Тема. Число і цифра 7. Утворення числа 7. Дні тижня.
Мета. Познайомити учнів з утворенням числа 7 і цифрою 7; навчити писати цифру 7; закріплювати нумерацію чисел у межах семи, вправляти у порівнянні чисел від 1 до 7, складанні і розв’язанні прикладів на додавання.
Розвивати логічне мислення, увагу.
Виховувати інтерес до вивчення математики.
Обладнання: підручник «Математика» О.М. Гісь, робочий зошит «Математика» Н.О. Будна, цифра 7, предметні малюнки, стрічечки, геометричні фігури, сигнальні картки.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Пролунав дзвінок
Починається урок.
Ви тихенько поверніться
Щиро другу посміхніться.
ІІ. Актуалізація набутих знань.
- Починаємо урок математики.
Математика – наука точна і серйозна, прожити нам без неї навіть дня не можна.
1. Фронтальне опитування.
- Діти, хто назве числа від 1 до 6?
- А від 6 до 1.
- Пригадайте, як можна отримати число 6 із числа 5.
- 3 яких двох інших чисел складається число 6?
- Яке число передує числу 4?
- Яке наступне число числа 5?
- Назвіть “сусідів” числа 3.
2. Усна лічба.
3. Робота з натуральними числами.
На дошці прикріплені листочки у такому порядку:
1, …, 3, …, 5, 6.
- Які цифри ви вже навчилися писати?(1,2,3,4,5,6)
4. Каліграфічна хвилинка.
- Запишіть каліграфічно цілий рядок найбільше число з даних на дошці.
ІІІ. Мотивація учбової діяльності.
1.Розгадування загадок.
Дуже схожа на косу. Дуже легко нам усім
Та косить вона не може. Упізнати цифру… (Сім).
Хто її не хоче вчити, В неї лиш одна нога,
Хай іде траву косити. (Сім) І сама, мов кочерга.
ІV.Вивчення нового матеріалу.
1.Робота з підручником (с.29)
Доповніть речення: Вовчиків менше, ніж…, але більше, ніж… .
2.Практична робота в парах. Утворення числа 7.
На кожній парті 6 синіх стрічечок та 1 жовта.
-Діти, викладіть на парту всі сині стрічечки. Скільки їх є?
- Докладіть ще до них одну жовту. Скільки стало всього стрічечок?
-Як утворилося число 7?
3. Ознайомлення з цифрою 7.
-Подивіться на дошку, як позначається число 7.
(демонструю друковану цифру 7).
-Із числом 7 пов’язано багато природних явищ.
У тижні є сім днів.
- А хто знає який сьогодні день?
-А завтра який буде день?
-А ви можете назвати всі сім днів тижня?
Вірш Миколаи Вересюка «Дні тижня»
Днів у тижні рівно сім.
Це давно відомо всім.
Кожний свою назву має,
Один одного міняє.
Споконвіку так ведеться,
Перший – Понеділком зветься!
Кажуть, що цей день важкий!
І чому це він такий?
Другий день – Вівторком звати,
А за ним, потрібно знати
Третій день одразу йде,
Він нам Середу веде.
День четвертий в нас Четвер,
Пам’ятаймо відтепер.
П’ятий – П’ятницею звуть
І її зазвичай ждуть,
Бо попереду чекають
Дні коли відпочивають.
Шостий день у нас Субота,
Та ще хатня є робота.
Тому треба помагати
Батькам в хаті все прибрати,
На городі і в саду
Все привести до ладу.
Сьомий день у нас Неділя.
День святковий, день дозвілля.
Йдуть до церкви і гуляють,
Всі в цей день відпочивають!
-Ще є природнє явище – веселка.(Демонструю малюнок з веселкою).
- Скільки кольорів є у веселки?
Ще покажу вам 7 картинок традиційного переліку семи чудес Стародавнього світу:
Піраміди в Гізі (передусім Хеопса піраміда);
Вавилонські сади Семіраміди;
Храм Артеміди в Ефесі;
Статуя Зевса в Олімпії (роботи Фідія, 5 ст. до н. е.);
Мавзолей у Галікарнасі;
Колос Родоський (3 ст. до н. е.);
Фароський маяк у м. Александрії.
-А ще, діти. У нотній грамоті є 7 нот (до, ре, мі, фа, соль, ля, сі).
- Чи замислювалися ви коли-небудь про те, хто придумав нотну грамоту і чому саме До-Ре-Мі-Фа-Соль-Ля-Сі , і що взагалі позначають ці букви?
Винахідником всесвітньо відомої нотної грамоти вважається чернець Гвідо Аретинский . Як і все прекрасне в ті часи, нотна грамота зародилася поблизу Флоренції, невеликому містечку в Тоскані — Ареццо.
У Флоренції встановлено пам'ятник монаху.
4.Пісня «Сім нот». Музика А.Мігай, вірші Н.Кулик
Фізкультхвилинка . “Гра на піаніно”(розминка пальців).
Нот існує тільки сім:
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі.
Ми їх вивчили усі:
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі.
5. Гра “Хто уважніший”.
- Діти, сідайте за парти, закрийте очі і уважно послухайте. Я буду вистукувати барабанними паличками по барабанупевну кількість разів, а ви лічіть і по моїй команді відкриєте очі і сигнальними картками покажете це число.
6. Написання цифри 7.
Пояснения і показ написания на дошці вчителем:
- Цифра 7 складається з трьох елементів: хвилястої горизонтальної лінії, довгої прямої похилої лінії та короткої горизонтальної лінії;
Написання цифри 7 дітьми в повітрі;
Обведення зразка в зошиті та допис рядочків;
Показ кращого написання.
ІV. Закріплення нового матеріалу.
1.Робота в друкованому зошиті с.20
2.Робота в парах.
Повторення складу чисел за допомогою «Лего» (4,5,6)
(Діти піднімають цеглинки в руках та показують склад числа.)
3.Порівняння чисел у межах 7.
4. Складання і розв’язання прикладів на додавання.
V. Рефлексія.
Гра «Мікрофон»
-З якою цифрою познайомилися на уроці?
-Після якої цифри стоїть цифра 7 у натуральному ряді?
-Яких сусідів має число 7?
-Від яких чисел більше число 7?
-Які дні тижня ви знаєте?
-Який день іде за середою?
Гра «Продовж речення»
-Сьогодні я дізнався/ дізналася…
-Мені було цікаво…
-Мене здивувало…
-Дома я розповім про…
-Тепер я можу…
-Мені було важко опрацювати…