Тема. Звуки [з], [з’]; буква З.
Мета: навчати дітей правильно артикулювати звуки [з], [з’]; ознайомити з буквою З; вправляти в читанні складів та слів; збагачувати активний словниковий запас учнів; розвивати уважність, спостережливість, логічне мислення; виховувати інтерес до рідної мови, охайність
Обладнання: фішки на позначення голосних і твердих та м’яких приголосних звуків; таблиця з друкованими великою та малою буквами З; предметні малюнки із зображенням зайця, кози, зебри, воза, зошита, ковзанів, бузька; надруковані слова, презентація, тексти кожній дитині, сніжинки
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
- Доброго дня, мене звати Анастасія Сергіївна, і сьогоднішній урок читання проведу з вами я
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні на уроці ми будемо навчатися правильно вимовляти інші звуки, познайомимося з буквою, яка їх позначає, навчатимемося читати з цією літерою слова, текст, скоромовку. Які ж це звуки і буква, дізнаєтеся з вірша.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вичленовування приголосних звуків [з], [з’].
- Послухайте вірш. Про яку пору року в ньому говориться?
Зима морозяна надворі,
Замети білі на землі.
Зоріють в небі ясні зорі,
Заснули зайчики малі.
- Із якого звука ми починаємо вимовляти слово ЗИМА? Послухайте вірш ще раз і запам’ятайте всі слова зі звуком [з]. (Зима, замети, землі, зоріють, зорі, заснули, зайчики.)
- Якою названа зима у вірші? (МОРОЗЯНОЮ.) Поділіть слово МОРОЗЯНА на склади. Назвіть їх окремо. (Мо-ро-зя-на.) Повторіть третій склад хором. Який у ньому перший звук? (Приголосний [з’].)
- Повторіть за мною звуки [з], [з’]. Схарактеризуйте їх.
2. Артикуляція звуків [з], [з’], визначення їх за звучанням.
- Вимовіть парами звуки [з] — [з’], які ці звуки? (приголосні, оскільки вимовляються з перешкодою: кінчик язика торкається верхніх зубів.
Також твердий звук [з] і м’який звук [з’].)
3. Упізнання звуків [з], [з’]
— Повторіть останній склад у словах тричі.
Учитель: |
Учні: |
Вибігла коза — |
за—за—за. |
Поїхали вози — |
зи—зи—зи. |
Випасли козу — |
зу—зу—зу. |
Ведмідь у тайзі — |
зі—зі—зі. |
— Коли ви вимовляли м’який звук [з’]?
4. Гра «Знайди потрібне слово».
- Подивіться на малюнки та назвіть лише ті, в яких , у назвах яких є звуки [з], [з’] і поясніть, у якій позиції стоять ці звуки..
ЗАЄЦЬ, КОЗА, ЗЕБРА, ВІЗ, ЗОШИТ, КОВЗАНИ, БУЗОК.
5. Зіставлення звуків [з] — [с], [з’] — [с’].
- Повторіть за мною склади парами: ЗА-СА, ЗУ-СУ, ЗИ-СИ, ЗІ-СІ, ЗЕ-СЕ, ЗО-СО.
— Порівняйте звуки [з] — [с], [з’] — [с’]. Що в них спільного і чим вони відрізняються? (Губи, зуби та язик працюють однаково, але звуки [з], [з’] вимовляються з голосом, а [с], [с’] — глухо, без участі голосу, тільки з шумом.)
6. Ознайомлення з буквою З.
- Подивіться на букву З велику та малу з
- На що вони схожі?
- Чи схожа велика буква З з малою з?
7. Фізкультхвилинка.
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
8. Читання складів і слів із літерою З
- Прочитайте склади
9. Відгадування загадки
В полі, в лісі, навкруги,
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах.
(Заєць)
- Зробіть звукову модель слова заєць. -•=•=
10. Порівнювання твердих і м’яких звуків
- Подивіться на малюнки, хто на них зображений?
- Порівняйте перші звуки в цих словах
11. Словникова робота.
- Розгляньте малюнки. Прочитайте поряд з ними. Слова однакові, але їх значення різне. замок — старовинне укріплене житло з кам’яним муром і вежами; замок — пристрій для замикання дверей.
12. Робота над текстом «Весела зима»
— Послухайте текст і запам’ятайте імена дітей
— Перед ознайомленням із текстом треба потренуватися в читанні «важких» слів. Подивіться на дошку. Прочитайте слова в стовпчиках.
настала
прикрасив
замурував
посадив
ковзанку
морозна
повезло
візерунками
- Чому текст називається «Весела зима»?
- Яке запитання можна поставити, щоб відповіддю було перше речення? (Яка пора року настала?)
- Що зробив узимку мороз? Зачитайте речення-відповіді.
- На чому каталися діти? Дайте відповідь своїми словами.
- Розкажіть, якою буває зима. Коли і як ви розважаєтеся взимку
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
- Із якою буквою ми сьогодні познайомилися на уроці?
- Що дізналися про цю букву? (Позначає приголосні звуки: твердий [з] і м’який [з’].)
- Чого ми навчалися сьогодні на уроці?
- Ви були сьогодні дуже активними і за це отримуєте сніжинки.