Урок української мови на тему "Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні"

Про матеріал
Тема. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. Мета: поглибити знання учнів про прикметник, його значення у мові та мовленні; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, спостережливість, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати любов до рідної мови.
Перегляд файлу

Урок української мови у 4 класі

Тема. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні.

Мета: поглибити знання учнів про прикметник, його значення у мові та мовленні; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення, спостережливість, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: кросворд, презентація, картинки букв, м’яч, картки для роботи в парах та групах.

Перебіг уроку

І. Організація класу до уроку

1. Створення емоційного настрою

- Встаньте, дітки, всі рівненько,

  Посміхніться всі гарненько,

  Настрій на урок візьмемо,

  Й працювати розпочнемо.

- Любі діти, до нас у клас

  Завітали гості щирі.

  Привітайте ж в добрий час

  Гостей посмішкою й миром.

  • Добрий день!

  Ми вам раді, люди добрі!

  І вітаєм щиро вас!

  І запрошуєм ласкаво

  На урок в 4 клас!

  Хай біда і горе обходять ваш дім.

  Доброго здоров’я зичим вам усім.

 

  • Який, діти, у вас настрій?
  • Усміхніться самі до себе, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришами.
  • Я дуже хотіла б якби такий настрій був у вас до кінця кроку. Тільки тоді наш урок буде цікавим, пізнавальним, корисним.

 

  • Діти, а давайте до кожної букви слова УРОК доберемо слова, якими ми повинні бути на уроці.
  • Уважними
  • Розумними
  • Організованими
  • Кмітливими
  • Тож будьте такими на уроці.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 2

2. Пам’ятка – аутотренінг

 

  Я- школяр(ка).

  Я- творча особистість.

  Я- думаю, спостерігаю, замислююся.

  Я- аналізую, висловлюю свої думки.

  Я- хочу все знати.

 

 

Мішечки

 

 

Слайд 3

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми працюємо під девізом:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

У нас урок рідної мови. А чого ви очікуєте від цього уроку? (Визначення учнями очікуваних результатів)

А я очікую від вас:

злагодженої роботи;

дружної співпраці;

чіткого, правильного говоріння;

грамотного, каліграфічного письма.

Що не можна купити за гроші?

 

Слайд 4

Читаємо

 хором

 

 

 

М’яч

 

 

 

 

 

 

 

М’яч

2. Хвилинка каліграфії

  1. А тепер каліграфічна хвилина:

Щоб правильно писати

Хвилинку каліграфії треба розпочати

Сядемо рівненько,

Букви виведемо гарненько.

Записуємо дату, «Класна робота».

Зарядка для пальчиків «Молоточки»

Пп Пр ик км ет та прикмета

 Зарядка для пальчиків

Раз, два, три, чотири, п'ять,

Черв′ячки  пішли гулять.

Раптом ворона підлітає,

Головою вона киває,

Каркає: «Ось і обід!»

                                      Зирк –

А черв'ячків вже немає!

 

 

 

 

 

 

Зарядка для пальчиків «Молоточки»

 

Даю

букву О

 

 

«Черв’ячки»

 

 

 

Даю букву Я

ІІІ. Актуалізація знань.

Робота над кросвордом

  • У виділеній рамочці прочитайте, будь ласка, слово.
  • «рикметник».
  • Що ж це за слово?

Додаю букву П

  • Прикметник  (Записати у зошит)

 

 

 

Слайд 5

 

Даю

букву О

ІV. Повідомлення теми й мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми з вами помандруємо володіннями ще однієї частини мови, пригадаємо про прикметник та   його роль у мовленні.

Прикметник

Прикметник – це частина мови,

Без неї нам не обійтись.

Ти вслухайсь в слово пречудове,

Йому, як другові, всміхнись.

Земля – ласкава, люба, рідна,

А сонце – щире, золоте,

А небо – лагідне й погідне,

Життя – прекрасне, дороге.

А очі в мами – добрі, ніжні,

А голос – чистий і дзвінкий,

А руки – теплі і надійні,

А погляд – сонячний, ясний.

Усі ознаки називає

Прикметник як частина мови,

І жодної не обминають

Слова ці справді, пречудові.

 

 

V. Проблемне питання

- Як ви гадаєте, чому одразу після іменника ми вивчаємо прикметник?

- Діти, ми з вами робили шпаргалку «Іменник», а сьогодні почнемо робити шпаргалку «Прикметник»

 

 

М’яч

 

 

Роздати

шпаргалку

VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Вступна бесіда

- Спочатку давайте поміркуємо, чому прикметник має таку назву.

- Кажуть, що кожен предмет має багато ознак, або прикмет. А що це таке, ознака або прикмета? У тлумачному словнику це пояснюється так: «Прикмета – характерна риса, яка відрізняє один предмет від іншого, розповідає про когось або про щось більш детально».

Давайте в цьому впевнимось.

  • Вгадайте, що це. «Це дерево. Воно має стовбур, гілля, листя. А називається воно …»
  • А зараз прочитайте інший опис: «Це ніжне і красиве дерево. Воно має стрункий білокорий стовбур, тонке гілля, дрібненьке листя. А називається воно …»
  • Чому у другому випадку ви впізнали дерево
  •  Що вам у цьому допомогло?
  • Назвіть слова, які допомогли описати берізку.
  • Поставте до них запитання. Від яких слів ви будете ставити ці запитання? Чому?
  • Складіть самостійно визначення прикметника. (Робота у парах)
  • Запишемо у шпаргалочку.

А ще прикметники  відповідають на питання:

Чий? Чия? Чиї

Марійчин щоденник (чий?), бабусина хустка (чия?).

  1. Гра «Назвіть прикметники»

 

 

М’яч

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 6

 

 

 

 

 

 

М’яч

Слайд 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота

в парах

 

 

Слайд 8

 

 

Таблиця

 

 

Даю букву

Д

 

(М’яч)

Робота над мовним матеріалом

  • Проведемо спостереження і побачимо роль прикметників у мовленні.
  • Тихо в лісі. Червоніють клени. Пожовкли берези. Зрідка заспіває синичка і застукає дятел. Осінь.
  • Тихо в осінньому лісі. Красуються багряним убранням клени. Замріяно стоять золоті берізки та кремезні дуби. Зрідка заспіває маленька синичка і застукотить працьовитий дятел. Незвичайна осінь! Сонячна! Золота!
  • Який текст вам сподобався більше? Чому?
  • Що внесли прикметники у другий текст?
  • Зробіть висновок про роль прикметників у мовленні. (Вони роблять наше мовлення емоційним, красивим, образним і точним)
  • Запишіть другий текст.
  • Прикметники підкресліть хвилястою лінією. У реченні вони є другорядним членом речення, означенням.
  •  

 

 

 

 

Музика

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перевірка

 

Даю букву Р

VІІ. Фізхвилинка

Хмара сонечко закрила,

Слізки срібнії зронила.

Ми ті слізки пошукаємо,

У травичці позбираємо.

Пострибаєм, як зайчата,

Політаєм, як пташата,

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки й ніжки.

Всі веселі? От чудово!

Починаємо працювати знову.

 

 

VІІІ. Узагальнення й систематизація знань.

  1. Гра «Угадай предмет за його ознакою»

 

Висока, густа, зелена, молода, запашна. (Трава)

Рожеве, пахуче, червонобоке, солодке, раннє. (Яблуко)

Жовтий, кислий, соковитий, ароматний. (Лимон)

— З однією з відгадок складіть речення, використовуючи прикметники.

  1. Робота у групах  «Ми - творці»

Словотворча вправа

  • Прикметник не лише пов'язаний з іменником у реченні. Від багатьох іменників можна утворити спільнокореневі прикметники. Давайте спробуємо це зробити.

Осінь, дерево, розум, чесність, квітка.

  1. Гра «Хто уважніший?»

Помідор (який?) червоний, прямокутний, великий, кислуватий.

Груша (яка?) соковита, фіолетова, видовжена, солодка.

Море (яке?) безмежне, солоне, розумне, спокійне.

М’яч

 

 

 

 

 

Даю букву В

 

 

 

 

 

 

 

Даю букву

апостроф

3. Записати речення під диктовку, підкреслити прикметники.

Тихий вітерець погойдував високі дерева.

 

Самоперевірка

Даю букву З

ІХ. Підсумок уроку

  • Яку частину мови ми повторювали?
  • Що називає прикметник?
  • На які питання відповідає?
  • Чи можна обійтись у мовленні без прикметників?
  • Скажіть, яким робить прикметник наше мовлення?

 

  • Прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловити свою думку.
  • Ось послухайте вірш, складений із самих прикметників.

Ніжна, мила, світанкова,

ясна, чиста, колискова,

мелодійна, дзвінкоплинна,

дивна, радісна, співуча,

лагідна, жива, казкова,

красна, чарівна, шовкова.

найдорожча, добра,власна,

мудра, сонячна, прекрасна,

солов’їна, барвінкова

українська мова.

 

 

Х. Домашнє  завдання

Вправа 97., с. 193 (6-9 б.)

Знайти  уривок з будь-якого оповідання та виписати прикметники.

 

 

  • Що ж не можна купити за гроші? (Здоров’я)

Збіг наш урок  як коротка мить.

Дуже швидко в роботі час біжить.

Ми працювали не марно.

  • Чи справдилися ваші очікування?

Дякую вам за роботу!

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

docx
Додано
28 березня 2023
Переглядів
164
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку