Урок читання "Мудрим ніхто не вродився, а навчився" за матеріалами казки Лесі Українки "Біда навчить"

Про матеріал
Урок літературного читання з використанням стратегій критичного мислення: "Обери позицію", "Сенкан", "Читання з передбаченням", "Взаємні запитання", "Робота в групах". Для рефлексії обрані вправи "Рюкзак", "Самооцінювання"
Перегляд файлу

Урок читання

4 клас

 

Тема: Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

Матеріал уроку. Леся Українка «Біда навчить»

Мета: Викликати інтерес до творчості Лесі Українки на основі тих знань, які мають діти, розширити й поглибити їхні знання про поетесу, розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їхньої поведінки, знаходити зображувально–виражальні засоби опису героїв, виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.

Обладнання. Портрет Лесі Українки в дитинстві та в молоді роки, ілюстрації до уроку, презентація до уроку, уривок з мультфільму за мотивами казки «Біда навчить», маски для інсценування уривка.

 

Хід уроку

І. Розминка. Організація класу

Чи цікаво вам дізнатись,

Що сьогодні може статись?

Тож сідайте всі зручніше,

Попрацюємо скоріше.

ІІ Обгрунтування навчальної діяльності

  1. Утвори прислів’я. Вставте пропущені літери і прочитайте речення:

«М…др…м  н… хт… н… вр…д…вс…, а н…вч…вс…..»

«Хт…  д…рн…м   вр…д…вс…, т…й  д…рн…м   і   зг…н…»

  •  В народі кажуть: «Мудрим ніхто не вродився, а навчився». Але існує і таке прислів’я: «Хто дурним вродився, той дурнем і згине».

2. Вправа «Обери позицію»

- Мені хочеться, щоб ви обрали позицію щодо цих висловів.

(Діти обирають позицію. Пояснюють, чому саме це прислів’я вони вибрали.)

3. Повідомлення теми і мети уроку

- От сьогодні ми і розглянемо цю проблему. Проведемо урок – роздуми над народною мудрістю «Мудрим ніхто не вродився, а навчився».

А допоможе нам у цьому розібратися казка Лесі Українки «Біда навчить» і її головний герой Горобчик.

Кінцівку казки «Біда навчить»

На уроці ми прочитаємо.

Хто ж горобчика розуму навчить

Сьогодні нарешті ми дізнаємось.

Девіз уроку:

Працюємо  - швидко.

Відповідаємо –чітко.

Мислимо – творчо.

Читаємо -  правильно, виразно.

Вчителя слухаємо – дуже уважно.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1.Вправи на розчитування

а) Вправи на дихання

«Надути кульку»

б) Чистомовка

Ив – ив - ив  на світі горобчик жив.

Ув – ув – ув – та дуже дурненьким був.

Ав – ав –ав  - усюди він літав.

Ав – ав – ав  - все розуму шукав.

в) Вправи на миттєве сприймання слів

Крук, сорока, ґава, бузько, зозуля, пані, курка, горобець, сова.

- Яке слово є зайвим?

г) Читання частини тексту скоромовкою

2. Перевірка домашнього завдання

а) Робота над  змістом казки

- Яким був горобець від народження?

- У якій ситуації опинився наш герой?

- До кого він звертався за допомогою?

- Розташуйте назви птахів у тій послідовності, як до них звертався горобчик.

- Зачитайте як описує Леся Українка горобчика?

- Що трапилося з ним одного разу?

- Що заставило горобчика замислитися над своїм життям?

- Яким був горобчик під час спілкування з іншими птахами?

3. Інсценування уривка казки

(Два горобчика, курка, зозуля, бузько)

- Як слід читати слова кожного з героїв

Курка – доброзичливо,заклопотано, повчально;

Зозуля – насмішкувато, байдуже.

Бузько – сердито, войовничо;

4. Вибіркове читання діалогів

Ґава  - сумно, співчутливо;

Сова – сердито, зневажливо, зверхньо;

Сорока – білобока – скрекотала швидко;

Крук  - поважно, повчально.

Вправа «Передбачення»

  • Ми з’ясували, що горобчик від народження був дурненьким, але у

нього з’явилося бажання стати розумним, мудрим. Та пошуки розуму в інших птахів для нього нічим не увінчалися.

  • Що ж трапиться з горобчиком далі?
  •  Чи так, як говорила сова, він дурнем і залишиться?
  • Які будуть ваші передбачення?

(Діти висловлюють свої передбачення)

ІV. Робота над новим матеріалом

1. Читання вчителем і підготовленими учнями

- Що примусило горобчика замислитись над життям і змінитися?

2. Сенкан до слова біда

1. Біда.

2. Велика,страшна.

3.Прийшла, насунула, з’явилася.

4. Біда навчила горобця жити.

5. Лихо, горе,нещастя.

3.Словникова робота

 Ні гадки йому – ні про що не думав;

Вславився – прославився;

Дбає – турбується;

Клопіт – турбота;

Клуні – будівлі для зберігання харчів.

Втеряє – втратить.

4. Самостійне читання. Підготуватися до вправи «Взаємні запитання»

(Діти ставлять один одному питання по змісту частини).

 - Що став робити горобчик, коли йому всі пташки відмовили?

- Коли він почав приходити до розуму?

- Чи продовжував він сваритися з іншими птахами?

- Як хазяйнував горобчик?

- Як ставилися до нього інші птахи?

- Як називали інші горобці – сусіди?

- Яким став горобчик?

- Що допомогло здобути розум?

5.Перегляд уривка з мультфільму « Некмітливий горобець»

- Що ви можете сказати про сюжет даного мультфільму?

6. Роздуми над проблемним питанням уроку.

- Опрацювавши текст, повернемось до нашої проблеми.

- Чи справдились слова сови, яка про нашого горобчика так і сказала:

 «Хто дурним вродився, той дурнем і згине»?

8.Складання характеристики горобчика. (Робота в групах)

- Розташуйте риси характеру у тій послідовності, як він змінювався.

(неохайний,  спостережливий, розсудливий , примхливий,  завзятий, зухвалий, вразливий, допитливий, мудрий, турботливий, обережний,                                                                                                                                                       кмітливий, хазяйновитий, дурненький, нерозумний, розумний)                                                                        

- Який висновок можна зробити?

- Тепер ми повністю можемо довести, що пані Сова була не права, коли пророчила горобчику таке майбутнє.

- Щоб трапилося з ним, якби він послухав поради інших птахів?

Недарма кажуть: «Людей питай, а свій розум май»;

« Чужим розумом жити – добра не нажити»

9. Робота над прислів’ями. Вправа « Продовж речення»

- Бачите як нам сьогодні у пригоді стала народна мудрість.

- А які прислів’я знайшла група «Знавців народної творчості» у казці ?

Діти читають частину прислів’я, а учні класу продовжують.

«Дурні бились,                                 а розумні поживились»

«Хто дурнем вродився,                   той дурнем і згине»

«Не на те мудра,                              щоб дурнів розуму вчити»

« Поки біди не знатимеш,              то й розуму не матимеш»

«Розум на дорозі                              не валяється»

V. Рефлексія

  • Що навчає цінувати ця казка?
  • Що авторка засуджує?
  • Як сама Леся Українка ставиться до горобчика?
  • Чиї проблеми розкриває автор у цій казці?

1. Вправа «Рюкзак»

- Що для себе ви взяли з цього уроку? Напишіть на листочках.

(Діти озвучують написане і складають листочки в спеціальний рюкзачок ).

  1. Вправа «Самооцінювання»

(Діти оцінюють свою діяльність на уроці за «Світлофором»)

- Тож пам’ятайте діти:

У житті не байдикуй,

А багато ти працюй.

Розумом ти не хвались

А знаннями поділись.

Вкрасти - значить нагрішити.

Люди, так не можна жити!

Хліб й до хліба зароби.

І не матимеш біди.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
27 березня 2020
Переглядів
743
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку