Тема: Особливий і неповторний світ віршів Анатолія Качана.
(відповідно до оновленого кола читання)
Мета: продовжити знайомити учнів із творчістю Анатолія Качана; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати вміння аналізувати прочитане, творчу уяву учнів; виховувати любов до прекрасного, пропагувати читання сучасної літератури.
Обладнання: виставка книг А. Качана, Хрестоматія сучасної української дитячої літератури, портрет поета,малюнки
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Весело дзвоник у школі лунає,
Діток усіх на урок він скликає.
Добре знає наш шкільний дзвінок,
Що для школяра важливий кожен урок!
ІІ. Розминка
-У нас сьогодні незвичайний урок Ми будемо читати твори відомого українського поета Анатолія Качана. Деякі з віршів нам уже знайомі : Дівчинка і море ,Біля тихого Дунаю (Учні читають вірші)
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу:
Послухайте вірш:
Паперовий кораблик щодня
Відплива у країну знання,
А під вечір оцей корабель
Повертається в рідний порт Фель.
-Що це за такий порт ,ви здогадалися.?
З цим віршем пов’язана цікава історія. яка відбулася з поетом .Після зустрічі з маленькими читачами у місті Київ до поета зателефонував батько одного з хлопчиків і роказав. що вони із сином весь вечір шукали в атласі порт Фель,але так його і не знайшли.
ІV. Опрацювання вірша Анатолія Качана «Гойдалка біля Дунаю»
Стор 43 - 44
а) Розгадайте загадку
Під ногами дошка,
А в руках мотузки.
На дошці під хмари
Ми злітаємо спритно.
Вгору-вниз, вгору-вниз.
Хочеш кататися -
На них сідай.
А.Качан
- Так правильно це гойдалка Хто з вас не любить кататися?
Таких мабуть і немає
– виразне читання вірша вчителем.
– про що розповідається у вірші ?
– хто його персонаж ?
б) словникова робота.
читання слів «луною» за вчителем.
Гойдалися вигадую
Хилиталися набираю
-Що спільного між словами перших двох стовпчиків?
Доберіть синоніми до цих слів
–в) аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Хто головна героїня вірша?
– Де відбуваються події?
– З чим поет порівнює руки дівчинки?
– А саму дівчинку ?
– Ким вона себе уявляє?
г) гра «Добери риму»
Гойдалася - …..
Дунай - ….
Тихому -,..
Пливла -…
Страху- …
Лечу - …
д) Робота з ілюстрацією
- Який епізод вірша зобразив художник ? Підберіть рядки вірша ,які найбільше відповідають змісту малюнка
е) Гра « Рибки» Діти мовчки читають вірш,при цьому вони можуть шевелити губками.
V. Робота над віршем «Рідні береги»
а) Читання вірша вчителем
б) Словникова робота (читання учнями пояснення у підручнику)
Майський – весняний
Теплохід - транспорт
в) Робота над змістом
- Які почуття викликав у вас цей вірш?
- У яку пору року відбувалися події?
- У яку пору дня відбувалися події?
- Хто допоміг теплоходу потрапити до рідного берега?
Як саме автор описує ці події. Зачитайте.
г) Повторне читання вірша учнями (ланцюжком по одному стовпчику)
- У якому темпі та з якою силою голосу слід читати вірш?
VІ. Самостійна робота над віршем «Після бурі»
а) словникова робота (пояснення невідомих слів
б) складання учнями запитань до змісту прочитаного
VІІ.Рефлексія
– Які ваші враження від уроку ?
– Що, на вашу думку, вдалося найкраще ? Чому?
– Чого нового дізналися? Чим вас здивував поет ? Які почуття викликає його творчість?
VІІІ. Домашнє завдання
Намалювати свої ілюстрації до віршів