урок "Число іменників"

Про матеріал
. Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини. Мета: узагальнити та поглибити знання учнів про число іменників; дати відомості про іменники, що вживаються тільки у формі однини чи тільки у формі множини; вчити доцільно вживати такі іменники у власному мовленні; виховувати любов до природи, вміння помічати світ навколо себе.
Перегляд файлу

 Тема. Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.

 Мета: узагальнити та поглибити знання учнів про число іменників; дати відомості про іменники, що вживаються тільки у формі однини чи тільки у формі множини; вчити доцільно вживати такі іменники у власному мовленні; виховувати любов до  природи, вміння помічати світ навколо себе.

 Тип уроку: комбінований.

          Обладнання: підручники, картки, таблиці, роздруковані тексти, конверти    із завданнями, мультимедійна дошка

 

Перебіг уроку

                                                                                                          (Слайд 1)

Неба в’яне просінь, і мете, мете

                                                Жовтокоса осінь листя золоте.

                                                                                В.Сосюра

 

І. Організаційний етап. 

ІІ. Повторення вивченого матеріалу. Актуалізація опорних знань.

1.  Робота на дошці за картками.

  Розподілити слова за родами:

Картка №1

Чоловічий  рід           Жіночий рід          Середній рід           Спільний рід

Інженер                      майстерність         волосся                    нахаба

Батько                         радість                   ягня                         сирота

Холод                          піч                          сонце                      

Картка №2

Син                              осика                      малювання             тихоня

Сніг                             корова                    кіно                         плакса

Човен                          кімната                   журі

Капрі                           Говерла

 

 2.  Бліц-опитування.( Слайд 2,3,4)

  1. Іменники, що називають професії, посади, які можуть означати осіб чоловічої та жіночої статі належать до ( чоловічого роду).
  2. Іменники на –а, -я, -о, що служать для характеристики осіб чоловічої та жіночої статі належать до ( спільного роду).
  3. Не мають роду іменники, які вживаються лише в ( множині).
  4. Якою граматичною ознакою є рід іменників (постійно).
  5. Назвіть непостійні граматичні ознаки іменників (число, відмінок).

 

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. (Слайд 5)

Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини.

ІV. Робота над вивченням нового матеріалу.

  1. Лінгвістичний експеримент. (Слайд 6)

 (слайд )

   І-група                                                        ІІ-група

Люди, діти, гуси.                                Людство, молодість, дітвора.

Ножиці, штани,сани.                          Залізо, олово, віск, мед.

Карпати, Суми, Прилуки.                  Хода, читання, хоробрість.

                ІІІ-група

      Робота за підручником,

      теоретичний матеріал на с. 85

Визначити, що означає кожна група іменників і спробуйте поставити їх в однині чи множині, зробіть зі своїх спостережень висновки.

Коментар  учителя

   В українській мові іменники змінюються за числами. Множина іменників утворюється від однини зміною закінчення або наголосу. Іменники, які означають сукупність істот або неістот, що сприймаються, як єдине ціле, називаються збірними і такі іменники вживаються тільки в однині. Назви речовин і матеріалів, почуттів і станів, дій і ознак, більшість власних географічних назв уживаються тільки в однині. Деякі іменники мають лише форму множини. До них належать географічні назви, назви парних предметів, речовин, матеріалів, процесів, станів.

 

     2. Робота з текстом. (Слайд 7)

    Сьогодні у лісі справжній жовтневий листопад. Клени обсипаються від найменшого подиху вітерця. Гаснуть осінні вогневі барви. Деякі листки, засихаючи, скручуються у дудочку, і коли обережно розгорнути такий листок, всередині в ньому тремтить кришталева росинка. Повітря насичене різноманітними пахощами. Невпевнено із-за хмар виглядає сонечко.

     Як же поріділи дерева! Наче довго хтось брів по коліна в опалому листі,  прийшов і навстіж розчинив у лісі тисячу синіх віконець.  Зменшення світла і зміна кольорів у природі навіяли сум.

Завдання: (слайд 8)

Прочитати текст, дати йому назву, визначити тему та головну думку висловлювання. Знайти іменники та записати їх в таблицю.

 

    Іменники, що мають дві форми

Іменники, що мають лише одну форму

  однини

множини

або однини

або множини

у лісі

клени

повітря

пахощами

листопад

барви

листі

 

подиху

листки

зменшення

 

вітерця

хмар

сум

 

дудочку

дерева

 

 

листок

коліна

 

 

росинка

віконець

 

 

сонечко

кольорів

 

 

у лісі

 

 

 

світла

 

 

 

зміна

 

 

 

у природі

 

 

 

 

 

3.  Ігрове дослідження-моделювання. (Слайд 9)

 

У жовтні кожен знає                         та виганяє птахів з гаю

 

Жовтень ходить по краю                 а осіннього дня  не встиг посміхнутися,

                                                            а вже й вечір

 

Весняної ночі не встиг                    з великої хмари малий дощ буває

лягти, а вже й ранок

 

Пояснити значення прислів’їв і приказок. Схарактеризувати речення за будовою: назвати прості і складні речення.

Підкреслити іменники, визначити число.

  1. Гра “Погрупуйте слова”.

Групи отримують конверти з словами: їх потрібно погрупувати на дві частини:

- ті, що вживаються тільки у формі однини;

- ті, що вживаються тільки у формі множини.

 

Радощі                                         врода

Пестощі                                       Київ

Пахощі                                        Дніпро

Карпати                                      ворота

Ножиці                                        сміливість

Граблі                                          чорнило

Окуляри                                      білило

Коноплі                                       гіпс

Сходи                                          мед

Сани                                           малювання

Сіни

Ясла

 

.

        V.   Систематизація й узагальнення знань.

 

  1. Як утворюються іменники у формі множини?
  2. Які іменники мають тільки форму однини?
  3. Назвіть іменники, які мають тільки форму множини.

 

 VІ. Домашнє завдання. (Слайд 10)

 Уявіть собі, що ви художники і потрапили:

І група – у парк  восени;

 

І група -  в осінній ліс;

 

ІІІ група – під осінній дощ.

 

Передайте ваші враження від побаченого, використовуючи іменники, які вживаються тільки у формі множини або тільки у формі однини.

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
14 березня 2021
Переглядів
450
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку