Урок "Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль"

Про матеріал

поглибити знання учнів про числівник як частину мови,

його морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні;

формувати загальнопізнавальні вміння знаходити

числівники в текстах; розвивати творчі вміння

використовувати числівники у власних висловлюваннях;

виховувати любов до рідного краю.

Перегляд файлу

Тема. Числівник: загальне значення, морфологічні

           ознаки, синтаксична роль                                                                                                                                                                                                                                               

Мета: поглибити знання учнів про числівник  як частину  мови,

             його морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні;

            формувати загальнопізнавальні вміння знаходити

            числівники в текстах; розвивати творчі вміння

           використовувати числівники у власних висловлюваннях;

           виховувати любов до рідного краю.

ЦІЛІ:
УЧНІ ПОВИННІ ЗНАТИ: про числівник як частину мови; на які групи поділяються числівники за значенням.
УЧНІ ПОВИННІ ВМІТИ: розпізнавати числівники у тексті; поділяти їх на групи за значенням; використовувати числівники у власному мовленні.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування

                      мовної компетенції)

Обладнання:  підручник,  картки, таблиці.                              

 

                               Хід уроку

І.Організаційний момент

 Вчитель           Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час Гостей посмішкою й миром.

 Учень      Ми вам раді, люди добрі,

                  І вітаєм щиро вас  

                  І запрошуєм ласкаво

                  На урок у 6 клас.

 

          З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.

       За вікном яскраво світить сонце, лагідний вітерець ніжно колише гілки дерев, що ростуть біля школи. У вас на обличчях теплі посмішки, бо до них доторкнулись ніжні промінчики сонця. Який місяць надворі? А яке число місяця сьогодні? Котра зараз година? Коли у вас день народження? Діти, які ми слова використовували, щоб дати  відповіді на ці питання?

 

 Оголошення теми уроку.

 

 Актуалізація опорних знань.

  1. Мовна казка про частини мови.

Зібралися якось зранку частини мови за столом. Сіли вони снідати, а Числівника забули розбудити. Всі поспішали, бо запізнювались до школи на уроки. І раптом із спальні з’явися заспаний Числівник:

- Чому ви мене не розбудили. Я теж поспішаю до школи на урок.

    - Подумаєш, він поспішає, - скептично засміявся Іменник . – Без тебе діти на уроці прекрасно обійдуться.

  -  Я теж так думаю, - підтримав його Прикметник.

  -  Для чого ти учням? – засміялося Дієслово?

  -  Як для чого? – обурився Числівник.

  -  Коли не буде мене, то діти не знатимуть о котрій годині йти до школи. Вони не знатимуть, який сьогодні день тижня, який день місяця, який рік. І, найголовніше, вони не знатимуть, скільки грошей треба просити в матері, щоб купити собі морозиво чи шоколадку. Ось так, - промовив Числівник.

      І всі частини мови похнюплено замовкли. А Іменник крадькома глипнув на свій годинник, чи бува не зникли з циферблата цифри.

  -  Слава Богу, всі цифри на місці, -  полегшено вимовив Іменник. І всі частини мови схопили свої портфелі і помчали до школи, щоб розказати учням, яке почесне місце у царстві Граматика займає їхній брат Числівник.

 

2. Бесіда.

  - Пригадати, яка частина мови називається числівником?

  -  Які дві групи числівників вивчалися у початкових класах?

  -  Яким членом речення може бути числівником?

 

III. Оголошення теми уроку.

 

           Опрацювання теоретичного матеріалу.

 

                                          СЗЧМ

          число                  Означає              порядок при лічбі

 

            Скільки?                                           Котрий?

             Кількісні                                          порядкові                                                                                                   

 

Застосовування й розкріплення знань.

 Лінгвістичний ланцюжок

Завдання учням: утворити від кількісних числівників порядкові. Робота ланцюжком.

Дев’ять – дев’ятий

Один –

три –

сорок –

сто –

вісім –

чотирнадцять –

двадцять –

 

 

Пояснення за таблицею

 

Синтаксична роль числівника

Вісім і три  -  одинадцять

Учні шостого класу прибули о восьмій годині.

Одна ластівка весни не робить

 

Розподільний диктант.

Завдання: записати числівники в дві колонки: в пер­шу — кількісні, в другу — порядкові.

Двадцять п'ять, шестеро, чет­вертого, сто, дев’ятий, три дев'ятих, семисотий, тринадцятий

Кількісні

Двадцять п’ять

Шестеро

Сто

Три дев’ятих

Порядкові

Четвертого

Дев’ятий

Семисотий

Тринадцятий

 

Робота з текстом

Прочитайте текст. Підкресліть числівники. Яким членом

речення є числівник?Вкажіть,за якими ознаками розрізняють числівники.

 

Україна є найбільшою країною Європи,якщо брати до уваги держави,чиї кордони не входять за межі цієї країни світу. Загальна протяжність її кордонів становить 6992кілометрів.Довжина морської ділянки кордону дорівнює 1355кілометрів.

      Українські землі простяглися з заходу на схід на 1316кілометрів,із півночі на південь на 893кілометри.Сім європейських держав могли б вільно розміститися на площі в 603 тисячі квадратних кілометрів,яку займає Україна. Сучасну систему областей України було оформлено з 1932року.Сьогодні територію України поділено на 24 області. Загалом в Україні зараз існує 490 районів,457 міст,897 селищ міського типу та 32742сільських населених пунктів. Найбільші міста країни:Київ-2,6млн.,Харків-1,6млн.,Дніпропетровськ-1,2млн.,Донецьк-1,1млн..Одеса-1,1млн.,Львів1,0млн мешканців.

 

Вправа 450 Прочитати текст. Випишіть числівники.

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
     Ми трішечки втомилися і треба відпочити. Я буду зачитувати вам слова. Якщо ви розпізнаєте числівник , то піднімайте обидві руки вгору, а якщо іменник , то витягуйте руки вперед.
     ЧИСЛІВНИКИ – стотисячний, двадцятип’ятимільйонний, трьохтисячний, шостий, тридцять два , сто п’ятдесят вісім, нуль.
     ІМЕННИКИ – двійка, п’ятиденка, восьмирічка,сотня

 

 

 

Гра «Літературний турнір»

   За певний час  учнів мають записати якнайбільше назв художніх творів, прислів’їв та приказок, які містять у собі числівники.

 

   Одна нога тут, а друга там;

   «Мені тринадцятий минало»;

   «Дев’ять братів і одна сестриця Галя»;

   «Перший диктант»;

   Один у полі не воїн;

   Семеро одного не ждуть;

   Тричі відміряй, а раз відріж;

 

    Фразеологічна скарбничка

   Допишіть фразеологізми, використавши числівники.

   Лінивий двічі робить, (скупий двічі платить);

   Одне погане слово скажеш – (почуєш десять);

   Слухай сто разів, (а говори раз)

   Раз промовиш, де слід, (і відвернеш тисячу бід);

   Біда біду перебуде – (одна мине, десять буде);

   П’ять днів не роби, (а два відпочиваємо).

 

  Визначте групу  числівників за будовою

 Сорок три, п'ять, сімнадцять, вісімдесят, десятеро, сорок, сто,
п'ятдесят, сто п'ятдесят три, шістдесят, два, дев'яносто, двісті,
двадцять вісім,  три четверті,  дві тисячі.

 

Прості: п'ять, десятеро, сорок, сто, два
Складні: сімнадцять , вісімдесят, п'ятдесят, шістдесят, дев'яносто, двісті,

Складені: сорок три, сто п'ятдесят три, двадцять вісім,  три четверті,  дві тисячі

 

 

Лірична хвилинка

(Учень читає вірш.)

Назвіть числівники, які згадувалися у вірші.

Викликає вчитель Люду, слабшу серед дітвори,

І питає: «Скільки буде: десять поділить на три?».

Розв’язать вона не може, звісно, знітилась, мовчить...

Вчитель каже: «Так не гоже, прості дроби треба вчить...

Хай картоплі є десяток, — вчитель далі річ веде, —

Розділи на трьох дівчаток, то по скільки припаде?».

Люда каже: «Зайвий клопіт, і нащо мені це знать ?

Я зварю їм ту картоплю, потовчу і хай їдять».

(А. Динник.)

 

 

    Вибірковий диктант ( виписати на слух числівники)

Володимир Мономах князював у Києві дванадцять літ і вмер тисяча сто двадцять п’ятого року. За час свого князювання провів Володимир більше вісімдесяти битв і взяв у полон триста половецьких князів. Два рази Мономах скликав усіх князів на з’їзд, чим сприяв збереженню миру в державі.

(12,1125,80,300,2)

 

 

Сплести павутину із частин прислів’їв, які записані на роздаткових картках

Сім раз відмір, а …           на неділю.

Потрібен, як …                  раз відріж.

Сім п’ятниць…                  не чекають.

Двоє третього …                не воїн.

Один у полі…                    собаці п’ята нога.

 

Вправа 452  Розгадати ребуси. Записати слова-відгадки

 

Слово вчителя

 Діти, ми сьогодні з вами чули прислів’я,загадки, фразеологізми, уривки із народних пісень, працювали з текстами.

 Скажіть,  в яких стилях мовлення можуть використовуватися числівники? (науковому , публіцистичному, розмовному,художньому…)

Отже, зробимо висновок .Числівник присутній у всіх стилях мовлення. Наводимо приклади.
-    Дуже багато помилок ми допускаємо , коли вживаємо числівники у власному мовленні. Щоб не допускати таких помилок розглянемо таблицю «Культура мовлення».

 

 

          Культура мовлення

Неправильно                                      

                                              Правильно

У двох словах                      Двома словами                                                

Другим разом                       Іншим разом

6 метрів у секунду                 6 метрів за секунду                                            

Два дуба                                 два дуби

Більша половина                    більше половини, значна частина

Пів другого                            пів на другу

 

 

Лінгвістична гра

У кожному ряді слів сховалися «зайві». Списати, підкреслюючи м обґрунтувати свою думку. До якої частини мови належать ці слова

  1.   Чотири, один, п'ятірка, шостий – виділений іменник.
  2.   Ходять, п'ять, сидять, стоять – виділений числівник.
  3.   Восьмий, далекий, восьмиповерховий, давній – виділений числівник.
  4.   Два, двійня, двійка, дворіччя – виділений числівник.
  5.   Сорока, рушниця, мішок, сорок – виділений числівник.
  6.   Бігти, червоніти, їсти, п'ятий – виділений числівник.

7) Двадцять, сто, вісім, другий – виділений складний числівник.

З одним із числівників скласти речення.

 

Записати словами

1варіант                      2 варіант

1 ( зошит)                       1 (ручка)

2 (яблуко)                       8 (школяр)

6 (слива)                          3 (село)

2 (номер журналу)          початок о 9 годині

 

Індивідуальна робота

  Скласти твір-мініатюру  на тему « Без числівників ні туди і ні сюди».

Наприклад:

Без числівників ніяк не обійтися.

Бо ви не знаєте, в якому році народилися, скільки років живете на світі. А спробуйте без числівника купити в магазині бубликів, цукерок чи ще щось.

          Отже, без числівників ні туди і ні сюди

 

Вправа «Відгадай числівник»

— Скільки нот у нотному стані?

— Скільки місяців у році мають 31 день?

— Скільки є чудес світу?

— Яке число є магічним у фольклорі?

— Скільки днів має тиждень?

—Який числівник сховався за цими запитаннями?

=Скільки кольорів має райдуга( Числівник сім.)

 

Кожен із її кольорів має певну символіку. Червоний означає закоханість, жовтогарячий — радість, жовтий — щедрість, зелений — надію, блакитний — щастя, синій — умиротворення природних сил, а фіолетовий — велич.

Нехай у ваших душах райдуга сяє всіма своїми барвами!

Підсумок

-Що нового ми дізналися про числівник як частину мови?

-Погляньмо на наші цілі ?

-Ми досягли їх?

-Що ж було вам найлегше на уроці?

 -А що найважче?

Оцінювання

Домашнє завдання

 Вправа 455

 

docx
Додано
26 лютого 2018
Переглядів
10190
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку