Урок читання. 3 клас Тема. Слід людини на землі. Робота з дитячою книгою. В. Сухомлинський «Який слід повинна залишити людина на землі»

Про матеріал
Урок читання. 3 клас Тема. Слід людини на землі. Робота з дитячою книгою. В. Сухомлинський «Який слід повинна залишити людина на землі» Мета. Розширити знання учнів про творчість В.О. Сухомлинського, вчити їх розуміти текст; розвивати навички читання, уміння висловлювати свої міркування про розуміння морально-етичних проблем, збагачувати уявлення школярів про людяність, сприяти осмисленню філософського поняття « слід людини на землі», виховувати почуття людської гідності, сердечностсті, бажання вчитися.
Перегляд файлу

 

Урок читання. 3 клас

Тема. Що означає бути людиною? Робота з дитячою книгою. В. Сухомлинський «Який слід повинна залишити людина на землі»

Мета. Розширити знання учнів про творчість В.О. Сухомлинського, вчити   їх    розуміти    текст; розвивати навички читання, уміння висловлювати свої міркування про розуміння морально-етичних проблем, збагачувати уявлення школярів про людяність, сприяти осмисленню філософського поняття « слід людини на землі», виховувати почуття людської гідності, сердечностсті, бажання вчитися. 

 

Хід уроку

І.Організація класу.

  •    Діти, я дуже рада вас вітати на уроці читання. Хочу, щоб ми почали наш       урок з привітання і побажання.

Вчитель. Я всміхаюсь сонечку.

Діти. Здраствуй золоте!

Вчитель. Я всміхаюсь квіточці.

Діти. Хай вона росте!

Вчитель. Я всміхнуся дощику.

Діти. Лийся, мов з відра.

Вчитель. Друзям усміхаємось.

Зичу їм добра.

ІІ. Визначення теми і завдань уроку.

Вправа«Очікування»  

  •    Отже, ми побажали один одному добра.                                                                                                                                                                                                                                                                            -   Яким ви бачите наш урок після таких чудових слів?                                                                 (Цікавим, творчим, пізнавальним, навчальним, світлим, продуктивним)                                                                                                                                     -   Щоб він дійсно таким був, ви  маєте бути активними, дружними,  спостережливими,уважними, працьовитими.                                                 

Девіз нашого уроку:                          Слайд №2

 Красиво читаємо,                                  

Чітко розповідаємо,

Мовлення своє розвиваємо!

ІІ. Мовна розминка.

1).Чистомовка:                         Слайд №3

Ро – ро – ро – твори добро;                                                                                                              Ити – ити – ити – нам у добрі жити;                                                                                      Ать – ать – ать – хай всі добро творять.                                                                                        

2). Скоромовка:                Слайд №4                                                                                                  «У бобра добра багато:                                                                                                                    і надворі, і в оборі,  і в коморі,                                                                                                бо охоче дні і ночі він робив,                                                                                                             він і сіяв, він і віяв,                                                                                                                                  і косив, і молотив».

3. Читання таблиці складів, об’єднання їх у слова. Робота в парах.

                                                                                                                           Слайд №5

Юр

гвин

ко

шит

бать

лю

зо

був

кри

ко

ло

так

лі

за

тик

ди

- Прочитайте склади. Кожна пара повинна швидко скласти і зачитати складені слова.(Юрко, батько, зошит,гвинтик, літак, забув, крило, люди)

- З якого оповідання ці слова?                                                                                               

ІІІ . Перевірка домашнього завдання

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик діти не простий,

Кубик діти чарівний.

Він доріжки прокладає,

Знання ваші перевіряє.

  1. Аналізуємо завдання чарівного кубика. 

Слайд №6 

1.Оповідання – це розповідний художній твір про одну або кілька подій у житті людини.

2. Тема і мета. (Тема оповідання «Гвинтик» для мене виражена у прислів’ї «Кінець діло хвалить»).

3. Головні герої. (Юрко, батько, автор)

4. Інша назва оповідання.(Що значить незакінчена справа! Це дрібничка!)

5. Прислів`я. («Кінець діло хвалить», «Зробив діло, гуляй сміло»)

  • Діло майстра величає.
  • Хто дбає, той і має.
  • Без трудів не їстимеш пирогів.
  • Праця чоловіка годує, а лінь марнує.
  • Роботящі руки гори вернуть.

6.Чого навчає? (Будь-яку розпочату справу потрібно доводити  до кінця)

  1. Гра «Дуель».  Поставити в парах один одному запитання за змістом тексту, відповісти на нього.
  • Чим  займався Юрко?  (Юрко готував домашнє завдання з граматики.)
  • Чи всю роботу виконав хлопчик? (Він переписав кілька речень, а не підкреслив іменники.)
  • Чому не підкреслив? (Тому, що поспішав грати в м’яча.)
  • Хто помітив, що в зошиті,  не все гаразд? (Батько помітив що не все гаразд.)
  • Що батько запитав у сина? (Чого ж ти не закінчив роботу?)
  • Що на це відповів Юрко? (То, дрібничка, то гвинтик.)
  1. Виразне читання.

Прочитати виразно уривок  від слів « - Слухай, що я тобі розповім,…)

Висновок: будь-яка розпочата справа має бути завершеною до кінця, зроблена має бути з любов`ю. Щоб досягти великого, треба почати з малого. Щоб зрости людиною доброю, чуйною, уважною, необхідно змалку плекати в собі насіння доброти, вчитися творити добро.

IV.Актуалізація опорних знань.        Слайд №7

  • Сьогодні настав час поповнити нашу скарбничку знань. Прочитайте слова:                                                                                  

ДИЛЮНА   РОНАДЖУТЬСЯЄ АН ВСІТ ЕН ЛДЯ ГОТО, БЩО КНУЗНИТИ ЗВІБЕЗНОЮ ЛИПИНКОЮ. ДИЛЮНА РАНОДЖУТЬСЯЄ, БЩО ШИЛИТИ ОП БІСО ЛІДС ЧНИВІЙ  .

  • А кому належать ці слова, ви дізнаєтеся, коли розплутаєте плутанку:

Слайд №8                                   Слайд  № 9                                      Слайд №10

(намалюйте очима зірку)         (пройдіть лабіринт за стрілками)    (вставте голосні)

  

                                                                            

  • Так, ці слова дійсно належать людині,  яка спілкувалася з іншими не лише словами, а всім своїм серцем - відомому українському учителю і  педагогу  В. О. Сухомлинському, творчість якого ми досліджуємо.  
  1. Знайомство з біографією В.О.Сухомлинського

 Вчитель: Група дослідників-бібліографів дослідила біографію Сухомлинського. І зараз ми їх послухаємо.

Вправа «Знаю сам, поділюся з іншими». Слайд №11                                             

Учень1.    Народився Василь Олександрович Сухомлинський у селі Василівка на Кіровоградщині в 1918 році в незаможній сім'ї. Батько працював столяром.   Мати -  в колгоспі, ще займалася домашнім господарством, а вечорами розповідала дітям казки(у сім'ї було ще троє дітей - Іван,Сергій і Меланія). Батьки ніколи не карали дітей, не вживали лайливих слів,тому,мабуть,усі їх діти обрали професію вчителя.

 

Учень 2. Змалку батьки виховували любов до книги. У Василька була скринька, де він зберігав найціннішу літературу: твори Франка, Гоголя, Лесі Українки. Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. У навчанні був старанним і здібним,мав чудову пам'ять. У школу приходив задовго до початку уроків і займався з учнями,яким важко давалася математика.

                                                Слайд №12

Учень 3. Вищу освіту здобував у Кременчуцькому педінституті. В 17 років переступив поріг школи,як вчитель мови і літератури і залишився в ній до кінця життя. Понад 35 років Василь Олександрович працював вчителем і директором Павлиської школи. Вів щоденник, де записував свої спостереження за поведінкою учнів. Написав 1500 творів,оповідань, легенд, казок, притч, новел.

 

Вчитель. В його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли  чуйними, працьовитими, старанними.

Тож давайте поринемо в його твори, збагатимо свої знання, наповнимо серце добротою.

  • А що означає – бути людиною? Чи легко це – бути справжньою людиною? Що  головне в житті? Відповіді на ці запитання допоможе нам знайти оповідання, назву якого ви прочитаєте на екрані.

 Слайд №13

(ЯКИЙ СЛІД ПОВИННА ЗАЛИШИТИ ЛЮДИНА НА ЗЕМЛІ)

 

  • Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо нанизувати намистинки безцінного досвіду В. Сухомлинського – прочитаємо оповідання «Який слід повинна залишити людина на землі?». Будемо формувати навички правильного, виразного, свідомого читання, уміння висловлювати власну думку. Вчитимемося давати характеристику головним героям, оцінювати вчинки і поведінку персонажів. 

V. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Який слід повинна залишити людина на землі»

1.Підготовка до сприймання нового матеріалу.  Словникова робота

  1. Читання «пірамідок»  слів   Слайд №14                               

 

  1. Читання слів у колонках «луною»,  «мовчки», «хором».
  • Що означає «докір»? (осуд, звинувачення)    Слайд №15                                             
  • Як ви розумієте слово «осторонь»? (збоку, окремо, біля, коло)
  •   Що таке «знизують плечима»? (рухом плечей виявляють здивування, нерозуміння, незнання)
  • Що означає «випестувати»? (дбайливо доглядати, виплекати)
  • Прочитайте всі іменники.               Слайд №16                                            
  • Прочитайте всі прикметники.
  • Прочитайте найкоротше слово.

                                                 Слайд №17                                          

  • Доберіть антоніми до слова докір (похвала), старий (молодий),найнижчий (найвищий)
  1. Колективна робота над оповіданням. Читання комбінованим способом.

               Слайд №18                                         

  1. Читання вчителем до слів « Минуло багато років…»
  • Про кого розповідається у цій частині оповідання?

б. Читання учнями оповідання до кінця:

  • Сильними учнями до слів «Нічого не міг відповісти…»
  • Як склалася доля хлопчика?
  • Як ви розумієте вислів «…ні до чого не прихилявся - ні руками, ні душею.»
  • Куди на старість вирішив він поїхати? А чому?
  • Чи впізнав хтось цього чоловіка?
  • «буксиром» (учень – «буксир» - голосно, інщі учні – пошепки) від слів «Нічого не міг…» до слів  «… відбиток хлопчикової ніжки.»
  • Чи зміг дати відповідь чоловік на питання дідуся?
  • Що йому згадалось?
  • «Хором» (останній абзац)

- Які почуття вас охопили після прочитаного?

(Сум, смуток, розчарування, обурення, жаль)

            - Поміркуйте, як же потрібно було жити?

  • Потрібно було бути працьовитим.
  • Бути добрим.
  • Бути вихованим.
  • Спілкуватися з усіма, хто тебе оточує.
  • Бути дружним.

3. Фізкультхвилинка           Слайд №19                                                                     

  • А чим ми будемо займатися зараз, ви дізнаєтесь, закресливши ШІСТЬ ЛІТЕР.

ШІВІСДТПЬОЛЧІИТВЕАРЄМО (ВІДПОЧИВАЄМО)                            Фізкультхвилинка

Вправа «Ми усі одна сім`я.»                                                                                                           Ми усі одна сім`я.                                                                                                                      Він, вона, і ти, і я.                                                                                                               Усміхнись тому, хто зліва.                                                                                                      Усміхнись тому, хто справа.                                                                                                              Ти погладь того, хто зліва.                                                                                                                 Ти погладь того, хто справа.                                                                                                          Ущепни того, хто зліва.                                                                                                                Ущепни того, хто справа.                                                                                                                              Насвари того, хто зліва.                                                                                                                      Насвари того, хто справа.                                                                                                      Усміхнись тому, хто зліва.                                                                                                      Усміхнись тому, хто справа.                                                                                                                     Ми усі одна сім`я.                                                                                                                      Він, вона, і ти, і я.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

4.Повторне читання. Вправи на розвиток швидкості читання.         

Слайд №20                                         

  1. Читання «естафетою» до слів «Що ж ти залишив…»

б. Читання за особами слова діда і чоловіка.

с.  Самостійне читання «Небо-земля» (від слів «Нічого не міг відповісти…»)

(Хто швидше закінчив читати – можуть встати)

  1. Гра «Незакінчене речення»
  • Завтра в ньому…
  • Він стрибнув…
  • Життя його…
  • Згадав старий…
  • Приїхав на батьківщину…
  • Нічого не міг…
  • Стоїть той…
  • Але цього…
  1. Читання «Незнайком»
  • Для чого ти псуєш мою роботу?-сказав осудливо Майстер
  • Прийшла молодість
  • Є в тебе дочка чи син?
  • Згадав Чоловік своє рідне місто на березі Дніпра
  1. Гра «Розвідники»

 - Підрахувати, скільки разів у тексті зустрічається слово «Хлопчик»(хлопчики)  (3рази) і «Чоловік»(дівчатка) (6 разів)

8. Вправа «Сіянка».                     Слайд №21                                                                          

- На слайді «розсипано» характеристики Майстра  і Хлопчика , потрібно з’єднати.

(слова для «сіянки»: ледачий, працьовитий, байдужий, мудрий, сумлінний, уважний, добрий, роботящий.

 

9.Творча робота  «П’ять мислячих капелюхів» Групова робота        

Слайд №22                                                                          

Аналіз тексту за допомогою гри «П'ять капелюхів — п'ять думок».

Діти читають текст по­шепки. Після цього кожна група вико­нує своє за­вдання.

1-ий учень «Білий ка­пелюх».

  Коротко перекажіть зміст тексту.

(Старий майстер збудував будинок і милувався ним. Біг маленький хлопчик, наступив на сходинку і залишив свій слід на цементі. Не попросивши пробачення, він побіг далі. Пройшов час. Маленький хлопчик став дорослим чоловіком, пізніше – старим дідусем. Але за все своє життя нічого корисного так і не зробив. Аж на старості він згадав, що потрібно було жити не так.

2- ий учень «Чорний капелюх» (колір критики).

— Що вам не сподобалось в тексті?

(На те не сподобалось, що хлопчик ще в дитинстві був невихованим і бешкетником. А вже ставши дорослим, він навіть не міг знайти постійне місце проживання. У нього не було сім`ї. Певно що, із-за своєї лінивості  він не посадив жодного дерева не виплекав поля.)

3-тій учень «Зелений капе­люх».

  Ви шукаєте вихід із ситуації.  Поміркуйте, як вчинити краще?

(Наша думка така, що дідусеві треба стати добрим, щирим, дружелюбним, працьовитим і тоді він зможе знайти справжніх друзів, з якими може дожити свою старість.)

 

4- ий учень «Жовтий капе­люх».(колір позитиву)

  Яка користь для вас з того, про що йдеться в тексті?

(Оповідання «Який слід повинна залишити людина на землі?» вчить нас бути добрими людьми, творити добрі справи, дарувати усім добро, допомагати старшим, оберігати природу, вчитися гарно у школі.)

5- ий учень — «Червоний капе­люх» (колір емоцій).

  Яке ваше особисте ставлення до того, про що ви прочитали? По­добається вам це чи ні?

 (Від того, що ми прочитали, нам на душі стало дуже сумно. Адже, якщо всі люди будуть такими байдужими, як цей чоловік, то на землі буде панувати тільки зло. А від нього і сонце не так яскраво буде світити, квіти не будуть радувати нас своєю красою, веселого сміху ми не почуємо. Тому, не потрібно брати приклад з таких людей. А мені, особисто, стало жалко дідуся, адже він такий самотній.)

 

10. Створення асоціативного куща.

                         

 

                                                Людина

 

 

Звучить мелодія

10.  Відновіть прислів’я.       Слайд №23                                                                          

Яке з них виражає головну думку оповідання?

          Дялюність родожча аз све.

           Добрасправасамасебехвалить.

          Д.л.  м.йстр.   в.л.ч.є    

11.  Читання легенди   

- На якій планеті ми живемо?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            - Як ви гадаєте, чи є на Землі найважливіша людина?                                                                        - Послухайте, будь ласка, легенду, яку я вам розповім.

 Було в одного батька три сини. Виросли вони і роз'їхались у різні місця. Один з них вчив людей, другий лікував, а третій вирощував хліб. Якось приїхали вони до батька на гостину. За вечерею стали вони сперечатися між собою:                                                                    - Я найважливіший на Землі, адже я навчаю людей.                                                                         - Ні, я,- заперечив другий, - адже я лікую людей, щоб вони були здорові.                                                  - Ні, я,- сказав третій, - адже я вирощую хліб, щоб люди мали що їсти.                                                         Довго вони сперечалися і вирішили піти до старого мудреця. Вислухав їх мудрець, усміхнувся і сказав:                                                                                                                                - Погляньте в цю скриньку, там ви побачите найважливішу людину.                                                                                                                             Подивились братии, і здивувались.

Давно немає мудреця. Але скринька його залишилася. Ось вона.

- Коли ви заглянете в неї,  і  ви там побачите найважливішу людину на Землі.

 Хай кожен з вас загляне у скриньку. Але, коли ви розглянете цю людину, нікому не кажіть, хто це, а почекайте, поки всі подивляться.                                                              Розгляньте уважно цю людину, запам'ятайте колір волосся, очей.                       (Зучить пісня  «Моя земля!»)                            

12. Розвиток мовлення.

- Поміркуйте, який же слід повинна залишити на землі людина, щоб нести це горде ймення і творити таку красу? (побудований будинок, добрі справи, посаджені дерева, виховані діти, складену пісню, написану книгу. Це має бути така справа, щоб і після смерті людини нагадувала про неї іншим.)

VІ. Підсумок уроку.

1. Рефлексія

  • Пригадайте, яким ви хотіли бачити наш урок? Чи справдилися ваші очікування?                                                                          

                       Слайд №24                                                                                                                                                                        

Висновок 

  • Тільки праця людська залишає слід на землі. Людське серце має бути відкритим для добра, людяності, щирості і любові.

Саме таким було серце В. Сухомлинського – чудового письменника і учителя від Бога.

  • А що треба робити, щоб стати справжньою людиною? Відповідь проста – і водночас складна. Прочитайте її на промінчиках сонечка, перестрибуючи через один промінець: ДАРУЙ ДОБРО!    Слайд №25                                                                                                                                                                                                              

Добро творити на землі

Людині лиш дано

І навіть діточки малі

Всі знають це давно.

Краса і море доброти

Оточує нас всіх.

Подібним будь до сонця ти,

Щоб зазвучав твій сміх.

Щоб ти освітлював всім шлях,

як сонце з висоти.

Хай сяє усмішка в очах

Будь завжди добрим ти!

  • Усміхайтесь, даруючи добро, як сонечко промінці, у цьому секрет щасливої людини.

Домашнє завдання (за вибором):            Слайд №26                                                                                                                                                                                                                                    

  • навчитися читати в особах і переказувати
  • підготувати переказ оповідання від імені Чоловіка.
  • Скласти твір-міркування «Який слід я хочу лишити на землі»

 

 

 

1

 

docx
Додано
24 січня 2023
Переглядів
1565
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку