Конспект уроку з літературного читання на тему "Біда навчить" за творчістю Лесі Українки.
Мета: викликати у дітей інтерес до творчості Лесі Українки, розширити і поглибити їхні знання про поетесу; на основі змісту казки поглиблювати уявлення про етику людських стосунків,розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки, розрізняти позитивні і негативні риси характеру; висловлювати своє ставлення до героїв казки, свої враження від почутого.
Тема. Мудрим ніхто не вродився, а навчився. Леся Українка «Біда навчить».
Мета: викликати у дітей інтерес до творчості Лесі Українки, розширити і поглибити їхні знання про поетесу; на основі змісту казки поглиблювати уявлення про етику людських стосунків, визначити повчальний характер казки;
формувати соціокультурну та комунікативну компетентності, загально пізнавальні вміння;
виробляти вміння вести діалог, узагальнювати, систематизувати знання та робити висновки;
розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки, розрізняти позитивні і негативні риси характеру; висловлювати своє ставлення до героїв казки, свої враження від почутого; збагачувати соціальний досвід учнів;
розвивати навички виразного читання за особами, стежити за чіткістю та логічністю відповідей на запитання, увагу, вміння орієнтуватися у тексті, творчі здібності, уяву, вміння спілкуватися;
виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися, сприяти вихованню позитивних рис характеру; щирі та дружні стосунки в колективі.
Обладнання : презентація до уроку, малюнки птахів, деформовані тексти, завдання для роботи у групах.
Хід уроку
І. Організація початку уроку. Створення ситуації успіху.
- До нас в гості завітала Леся Українка
(«Самій не довго збитися з путі. Та трудно з неї збитися в гурті»)
ІІ. Оголошення теми і очікування навчальних результатів.
Любити і поважати рідну мову бути творчими
Бути дружніми
урок навчить виразно читати
Визначати головну думку твору
Дасть відповідь на питання як розуму навчитись
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Кожному з вас я пропонувала проявити творчість пофантазувати і придумати свою кінцівку казки. Хто розкаже? (відповіді дітей)
ІV. Робота з новим матеріалом.
(читання тексту учнями вголос)
У тексті вам зустрілися нові слова, давайте з’ясуємо їх значення.
Зоглядівся – не помітив;
Статкує – хазяйнує;
Клуні – будівлі для зберігання харчів, врожаю.
Дбає – турбується.
А зараз пропоную ще раз перечитати кінцівку казки. Вдумайтесь у зміст прочитаного і приготуйтесь до торбинки запитань.
1 група
Розмістивши риси характеру у правильній послідовності, розкажіть, як змінювався горобчик.
Горобчик
Вихований завзятий обережний
Безтурботний хазяйновитий турботливий
Дурненький розсіяний допитливий кмітливий
Мудрий
2 група
Скласти прислів*я
«Дурні бились, а …… розумні поживились»
«Хто дурнем вродився, той …. Дурнем і згине»
«Не на те мудра, щоб ….. дурнів розуму навчати»
«Поки біди не знатимеш, то …… розуму не матимеш»
«Розум на дорозі ……. Не валяється»
3 група
Розгадати кросворд
4 група
Розташувати рядки так, щоб вийшов текст
V. Підсумок уроку
1.Закінчи речення.
Казка навчила мене цінувати ………
2. Бесіда
- На попередньому уроці ми дізнались багато цікавого з життя і творчості нашої письменниці Л.Українки, з багатьма ії віршами ми знайомі з попередніх років.
- Який зразок своїм життям і творчістю надає нам Л.Українка?
(вона була цілеспрямованою і наполегливою людиною, бо вже змалечку почала писати п*єси, вірші, знала кілька іноземних мов, писала музику;
Дуже багато своїх творів вона присвятила Україні, природі України, прищеплюючи і нам любов до батьківщини, рідної мови;
Боролась за незалежність свого народу;
Доля навчила її мужності, вона не корилася цій долі, активно сприймала життя
Коли читаєш вірші – розумієш як треба любити життя, творити, мріяти, перемагати всі труднощі;
Бути патріотом своєї Батьківщини.