа фо фу фи фі фе аф оф уф иф іф еф
бол фут
-- Утворіть слово і каліграфічно запишіть його.
Слово «футбол» - словникове, його написання треба запам’ятати. Підкресліть орфограму
--Які асоціації викликає у вас це слово? ( Ворота, поле, воротар, м’яч, гол, суддя, уболівальники, тренування)
-- Чи знаєте ви, що означає англійське слово « футбол»?
Фут—нога, ступня.
Бол – м’яч.
--До якої частини мови належать це слово? ( Іменник)
.
Розвиток зв’язного мовлення.
Футбол - футбольний;
( Футбольний м’яч, футбольна гра, футбольна команда)
- Складіть речення зі словосполученням « футбольна команда» і запишіть його на дошці і в зошитах.
Футбольна команда складається з 11 футболістів.
- Визначте головні члени речення і підкресліть їх.
- Назвіть вже вивчені частини мови.
- Що ви пропустили? (Число 11)
- Що воно означає? (Кількість гравців)
- На яке запитання відповідає? (Скільки?)
- Під яким номером грає ваш улюблений футболіст? (сьомий, десятий)
- Що означає слово «сьомий»? ( Порядок при лічбі)
Підсумки.
Слово 11 означає кількість предметів і відповідає на питання : скільки?
Слово « сьомий» означає порядок при лічбі і відповідає на питання : Який? Котрий?
Зараз я повідомлю вам гарну новину. Ви щойно, самі того не помічаючи, склали правило про незнайому ще вам частину мови «Числівник.» Повторіть ще раз.
- А чому вона так називається? Як ви гадаєте?
- Тож від якого слова утворено частину мови « Числівник»?
( Від слова « число»)
- Ось це і є темою нашого уроку. Сьогодні ми починаємо вивчати нову частину мови « Числівник». Будьте уважними.
- Самостійне опрацювання правила в підручнику на ст. 110 та заучування його напам’ять.
Перевірка вивченого.
Гра «Футбол» ( вчитель ставить питання і кидає м’яч, а учень називає числівник)
5. Тренувальні вправи
Робота за підручником. Коментоване виконання вправи 254 на ст. 110
Складання речень і їх запис.
Фізкультхвилинка
Виконання вправи 255 (робота в парах)- утворення словосполучень
Перевірка
Пояснення дом. завдання впр.257
Опрацювання статті «Спілкуймося красно!» Постановка наголосу у словах.
Вправа 256 Самостійна робота виписати 5 числівників, поставити до них питання
6. Підсумки уроку.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Що саме вам сподобалось?На смайлику покажіть свої враження від уроку. Дякую вам за плідну роботу!