урок читання 2 клас Тема : легенда " як калина дівчину від полону врятувала"

Про матеріал
урок читання 2 клас Тема : легенда " як калина дівчину від полону врятувала"
Перегляд файлу

Літературне читання 2 клас


Тема: Моя Україна .Легенда як калина дівчину від полону врятувала .  
Мета:  Розширити знання учнів про калину, познайомити з новим твором; удосконалювати навички       виразного читання, виділяти в творі головну думку, розвивати зв’язне мовлення;    виховувати  любов до рідного краю, доброзичливо відноситись до інших, бережливе  ставлення до природи.

Обладнання малюнки та ілюстрації із зображенням  калини, картки із завданням для груп

 Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вітання , перевірка готовності до уроку.

Доброго ранку вітаю ва на уроці читання , давайте переглянемо чи готові ви до уроку , на партах у вас мають бути підготовані  підручники та прості олівчики .

ІІ. Емоційна хвилинка
Дітки, подивіться один на одного, подаруйте щиру усмішку і скажіть комплімент

- Що я очікую від уроку? (Технологія «Мікрофон»)


IV.Мовленнєва  розминка
1. Доповнення і читання чистомовок.
Ла – ла - ла – вже калина зацвіла.
Ей – ей - ей –радує вона людей.
Ат - ат - ат - бачили там двох дівчат.
Ни - ни - ни – посміхалися вони.
2.Читання складів     

V.Актуалізація опорних знань

  1. Kalinovyiy-sok-protivopokazaniya.jpgВідгадайте загадку  

За хатиною в садочку,

У зеленому віночку,

У червоному намисті

Дівчинонька чепуриться.

І збігаються всі діти,

Щоб на неї поглядіти.

За намисто кожен смик –

Та й укине на язик.        (калина)       

 

         2. Мозковий штурм

- Як ви думаєте, про що ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці?

V. Мотивація навчальної діяльності.
1. Повідомлення теми і мети уроку.    
- Сьогодні ми будемо говорити про калину. Калина – символ України. Народ шанує цю рослину за пишну вроду та цілющі властивості. Немає такого куточка України, де б не росла, не квітла калина ряснимбілимцвітомнавесні, не променіла червоними ягідками взимку.

І також ми з вами познайомимось з народною легендою «як калина дівчину від полону врятувала»

V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

  1. Розгляд малюнка калини на дошці
    •                   Чи всі ви бачили, як росте калина?
    •                   А звідки у нас в класі взявся калиновий букетик?
  2. Складання асоціативного куща           

                                                дівчина

                            мова                          Україна

                  пісня                КАЛИНА     - домівка

                              сопілка                    ягоди

8.jpg                                                криниця

 

 

 

3. Розповідь про калину

12.jpgКалина – це лісовий кущ. Росте вона переважно на вологому ґрунті, поблизу річок і лісових струмків, у гаях, дібровах, на лісових галявинах. Красива калина в усі пори року. Пізньою весною, коли сонце щедро дарує тепло, калина вбирається у білі «букетики» з квітів. Влітку починають визрівати дуже гарні яскраво-червоні блискучі плоди. До пізньої осені і навіть взимку, коли вже випадає сніг, висять вони на гілках, прикрашаючи ліс. Її ягодами ласують мешканці лісу.

- А я хочу, щоб ви поміркували, за що у народі так люблять і цінують калину?

     У народі цінують калину за цілющі властивості. Не було корисніших ліків від застуди, ніж калиновий чай. Свіжі ягоди з медом та водою вживали при кашлі, серцевих захворюваннях, вони покращують травлення. Соком дівчата очищали обличчя, щоб рум'янилось. Недарма ще й зараз можна почути вислів, що червона калина від ста хвороб рятує.




- А чи знаєте, дітки, чому калина має таку назву? (Слово калина походить від слова калити залізо, тобто доводити його до червонного кольору).
- Сьогодні ми будемо працювати над легендою «як калина дівчину від полону врятувала»

  • З’ясовуємо значення слова легенда .
  • Легенда – це поетична оповідь про яку-небудь історичну подію, усне народне оповідання про чудесну пригоду, котра сприймається як достовірна. ... На відміну від переказів, легенди менш достовірні, у них допускається вигадане, фантастичне, неймовірне


V. Опрацювання легенди «як калина дівчину від полону врятувала»

 

  1.  Робота з новими словами

легенда , загарбники , вихор ,кетяг 

 3. Читання слів із таблиці – піраміди.
кали – на                     корі – ння               стеб - ло
лис – тя                        кві – ти                     пло–ди
А тепер читаємо слова лагідно, із захопленням , здивовано.
- Про яку рослину ви дізналися? (Про калину)
- Як можна об’єднати слова у таблиці? (Будова рослини)
- Яка функція кореня, плодів? (Корінь живить рослину поживними речовинами, рослини розмножуються за допомогою кореня, плоди захищають насіння від пошкодження).
- На які 3 групи діляться рослини? (Дерева, кущі, трав’янисті рослини).
- До якої групи відноситься калина? (Калина – це кущ)

4. Слухання аудіозапису легенди
5. Читанняучнями тексту за частинами
1 част. Чит «Впівголоса»
2 част. Чит. «Ланцюжком»
3 част. Чит. «Диктором»
4 част. Чит. «Дощиком»


6. Гра «Слідопит»   
- Якою булла дівчинка?
- За що шанують люди Калинку?
- Які ознаки легенди має цей твір?
- Що тобі найбільше сподобалось?

7. Вправляння у виразності читання:

І частина – «Розвідники» - самостійне читання тексту

-  Скільки разів у І частині зустрічається слово дівчина(3), слово Калина(2);

ІІ частина – «сніжинка» (читає той учень, на парту якого впала сніжинка);

ІІІ частина – «Слідопити»  - продовжте речення після вчителя

   «Дівчина буда не тільки …», «Намистинки почали проростати  …», «А коли повернулися молоді …»
9. Фізкультхвилинка.

 

10. Характеристика образу дівчинки.
- Якою була дівчина ?

Калинка.jpg                                   Добра                   щира

                           Кмітлива 

                                  лагідна витривала

- Про калину складено багато  приказок та прислів’їв. Давайте їх згадаємо .
Україна – мов калина. Без верби і калини нема України.
У лузі калина з квіточками, начемати з діточками.
Щокичервоні, мовкетягикалинові.
Пишна та вродлива, як червона калина.
Посади біляхати калину – будешмати долю щасливу.
Убралася в білеплаття, як калина в білийцвіт.
Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте.

   Гра «Добре серце»
- Діти на маленьких сердечках, які лежать у вас на партах  напишіть про свою добру справу, яку ви хотіли зробити для рідної природи, для близьких людей.  І прикріпіть на дошці  на наше  велике серце. Прочитайте свої побажання.


VIII.   Підсумок уроку.
- Чи  збулися ваші очікування?
- Що найбільше сподобалося на уроці?
 


 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
2 вересня 2021
Переглядів
1988
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку